Foto – LETA

C hepatīts – slimība, kas pacelta politiskā līmenī 0

“Mani sauc Ēriks, man ir 35 gadi, un es slimoju ar C hepatītu. Izgāju 48 nedēļu ilgu, diemžēl neveiksmīgu ārstēšanās kursu, kuru daļēji nācās segt no saviem līdzekļiem, jo Latvijas valsts medikamentus hepatīta ārstēšanai kompensē tikai 75% apjomā.

Reklāma
Reklāma

 

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Pirmās terapijas laikā aptuveni 2000 latu samaksāt vēl varēju, bet šobrīd turpināt ārstēšanos Latvijā atļauties nevaru, jo trīs līdz astoņu mēnešu ilgai terapijai ar jaunās paaudzes medikamentiem nepieciešami vairāk nekā 2500 latu mēnesī. Diemžēl šo medikamentu izmaksas valsts pagaidām nekompensē. Pārējās Eiropas Savienības valstīs C hepatīta ārstēšana tiek kompensēta 100% apjomā. Nesaprotami un netaisnīgi šķiet, ka citu infekcijas slimību, piemēram, HIV/AIDS, ārstēšanu arī Latvijā pilnībā apmaksā valsts. Viss, ko es vēlos, ir dzīvot, un tādu kā es Latvijā ir vairāk nekā 40 000.

Lai glābtu savu veselību un ar laiku nekļūtu par invalīdu un slogu sabiedrībai, šobrīd izskatu iespēju emigrēt uz Norvēģiju, kur saņemtu bezmaksas terapiju. Taču joprojām ceru, ka, neskatoties uz augstajām terapijas izmaksām, esmu vajadzīgs savai valstij.” Šis ir citāts no vēstules, ko Ēriks nosūtījis Valsts prezidentam Andrim Bērziņam. Pirms diviem gadiem abi kāpuši uz vienas skatuves Rīgas Latviešu biedrības namā, lai kopīgi nofotografētos Ekonomikas ministrijas rīkotajā pasākumā “Eksporta un inovācijas balva”, kad Ērika pārstāvētais uzņēmums tika godināts kā trešais labākais eksportētājs mazo un vidējo uzņēmumu grupā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gan Ēriks, gan Hepatīta biedrība iestājas par C hepatīta pacientiem nepieciešamo medikamentu valsts kompensāciju 100% apmērā (patlaban 75%), lai ārstēties varētu visi, kam tas nepieciešams.

Tad arī tiktu mazināts infekcijas risks pārējai sabiedrībai, pretējā gadījumā skaistumkopšanas salonos un pat medicīnas iestādēs joprojām tiek inficēti vairāk nekā 1000 cilvēku gadā.

Valsts prezidents nav atstājis bez uzmanības ne šo, ne arī citas vēstules, kas saņemtas par C hepatīta slimnieku skaita pieaugumu un nepieciešamību piešķirt vairāk naudas no valsts naudas maka medikamentu iegādei. A. Bērziņš ticies ar veselības ministri Ingrīdu Circeni, Valsts prezidenta kanceleja pievērsusi uzmanību, kā notiek šā jautājuma virzība Ministru kabinetā (MK) pēc tam, kad ministrija valdībā vērsās ar informatīvo ziņojumu par naudas nepieciešamību.

Janvāra sākumā Saeima saņēma vairāk nekā 
13 600 Latvijas pilsoņu parakstītu vēstuli “Par dzīvi bez C hepatīta” ar aicinājumu veikt izmaiņas medikamentu kompensēšanas kārtībā. Saeima to iekļāva darba kārtībā un 9. maijā vienbalsīgi nolēma uzdot MK izvērtēt iespējas 2014. gadā palielināt kompensāciju C hepatīta slimības ārstēšanai līdz 90% apmēram. Bet 10. septembrī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Veselības apakškomisijas sēdē veselības ministre Ingrīda Circene paziņoja, ka papildu līdzekļi nākamā gada budžetā C hepatīta ārstēšanai netiks piešķirti.

Reklāma
Reklāma

Vakar Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija turpināja skaidrot, kāpēc valdība nepilda parlamenta uzdevumu un nespēj atrast trīs miljonus latu slimniekiem nepieciešamo zāļu apmaksai.

Veselības ministrija un Finanšu ministrijas pārstāvji deputātiem stāstīja, ka jāsakārto kompensējamo zāļu sistēma, ka C hepatītu nevarot no tās izraut, dodot kādas priekšrocības, ka tik lielu papildu naudu nav iespējams atrast un ka, visticamāk, viss paliks tāpat, kā bijis.

Komisija nolēma atkārtoti rakstīt vēstuli Ministru prezidentam un solīja, ka valsts budžeta likumprojekta otrajam lasījumam iesniegs priekšlikumu par trim miljoniem latu C hepatīta slimniekiem.

Hepatīta biedrības pārstāve Ieva Galoza pastāstīja – iepriekš pacienti pie biedrības vērsās ar lūgumu pēc padoma, kā saņemt medicīnisku palīdzību, vai pēc psiholoģiska atbalsta, bet pēdējā laikā vaicā padomu, uz kuru valsti izceļot un kā tur nokārtot nepieciešamos dokumentus, lai saņemtu bezmaksas ārstēšanu. No maija līdz septembrim saņemti jau vairāk nekā 43 šādi jautājumi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.