Augļudārzu mulčē un cīnās ar kaitēkļiem 0
Stādaudzētavas “Dzērves” saimniece Maruta Kaminska Vallē iesaka laistīt pundura un puspundura augļukociņus, jo tiem ir sekla sakņu sistēma.
Viņas ģimenes saimniecībā kokus no sausuma glābj tas, ka ir mālaina zeme un līdz šim laistīt vēl nevajadzēja. Taču jāskatās, kādi laika apstākļi gaidāmi. Ja sausums turpināsies, augi ir jādzirda, sevišķi jaunos stādījumos. Vietās, kur augsne irdenāka un vieglāka, jāsāk laistīt jau tagad (ja sausums saglabājas).
Zāli rindstarpās dārzā pļauj uz augstāko atzīmi pļaušanas agregātā, atstājot to pēc iespējas garāku. Tad tā tik ļoti neizdegs un sargās arī koku saknes no karstuma.
Nopļauto zāli izmanto kā mulču ap kokiem, krūmiem. Tā baros augu un palīdzēs saglabāt mitrumu.
Ravē apdomīgi. Arī izrautās nezāles labāk atstāt vagas malās vai pat uz dobes, lai saule neizdedzina stādījumus.
Daudzi uztraukušies, ka ābelēs parādījies tinējs. Tā nejaukie kāpuri veido ap sevi tīmekli un sarauj lapas čokurā. Ja vēlas saimniekot zaļi, tad par šo problēmu bija jādomā jau pavasarī. Tad dārzā augļukoku ziedēšanas laikā izlaiž trihogrammu, spožlapsenīti. Tās iedēj savas oliņas kaitēkļu bērnos. Ja tas nav izdarīts, var cerēt uz putnu palīdzību, kam šie kāpuri garšo. Sevišķi labi, ja dārzos izlikti būrīši, atstāti dobumaini koki perēšanai. Putni cītīgi aplasīs kāpurus. Dārzam putnus sāk piesaistīt jau ziemā, kad izliek barību.
!!! Nelieliem kokiem un kaitēkļa savairošanās sākuma stadijā šos tinēja midzeņus var nolasīt ar roku, izgriezt.
Šogad augļi aizmetušies daudz un nebūs tā, ka paliks bez āboliem. Pat ja kaitēkļi kokam noēd visas lapas, tas no snaudošajiem pumpuriem izdzīs jaunas. Āboli drīzāk var nobirt no sausuma.
Ķīmijas piekritējiem var ieteikt līdzekļus Deci, Actara, Fastaks. Taču to iegādei un lietošanai vajag speciālas apliecības. Ja tādas nav, var aicināt palīgā profesionālu dārznieku. Tas būtu jādara arī tāpēc, ka ar parasto dārza miglotāju koka galotnes nevar aizsniegt.
Zemeņu dūrēju ierobežo, aplasot bojātos pumpurus, kuros ir kaitēkļa oliņas, un aplaistot ar skuju preparātu (rada kaitēklim atbaidošu smaku). Šogad dūrējs savā ziņā palīdz augiem, jo zemenes nespēs iznest lielu ražu. Ar ķīmijas lietošanu jāuzmanās, jo agri sāk ienākties ogas, nevarēs ievērot nogaidīšanas laiku.
Sausumā sarosījusies arī priežu zāģlapsene, kuras kāpuri bojā kalnu priedīšu skaistumu. Lapeglēm var pamanīt kaitēkli – baltu un pūkainu uti. Pret šiem kaitēkļiem (arī rožu laputīm, tikai uz pusi stiprākā koncentrācijā, nekā norādīts instrukcijā) cīnās ar bioloģisko preparātu Bacilons.