Dzejnieka Čaka 120. jubilejas noskaņās notiks mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” 0
Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
4. septembrī A. Čaka un Marijas ielā, Ziedoņdārzā un citur Rīgā dzejnieka Aleksandra Čaka 120. jubilejas noskaņās notiks mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”. Tās tēma “Iedomu spoguļi” ir aizgūta no dzejnieka Aleksandra Čaka tāda paša nosaukuma dzejas krājuma.
Apmeklētāji aicināti izvēlēties kādu no Čakam veltītajiem pastaigu maršrutiem, ieklausīties viņa dzejā pie pilsētā izvietotajiem vides objektiem vai vērot, kā Nīderlandes mākslinieka instalācijas “SKRYF” un “NYX” ar smiltīm raksta Čaka dzejas rindas.
Spīķeru kvartālā sagatavota dzejniekam veltīta kinoprogramma, bet Spīķeru koncertzālē – izrāde “Jaunais. Čaks. Klausītājs”. Uzrunājošas vides instalācijas varēs vērot Bastejkalnā, Esplanādē un pie Māras dīķa; interaktīvus vides objektus – pie Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Torņakalnā.
Dodoties pa Elizabetes ielu gar Vērmanes dārzu, ikviens varēs priecāties par interaktīvo instalāciju “Uz gaismas viļņa”, Arkādijas parka apmeklētājus uzrunās muzikāls objekts “Savpatība”, bet pilsētvidē abpus Daugavai – neona tekstu instalācijas “Pateikts neonā. Rīga”.
Baudāmas arī laikmetīgās mākslas programmas “Survival Kit 12” Pārdaugavā, avangarda mūzikas koncertprogrammas “Skaņu mežs”, Francijas institūta Latvijā piedāvātās norises, kā arī videomākslas un mūzikas mijiedarbības spēku pasākumā “Videogrāfija XV” LU Botāniskajā dārzā.
Kurzemes Dziesmu svētkiem – 150. 4. septembrī Dobelē svinēs Kurzemes Dziesmu svētku 150. gadadienu. Pasākuma vēsturiskās saknes rodamas 1870. gada 26. jūnijā Dobelē – dziesmu dienā pirmajos Kurzemes guberņas latviešu Dziesmu svētkos.
Svētku programma sāksies ar garīgās mūzikas koncertu Dobeles Evaņģēliski luteriskajā baznīcā (plkst. 13). Svētku kulminācijā – koncerts “Mīlestības jūra” Ķestermeža estrādē (plkst. 18).
Vairāk nekā 300 koru dziedātāju no Kurzemes, Zemgales un Rīgas apvienosies kopkorī, lai dziedātu Jāzepa Vītola “Gaismas pili”, Emīla Dārziņa “Nāru dziesmu” un citas.
Īpašais viesis – komponists Raimonds Tiguls, kurš kopā ar mūziķu grupu atskaņos savas dziesmas “Lec, saulīte” un “Mīlestības jūra”.
Sievietes mūzikā Cēsīs. 5. septembrī Vidzemes koncertzālē “Cēsis” trīs koncertos “Sievietes mūzikā” (plkst. 13, 14.30, 17) muzicēs vijolniece Magdalēna Geka un pianiste Iveta Cālīte.
Programmā iekļauti dažādu paaudžu latviešu sieviešu komponistu skaņdarbi, no pirmās nozīmīgās latviešu komponistes Lūcijas Garūtas (1902–1977) līdz jaunākās paaudzes spilgtai pārstāvei Lindai Leimanei (1989). Programmas centrā – pirmā Maijas Einfeldes (1939) sonāte vijolei un klavierēm.
Viņas kādreizējam skolotājam veltītais četrdaļīgais darbs rakstīts laikmetam (1980. gads) un vietai (Latvijas PSR) likumsakarīgā un raksturīgā stilā.
Ķīnas miniatūrā māksla – šņaucamās tabakas pudelītes. Līdz 31. oktobrim mākslas muzejā “Rīgas birža” izstāžu ciklā “Āzijas mākslas stāsti” apskatāmas septiņas Ķīnas šņaucamās tabakas pudelītes no ahāta, nefrīta un stikla.
Tas ir Ķīnas mākslas veids, ko dēvē par visas Ķīnas mākslu miniatūrā. Līdzīgi kā Eiropā, arī Ķīnā sākotnēji šņaucamās tabakas lietošana bija elites vaļasprieks, kas aizsākās imperatora galmā.
Izstāde norisinās cikla “Āzijas mākslas stāsti” ietvaros, rosinot atklāt un izprast noteiktu mākslas darbu sižetus, tehnikas, funkcijas, to filozofisko, reliģisko, estētisko un kontekstuālo nozīmi.