“RBSSKALS Būvvadība” uzskata, ka VNĪ rīcība, “nepamatoti un juridiski nekorekti” apturot darbus Tabakas fabrikā un paziņojot par līguma laušanu, apdraud JRT pārvākšanos uz pagaidu telpām un radīs valstij finansiālus zaudējumus. 2
Viņa uzsver, ka “RBSSKALS Būvvadība” atklātā konkursā iesniedza piedāvājumu Tabakas fabrikas rekonstrukcijai 2015.gada jūlijā. Šis piedāvājums bijis labākais, taču arī tas būtiski pārsniedza VNĪ nepareizi izstrādāto budžetu šim projektam.
“Pēc piedāvājuma iesniegšanas, līguma sarunu laikā VNĪ, lai piesegtu savu neprofesionalitāti finanšu resursu un laika plānošanā, izdarīja spiedienu uz “RBSSKALS Būvvadību” un projekta autoriem, ultimatīvi pieprasot samazināt iesniegtā piedāvājuma cenu, jebkādā veidā samazinot cenas un darbu apjomus, lai iekļautos pieejamā budžeta ietvaros. Tajā pašā laikā VNĪ pieprasīja ievērot sākotnējos termiņus. “RBSSKALS Būvvadība” par saviem līdzekļiem izstrādāja šos pieprasītos risinājumus projekta optimizācijai, gandrīz izpildot pasūtītāja ultimatīvās prasības, bet nepiekrītot veikt darbus bez saskaņota projekta un ekspertīzes vai darbus, kas apdraud ēkas drošību,” skaidroja Vāverniece.
Viņa informēja, ka līgums par Tabakas fabrikas rekonstrukciju tika noslēgts 2015.gada 16.novembrī un tas paredzēja tikai daļēju projekta realizāciju. VNĪ kā pasūtītājam bija jānodrošina projekta pārstrādāšana, atkārtota ekspertīze un pārskaņošana. Paralēli tam “RBSSKALS Būvvadība” objektā veica visus darbus, kurus bija iespējams veikt drošā veidā bez trūkstošajām projekta daļām. Darbu veikšanas laikā objektu pastāvīgi apmeklēja Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvji, kuri uzstāja, ka būvdarbi nedrīkst tikt veikti bez saskaņotiem risinājumiem.
Vāverniece skaidro, ka projekta ekspertīze un pārskaņošana, kas bija VNĪ atbildībā, tika novilcināta, radot būtisku darbu kavējumu. Tikai 2016.gada 21.jūlijā tika noslēgta vienošanās par izmaiņām līgumā, kas noteica veicamo darbu apjomu un darbu izpildes termiņu līdz 2016.gada 30.novembrim ar nosacījumu, ka VNĪ līdz 1.augustam pabeigs pārstrādātā projekta ekspertīzi un saskaņošanu.
“Tā ir pasūtītāja atbildība, un šodien tas vēl joprojām nav izdarīts,” uzsvēra Vāverniece.
Pēdējo nedēļu laikā, lai nodrošinātu darbu pabeigšanu termiņā, “RBSSKALS Būvvadība” būtiski palielināja darbu izpildē iesaistītos resursus un projekta vadības komandu, kā arī iesniedza VNĪ detalizētu grafiku darbu pabeigšanai līdz 30.novembrim. “RBSSKALS Būvvadība” šo grafiku ievēroja līdz pat šai dienai, informēja Vāverniece.
“VNĪ rīcība rada gan finansiālus, gan reputācijas zaudējumus virknei objektā iesaistīto uzņēmēju. Tas, ka šāda VNĪ rīcība ir pārspīlēta un juridiski nekorekta, ko pavada nekorekti paziņojumi medijiem par termiņu neievērošanu no būvnieku puses, liecina, ka VNĪ vadības patiesā vēlme varētu būt centieni izvairīties no atbildības par neprofesionālu un nekompetentu projekta vadību, uzvelt vainu par savām kļūdām būvniekam, projekta autoriem un Būvniecības valsts kontroles birojam, nevis pabeigt projektu iespējami labākajā veidā,” skaidroja Vāverniece.
VNĪ šodien vienpusēji lauzis līgumu ar bijušās Tabakas fabrikas Miera ielā 58A pārbūves darbu veicēju SIA “RBSSKALS Būvvadība”. Tas ir saistīts ar darbu izpildes termiņu neievērošanu. Būvobjekts ir noslēgts, un tagad tajā strādās komisija, kas izvērtēs padarīto un vēl nepadarīto.