Foto: Shutterstock

C hepatīta slimnieki paliek bez zālēm 0

No šā gada janvāra, kad valsts pilnībā apmaksā medikamentus C hepatīta slimnieku ārstēšanai, līdz gada beigām strauji pieaudzis to slimnieku skaits, kam nepieciešama šī jaunā un efektīvā bezinterferona terapija. Valstij vairs nav naudas, lai varētu apmaksāt viņu ārstēšanu. Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka septembrī finansējuma pietika vairs tikai vienam slimniekam, bet, sākot no oktobra – nevienam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrija (VM) nebija paredzējusi, ka slimnieku skaits pieaugs tik strauji un ka tam būs nepieciešama nauda, tāpēc jau vairākus mēnešus cilvēkiem, kas sirgst ar šo kaiti, zāles nav pieejamas. Bija plānots, ka mūsdienīgās zāles tiks kompensētas 200 slimniekiem, kuriem jau ir aknu ciroze vai fibrioze strauji progresē cirozē, taču šādu pacientu kļūst arvien vairāk. Atgādināšu, ka šogad C hepatīta ārstēšanai tika piešķirts papildu valsts finansējums 6,6 miljoni eiro, taču ar to ir par maz, lai varētu ārstēt visus, kuriem strauji progresē aknu slimība. Uzzinot, ka ir iespējams pilnībā ārstēties par valsts naudu, pie ārstiem devās neprognozējami liels to slimnieku skaits, kuri bija atmetuši cerības izārstēties ar interferonu un kuri pie ārstiem vairs negāja. Tiek prognozēts, ka līdz gada beigām pacientu skaits divkāršosies.

Bijušajai C hepatīta biedrībai (tā vairs oficiāli nepastāv, bet telefona numuri ir saglabājušies) zvana ļoti daudz sašutušu pacientu un interesējas, kāpēc valsts vairs viņiem neapmaksā zāles, pastāstīja bijusī biedrības vadītāja Olita Mengote.

CITI ŠOBRĪD LASA

NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga apstiprināja, ka pacientu plūsma ir krietni palielinājusies, jo ārstu konsilijs bezinterferona terapiju nozīmē arvien vairāk slimniekiem, kuriem tā patiešām ir nepieciešama.

C hepatīta medikamenti ir iekļauti valsts kompensējamo zāļu B sarakstā, kur valsts neierobežo pacientu ārstēšanu.

Ņemot vērā Ministru kabineta lēmumu, no decembra oficiāli pastāv C hepatīta slimnieku reģistrs, līdz ar to ministrijai būs iespējams daudz precīzāk aprēķināt nepieciešamo finansējumu zālēm. Precizitāte ir nepieciešama arī tādēļ, ka NVD, ņemot vērā valdības noteikumus, slēdz līgumu ar farmācijas firmu, kas piegādā mūsdienīgos medikamentus C hepatīta ārstēšanai. Līgums par finansiālu līdzdalību kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto zāļu kompensācijas nodrošināšanai uzliek par pienākumu farmācijas firmai segt no saviem finanšu līdzekļiem to naudas summu, kas pārsniedz valsts noteikto limitu. Tātad uzņemties uz saviem pleciem ārstēt daļu no pacientiem. NVD un komersants, slēdzot līgumu, vienojas par konkrētu naudas summas procentu, ko apmaksās zāļu ražotājs. Farmācijas uzņēmums “AbbVie”, noslēdzot līgumu ar NVD, apņēmies simtprocentīgi apmaksāt šo slimnieku ārstēšanu, kas ir virs valsts noteiktā limita, no sava naudas maka. Taču pacientu skaits, kuriem ārsti izrakstījuši no interferona brīvās zāles, ir tik liels, ka radušās nopietnas domstarpības starp ražotāju un ministriju. “AbbVie” tirgus pieejamības un valdības attiecību vadītāja Santa Bičkoviča pastāstīja, ka zāļu piegādātājam bijušas sarunas ar VM par līguma apturēšanu. “Ja valsts prognoze par pacientu skaitu, kuriem ir nepieciešamas zāles, bijusi tik ļoti neprecīza, var rasties problēmas ar noslēgtā līguma izpildi. Ražotājs paļāvās uz valsts norādītajiem skaitļiem. Mēs savlaicīgi brīdinājām ministriju, ka riska sadalījums nav vienlīdzīgs, ka tas pilnībā tiek pārnests uz zāļu ražotāju,” sacīja S. Bičkoviča.

Reklāma
Reklāma

Arī valsts galvenais infektologs Uga Dumpis atzina, ka pacienti neprognozējami lielā slimnieku skaita dēļ ir palikuši bez zālēm, bet nākamgad situācija būšot krietni labāka, jo valsts finansējums medikamentiem tikšot nodrošināts. Veselības ministrijā noskaidroju, ka papildu finansējums esot atrasts, taču tas vēl jāsaskaņo ar Finanšu ministriju un valdību.

“C hepatīta pacientiem tā ir ļoti gaidīta un svarīga ziņa, un ļoti ceru, ka jau drīzumā kļūs skaidrs, par cik lielu līdzekļu apjomu ir runa un cik lielam skaitam pacientu 2017. gadā ir cerības izveseļoties ar valsts apmaksātu efektīvu terapiju, kas faktiski ir vienīgais iespējamais risinājums šo pacientu ārstēšanai un infekcijas izplatības mazināšanai Latvijas sabiedrībā,” akcentēja C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs pēc veselības ministres Andas Čakšas intervijas “Rīga TV 24”, kur viņa apsolīja, ka kompensējamajiem medikamentiem novirzītie papildu līdzekļi 2017. gadā tiks ieguldīti C hepatīta pacientu ārstēšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.