Vai būvēs, kad nebūs bankas? 3
Lai gan amatpersonas un politiķi uzsver, ka “ABLV Bank” likvidēšanai nevajadzētu atstāt lielu iespaidu uz ekonomiku, fakti liecina pretējo. Viena no Latvijas finanšu līderiem ietekme uz Latvijas tautsaimniecību ir pietiekami nozīmīga. “ABLV” grupā, kas koncentrējas ap banku, iesaistīti daudzi uzņēmumi, kas sazarojas dažādās nozarēs. Kas notiks ar tiem?
Ja nebūs bankas, būvēs un ražos
Darbības ierobežojumi, kas uzlikti “ABLV Bank” pēc ASV pārmetumiem naudas atmazgāšanā, neattiecas uz uzņēmumiem, kas saistīti ar banku. Taču bankas īpašnieku paziņojums par pašlikvidāciju gan tieši ietekmēs daudzus “ABLV” grupas iesāktos projektus.
Nav tā, ka ASV pārmetumi par iesaistīšanos naudas atmazgāšanas shēmās, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī kukuļdošanu un citām darbībām bankas īpašniekiem būtu negaidīti. Brīdinājumi un pārbaudes bankā jau bija iepriekš. Tāpēc, lai mazinātu bankas biznesa atkarību no tā sauktajiem riskantajiem ārvalstu rezidentiem, banka aktīvi pievērsās alternatīviem biznesiem.
“ABLV” padomes priekšsēdētājs Ernests Bernis neslēpa bankas plānu pievērsties ne tikai būvniecībai, bet arī investēt ražošanā. Tāpēc tiešo investīciju fonds pārveidots slēgtā akciju sabiedrībā – kompānijā AS “AmberStone Group”. Organizējot parakstīšanos uz kapitāldaļām, iegūta nauda, kas tiek ieguldīta lauksaimniecībā un farmācijā. E. Bernis neslēpj, ka kompānijas kapitāls ieguldīts arī medicīnas, kok-apstrādes un viesnīcu biznesā. “Visi šie projekti tiek īstenoti Latvijā, bet lielākā daļa kompānijas investoru ir mūsu ārvalstu klienti,” teikts “ABLV” finanšu pārskatā par 2016. gadu.
“Pillar” grupa, kas izveidota 2008. gadā, pieder “ABLV Bank”, un tā apvieno uzņēmumus, kuru darbības virziens ir nekustamo īpašumu attīstīšana, pārvaldīšana un tirdzniecība. “Pillar” grupā ietilpst “Pillar Management”, “Pillar Holding Company”, “Pillar Development”, “Pillar Contractor”, “Pillar Architekten” un citi uzņēmumi. Kopumā “Pillar” pārraudzībā atrodas aptuveni 245 nekustamie īpašumi par kopējo vērtību aptuveni 38,5 miljoni eiro. Līdz šim īpašumu rekonstrukcijās un “New Hanza” teritorijas attīstībā ir ieguldīts 49,1 miljons eiro.
Investīcijas apturētas
Pēc bankas pārstāvju vēstītā, “ABLV Bank” likvidācijas dēļ apturētas 186,7 miljonu eiro investīcijas “Pillar” grupas attīstības projektos. Kvartālā plānotas biroju un dzīvojamās ēkas, plašizklaides centrs “Hanzas perons”, parks “Hanzas dārzs”, bērnudārzs, skola un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecība.
Līdz ar “ABLV Bank” grūtībām šobrīd iesaldēta vērienīgā projekta “New Hanza” būvniecība Rīgā, norādīja “ABLV Bank” līdzīpašnieks Oļegs Fiļs. Viens no bankas attīstītajiem projektiem bija “New Hanza” dzīvojamais un darījumu kvartāls. “ABLV Bank” līdzīpašnieki apstiprināja, ka šobrīd ir pārtraukta tā būvniecība. “Būvdarbi ir pārtraukti, pārtraukta arī sadarbība ar visiem apakšuzņēmējiem. Protams, par visiem darbiem norēķināsimies, tiklīdz būs tāda iespēja,” sacīja O. Fiļs.
AS “New Hanza Capital” ir “ABLV” grupas uzņēmums, kas kopš 2015. gada nogales iegulda savus līdzekļus komercīpašumos. “New Hanza Capital” koncernā ietilpst seši uzņēmumi, kas ir paredzēti konkrētu nekustamo īpašumu pārvaldīšanai.
Skansti būvēs tik un tā
Mārtiņš Vanags, Skan-stes attīstības aģentūras valdes priekšsēdētājs, izplatījis paziņojumu, ka, par spīti šā brīža neskaidrībai par Skanstes rajonā plānoto “New Hanza” turpmāko attīstību, Skan-stes apkaimes attīstības kopējie plāni netiek apturēti. “”New Hanza” ir nozīmīgs Skanstes attīstības projekts, bet tas aizņem tikai 11% no apkaimes kopējās platības. Jaunajā Skanstes rajonā kopumā darbojas vairāk nekā 10 attīstītāji, turklāt interese par ieguldījuma iespējām šajā apkaimē turpina pieaugt. Līdz šim šeit jau ir investēti 245 miljoni eiro un attīstītāji neplāno apstāties. “New Hanza” ir lielisks projekts, ir jāpārvar grūtības un jāmeklē šā projekta īstenošanas veidi jaunajā situācijā,” teic M. Vanags.
Vai baros tūristus un cūkas?
2017. gada decembrī ar “ABLV” saistītais SIA “NHC 4” pabeidza loģistikas kompleksa iegādi Rīgā, Maskavas ielā. Īpašums tika nosolīts izsolē par 4,6 miljoniem eiro. Loģistikas kompleksa teritorija aizņem 12,55 hektārus, un tajā atrodas trīs modernas noliktavu ēkas ar biroju telpām, kas celtas pēdējo 10 gadu laikā. Teritorijā atrodas arī mazvērtīga apbūve, kuru plānots demontēt, atbrīvojot aptuveni 7,5 hektāru lielu zemes gabalu attīstībai. Kas notiks ar šo projektu, pagaidām nav zināms.
Apdraudēti ir 74 miljonu eiro “AmberStone Group” plānotie ieguldījumi Latvijas uzņēmumos – finiera rūpnīcas būvniecība Krustpils novadā, kūrortviesnīca Liepājā, piec-zvaigžņu un četrzvaigžņu viesnīcas Rīgā, Latvijā reģistrētās flotes paplašināšana par diviem vai trim kuģiem un traumatoloģijas-ortopēdijas klīnikas “Orto” paplašināšana.
“AmberStone Group” šobrīd ietilpst 10 uzņēmumi, piemēram, SIA “Vaiņode Agro Holding”, kurā savukārt ietilpst cūkkopības uzņēmums SIA “Vaiņodes bekons” un biogāzes ražotnes. Uzņēmumi apsaimnieko vairāk nekā 1000 ha, audzē kukurūzu, nobaro cūkas, ražo biogāzi un elektrību. Šis bizness ir stabils, cik nu stabila var būt lauksaimniecība.
Neskaidra nākotne ir ar “ABLV Bank” saistītā “AmberStone Hotels” iecere Liepājā izveidot kūrortviesnīcu. Saskaņā ar plānu līdz 30. aprīlim uzņēmumam jāiesniedz viesnīcas projekta iecere, taču pagaidām uzņēmums nesaka ne jā, ne nē.