Čajots jeb dārzeņu bumbieris – maz kaloriju, daudz C vitamīna un šķiedrvielu 0
Kas tas par augu – čajots, ko pārdod lielveikalos? IEVA SIGULDĀ
Eksotiskais ēdamais čajots (Sechium edule) jeb dārzeņu bumbieris ir bumbierim līdzīgs auglis gaiši zaļā krāsā vai krēmkrāsā. Tā dzimtene ir Centrālamerika, ar šīs kultūras audzēšanu nodarbojās jau maiju un acteku ciltis. Mūsdienās čajotu audzē Kostarikā, Meksikā, ASV. Tropos un subtropos čajots ir daudzgadīgs un to iespējams audzēt visu gadu, bet pie mums tirdzniecībā tas nonāk no septembra līdz maijam. Latvijas veikalos piedāvā tikai augļus, bet ārzemēs – augļus ar stublāja daļu. Ēdamas ir vasas, lapas un pat etilētas (tumsā audzētas) saknes. Atšķirībā no citiem ķirbjaugiem čajotam ir tikai viena sēkla. Tāpat kā gurķu, arī dārzeņu bumbieru svars un garums mēdz svārstīties, veikalos bieži pārdod ap 200 g smagus augļus. Tie var būt gludi vai ar sīkām kārpiņām, pēc garšas atgādina gurķus vai cukīni. Neparastajā dārzenī Ir ļoti maz kaloriju, nav holesterīna, toties ir daudz C vitamīna un šķiedrvielu. Var ēst svaigu (salātos), kā arī vārīt, cept, sautēt, marinēt, grilēt.
Čajotu parasti audzē 800–1800 m augstu virs jūras līmeņa, un tas var apgrūtināt mazdārznieku centienus izaudzēt šo augu plēves siltumnīcās (Latvija atrodas nedaudz virs jūras līmeņa). Sēklas mēdz uzdīgt auglī (arī gurķiem tas dažkārt vērojams), kad tas vēl ir pie auga, tāpēc audzēšanas reģionos sējas vietā augsnē vienkārši iestāda vienu vai vairākus augļus. Sēklu var arī izņemt (ja pagūst) un iesēt podiņā. Augu vēl var pavairot ar apsakņotiem spraudeņiem. Tāpat kā gurķis, čajots kāpelē, tāpēc nereti stāda pie kokiem vai izveido speciālas špaleras. Tropos čajots ražo 3–8 gadus.
Ja ir interese, mazdārznieki var mēģināt izaudzēt čajotu uz palodzes no veikalā nopirktiem augļiem. Rūpējas tāpat kā par gurķi, nodrošinot iespējami labāku apgaismojumu un nepārlaistot.