Foto-Shutterstock

Čaklu dārzkopju darbi: laista hortenzijas, telpaugiem dod atvaļinājumu, cīnās ar kaitēkļiem 0

Laista hortenzijas un ziemcietes

Karstuma un sausuma novārdzinātie augi lūdzas dārzniekam ūdeni. Kuru liet pirmo, kuru vēlāk, kurš spēs izdzīvot pats? Kādus darbus šonedēļ savās saimniecībās darīs gudri dārzu kopēji?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Stādaudzētavas un paraugdārza “Saulesķirši” saimniece Velta Breidaka Ādažos jož ar lejkannām no rīta līdz vēlam vakaram.

Šogad laika apstākļi ir tādi, ka dārzā viss zied un attīstījies vismaz mēnesi agrāk. Ja ūdens pietiks, ir izredzes, ka puķes un zaļumi būs tik grezni kā tropos, taču, ja ūdeni nenodrošinās, nekāda skaistuma vairs nebūs, kaut uznāks lietus. Augi patlaban tiek strauji izdzīti, un šajā atttīstības fāzē ūdens sevišķi nepieciešams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislielākās rūpes tiek veltītas dārza lepnumam – hortenzijām. Gan dārza hortenzijām, kas stādītas dobē, gan liellapu hortenzijām, kuras aug podos, vajadzīga aprūpe. Podos augošās sanestas ēkas ziemeļu pusē. Šogad tās vēl nedrīkst stādīt ne puķu kastēs, ne podos, kurus liek saulainā vietā uz terases.

!!! Ja hortenzija pie saules pieradināta jau no agra pavasara, tai tā nekaitēs, bet no siltumnīcas nākušās turamas paēnā.

Dārza hortenzijas būtu bagātīgi jāsalaista vismaz divas reizes nedēļā. Vienā dienā visu dārzu apliet nevar. Turklāt dārza augi nevēlas, lai tos katru dienu slapina. Labāk vienu reizi, bet pamatīgāk. Velta savu dārzu sadalījusi sektoros un laista tos pa daļām.

Augus laista tikai vakaros, jo tad tiem nebūs stresa un tie pa nakti spēs izmantot valgmi. Laistīt pa dienu var tikai vīstošus augus.

Vismaz reizi dienā laistīšana pienākas podos augošajām puķēm. Tās uzmana sevišķi, jo saule var nocepināt. Hortenzijas cieš no saules, ja stādītas plānos plastmasas podos. Tos vajadzētu likt vismaz dubultā vai ievietot kašpo podā kā oderi.

Hortenzijām vajadzīgs papildu mēslojums. Bagātīgā mēslošana ir izskalojusi gan augsnē esošo, gan šopavasar papildus doto barību. Sevišķi svarīgi regulāri barot podos augošos augus, taču to dara mēreni. Vispirms vakarā augus labi salaista un tad pirms nakts aplej ar barības šķīdumu. Šādā karstumā hortenzijām labāk dot uz pusi mazāku barības koncentrāciju, bet biežāk.

Šis būs unikāls gads hortenziju ziedēšanā. Agrās dārza šķirnes jau rieš pumpurus. Kopumā visas izskatās leknas un veselīgas. Uz sevišķi bagātīgu ziedēšanu dobē pošas kaprīzā zāģzoblapu hortenzija ‘Forget Me Not’ (zied uz iepriekšējā gada dzinumiem un ziemā parasti apsalst). Ziedēšanas laiks visām hortenzijām šogad būs krietni agrāks, nekā ierasts. Citos gados ziedēšanas maksimums ir jūlija beigas, augusts, bet šogad to nav iespējams prognozēt. Nobremzēt ziedēšanas procesus vairs nekas nevar, kaut sāktos vēsums.

Reklāma
Reklāma

!!! Mēslojums, ko pievieno hortenziju krāsas paspilgtināšanai (lai būtu zila vai sarkana), neaizvieto komplekso speciālo mēslojumu.

Ziemcietēm lej ūdeni uz saknēm, uz zemes, mēģinot netrāpīt lapām un dzinumiem. Šādā laikā var attīstīties miltrasa un citas ligas, kas īpaši svarīgi flokšiem un peonijām. Veci peoniju krūmi nav jālaista vai jālaista maz, jo tiem ir jaudīga sakņu sistēma. Jaunie stādījumi gan prasa papildu dzirdināšanu.

Flokšiem miltrasas uzliesmojums var rasties gan no liešanas uz lapām, gan no pārāk liela sausuma. Jebkurš stress augu padara slimībuzņēmīgu.

Jāpēta auga izskats. Lielie vecie augi, kam dziļa sakņu sistēma, izskatās žirgti un labi, un tos papildus nevajag ne laistīt, ne barot.

Augiem, kas aug zem lieliem kokiem, krūmiem vai to tuvumā, vajag papildu ūdens porciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.