Foto – LETA

Par līdzmaksājumiem un pacientu pieredzi ārstēšanas terapijā 1

Bieži vien, pacientu ambulatorajās kartēs nākas veikt ierakstu: ”Pacients no ārstēšanas atsakās finansiālu iemeslu dēļ.” Lielākoties pacienti ar šādu ierakstu ārstniecības iestādēs neatgriežas un turpina dzīvot savu dzīvi tāpat kā līdz šim. Ir pacienti, kuri par spīti finansējuma trūkumam regulāri ierodas uz pārbaudēm, lai gan tas diemžēl nepalīdz.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Laikus neārstēts C hepatīts ir nopietna problēma, stacionāros bieži vien nokļūst pacienti ar C hepatīta izraisītām un ļoti ielaistām komplikācijām. Ja C hepatīts netiek ārstēts, tad ar gadiem C hepatīts pāraug aknu cirozē – aknās ieaug saistaudi un aknas vairs nespēj veikt savu funkciju, kā rezultātā tās dekompensējas līdz cilvēks izsīkst.Pacienti, kuri stacionārā ierodas ar pirms 10 gadiem diagnosticētu C hepatītu un kuriem ārstēšanai iepriekš naudas pietrūcis, izveseļošanās prognozes ir bēdīgas, jo pacients ārstēšanu uzsācis novēloti – C hepatīts pāraudzis ļoti smagas formas aknu cirozē vai pat aknu vēzī. Ja cilvēks ar C hepatītu inficējies 20 gadu vecumā, tad tieši 35 vai 40 gados, pašā darbspējasvecumā, sāk izpausties būtiskas aknu veselības problēmas.

Ir jāņem vērā fakts, ka C hepatīta ārstēšanas kurss var ilgt 6 – 12 mēnešus un lielākajai daļa pacientu tik ilgstošs līdzmaksājumu slogs 25% apmērā ir pārāk augsts.
Gan tie pacienti, kuri nevar uzsākt terapiju, gan tie, kuri arī ārstējas, jūtas emocionāli satriekti, jo neviens nevar prognozēt to, vai terapija būs efektīva un palīdzēs no slimības atbrīvoties. Šobrīd, ar Latvijā pieejamo valsts daļēji apmaksāto ārstēšanas terapiju no vīrusa atbrīvoties izdodas aptuveni pusei pacientu.
Uz šo brīdi jaunākie medikamenti, kuri palielina izārstēšanās iespēju 12 nedēļu laikā pat līdz ~90%, nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā.Turpretim nākamgad pieejamie medikamenti šo iespējamību palielinās tuvu 95%, un šīs terapijas ilgums būs tikai 3 mēneši.
Lai gan C hepatīta ārstēšanas nākotne solās būt labvēlīga no zāļu efektivitātes viedokļa, Latvijā pastāv problēma –jau tagad netiek 100% kompensēti esoši medikamenti, un šī problēma būs aktuāla arī jaunākas paaudzes medikamentu kontekstā.

CITI ŠOBRĪD LASA

C hepatīta diagnostika
Dr. Ieva Tolmane uzskata, ka jebkuram cilvēkam, pat pie normālas pašsajūtas ir jāveic asinsanalīzes, lai pārbaudītos pret C hepatītu – īpaši tiem, kuriem konstatētas izmaiņas aknās un to darbībā. Ja cilvēks nav pārbaudījies, viņš nevar apgalvot, ka viņam nav C hepatīts.
Ideālā gadījumā C hepatīta pārbaudes būtu nepieciešams veikt ik pēc 5 gadiem. Ikvienam, kurš vēlas nodot asinsanalīzes un pārbaudīties uz C hepatītu, jāvēršas pie ģimenes ārsta,jo vispārējās asinsanalīzēs C hepatīts neuzrādās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.