C vitamīna medības – skābēti kāposti. 3 dažādas receptes 0
Ja dienā apēdam 200–300 gramu skābētu kāpostu, ar C vitamīnu savu organismu esam nodrošinājuši, kas saaukstēšanās un gripas sezonas laikā ir būtiski, jo C vitamīns palīdz nostiprināt imūnsistēmu. Svaigi skābēti kāposti lieliski iederas dažādos salātos.
Skābēti kāposti lieliski papildina jebkuru svaigu dārzeņu salātu garšu, jo tie ir saldskābi, mazliet pikanti. Salātos kopā ar skābētiem kāpostiem var labi ģimeni pieradināt pie ķirbja, rāceņa, sakņu selerijas, daikona, turnepša. Ja šie dārzeņi svaigā veidā nav bieži ēsti, sākumā pievieno uz pusi mazāku daudzumu, pārējo aizstājot ar Ķīnas kāpostu, kam ir neitrāla garša, tāpēc tas kopējā garšas ansamblī labi izlīdzina spēcīgākas garšas dārzeņus.
UZZIŅA
• Skābētu kāpostu salātos jāuzmanās ar sāls pievienošanu. Daudzi ražotāji, lai produkts labi glabātos, pievieno gana daudz sāls, tāpēc salātiem to vajag uz pusi mazāk vai nevajag nemaz. Pirms gatavošanas ieteicams pagaršot skābētos kāpostus.
• Par veselībai būtisku labumu no skābētiem kāpostiem var runāt tikai tad, ja tie ir skābēti pēc sentēvu metodes. Ja tie pagatavoti 3–4 dienās, aplejot sakapātus kāpostus ar sāls, citronskābes, etiķa un cukura marinādi, tas ir tikai garšīgs ēdiens, kam nepiemīt pat trešdaļa no tā ieguvuma, ko dod skābēti kāposti, kas izgājuši visu pienskābās rūgšanas procesu. Veikalā, pērkot skābētus kāpostus, jāizvēlas tādi, kuru sastāvdaļu sarakstā nav citronskābes un etiķa.
• Ja uz skābētu kāpostu iepakojuma ražotājs norādījis, ka tie jāizlieto 3–5 dienās pēc produkta atvēršanas, tas rada šaubas, vai produkts izgājis visu pienskābās rūgšanas procesu, jo pareizi ieskābēti kāposti nebojājas 5–6 mēnešus, ja vien tiek uzglabāti atbilstīgā temperatūrā (0–2 °C).
• Bez C vitamīna skābētos kāpostos ir arī A provitamīns, B1, B2, B3, B6 un K vitamīns.