Skandāls ASV vidusskolas volejbola spēlē. Būt vai nebūt transpersonām sportā? 22
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pērn Tokijas olimpiskajās spēlēs lielu mediju publicitāti ieguva tobrīd 43 gadus vecā svarcēlāja Laurela Habārda no Jaunzēlandes, kura kļuva par pirmo transpersonu, kas piedalījusies olimpiādē. Habārda dzimuma maiņas operāciju veica pēc 30 gadu sasniegšanas, pēc tam startējot sieviešu sacensībās, izcīnot arī 2017. gada pasaules čempionāta sudraba medaļu.
Jaunzēlandes galvaspilsētas Oklendas bijušā mēra Dika Habārda atvase Tokijā neizturēja “spiedienu” un palika bez rezultāta, pēc tam atzīstot, ka mediju uzmanība neļāva koncentrēties startam. Viedokļi dalījās, vieniem izceļot Habārdas starta unikalitāti, citiem krasi noliedzot, ka tas nav pieļaujams.
Pēc gremdes nokdaunā
Diskusijas par transpersonām sportā joprojām nerimst. Ar jaunu sparu tās uzvirmojušas ASV, jo Ziemeļkarolīnas štatā vidusskolu volejbola mačā meitenēm transpersona, protams, ne jau tīšām, bet smagi savainoja vienu no pretiniecēm. “Highlands High” komandas spēlētāja – transpersona, uzbrukumā izdarīja ļoti spēcīgu gremdi, bumbai trāpot pa “Hiwassee Dam High” spēlētājas pieri.
Sitiens bija tik spēcīgs, ka spēlētāja zaudēja samaņu, vēlāk viņai tika konstatēts smadzeņu satricinājums, kakla trauma un redzes problēmas. Viņai joprojām nav atļauts atsākt treniņus. Spēle notika Čeroki apgabalā, un tās Izglītības padome lēma, ka neļaus vairs transpersonām piedalīties skolu sacensībās, uzskatot, ka tā ir “negodīga priekšrocība” un “drošības problēma” pret citiem sporta sacensību dalībniekiem.
“Es nekad nenostādīšu bērnu tādā situācijā, lai viņš varētu tikt nopietni savainots. Varētu šķist, ka bezkontakta sporta veidos šādi riski nav lieli, bet mēs redzam, ka tā nav,” teic Čeroki apgabala Izglītības padomes pārstāvis Džo Vuds, kurš pats 40 gadus ir bijis bērnu treneris.
Viņš uzsvēra, ka savā trenera pieredzē nekad nav redzējis, ka meiteņu sacensībās tiek izdarīts tik spēcīgs sitiens.
“Tas ir stāsts par visu dalībnieku drošību un šādos gadījumos mēs to nevaram garantēt,” uzsver Vuds. ASV ir atļauts transpersonām piedalīties sieviešu sacensībās arī jauniešu vecumā, taču pēc šī gadījuma ir atsākušās diskusijas, vai to tomēr labāk liegt.
Ir veikti pētījumi tieši jaunatnes volejbolā un secināts, ka vīrieši uzbrukuma fāzē ir spēcīgāki, jo viņi bumbu triec uz grīdu ar lielāku spēku, jo fizioloģiski lēcienā spēj attīstīt lielāku jaudu. Pētījumā secināts, ka tā ir dabiska priekšrocība, tāpēc transpersonas to var labāk izmantot.
Vieni atļauj, citi liedz
Profesionālajā sportā lēnām, bet arī arvien aktuālāks kļūst transpersonu jautājums. Par svarcelšanu jau minējām. Ir arī piemērs volejbolā, kur Brazīlijas superlīgā sievietēm spēlē 38 gadus vecā Tifānija Abro. Pirms dzimuma maiņas šī transpersona spēlēja vīru turnīros un augstā līmenī gan Brazīlijas augstākajā līgā, gan ārzemēs – Portugālē, Spānijā, Francijā, Nīderlandē un Beļģijā.
Iespēju spēlēt sieviešu turnīros Abro saņēma 2017. gadā no Starptautiskās volejbola federācijas (FIVB). Citās federācijās ir pretējs viedoklis. Piemēram, Starptautiskā peldēšanas federācija (FINA) lēma, ka transpersonas sieviešu sacensībās var piedalīties vien tad, ja veikušas dzimuma maiņu līdz 12 gadu vecumam.
“Dzimuma maiņu lielākajā daļā valstu nav iespējams veikt līdz 11 gadu vecumam un cerams, ka mūsu lēmums neiedrošinās to atļaut. Mēs gribam tikai teikt, ka cilvēkiem, kuri ir veikuši dzimuma maiņu, ir zināmas priekšrocības sacenšoties,” vasaras vidū teica FINA pārstāvis Džeimss Pīrss. Peldēšanā šādam lēmumam arī bija iemesls.
Pensilvānijas universitātē 22 gadus vecā Lia Tomasa, kas iepriekš bija zināma kā Vilss Tomass, pērn laboja vairākus universitātes rekordus. Vēl divus gadus iepriekš Vilss Tomass piedalījās vīriešu sacensībās. Daudzi peldēšanas treneri uzskatīja, ka tas nav pareizi, ļaut šādam sportistam piedalīties sieviešu sacensībās, jo fizioloģiski viņa bija spēcīgāka, ar lielākām plaukstām un pēdām, kas ir būtiski tieši peldēšanā.
ASV studentu sacensībās (NCAA) ir noteikums, ka transpersonām vismaz vienu gadu jāveic medicīnas kurss, lai samazinātu testosterona līmeni organismā, kas pēc tam ļautu piedalīties sieviešu sacensībās.
Uzziņa
Latvijā tikai sākas diskusija
Arī Latvijā jauniešu transpersonu problemātika pēdējās pusotras nedēļas laikā kļuvusi aktuāla un aprunāta. No partijas “Progresīvie” 14. Saeimā ievēlētā deputāte Jana Simanovska LTV raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” izteicās, ka partija vēlas “piedāvāt dzimuma maiņas regulējumu, kas ļautu vieglāk mainīt dzimumu, balstoties uz psihiatra atzinumu.
Tas svarīgi īpaši pusaudžiem un bērniem, jo viņi nevar mainīt dzimumu bioloģiski, bet jau šobrīd ir vajadzība saukties citādāk”. Sociālajos tīklos šāds paziņojums izsaucis lielu viedokļu vētru. Ir idejas krasi noliedzēji, kā arī tādi, kas piekrīt šādai iespējai, bērniem un pusaudžiem mainīt savu dzimuma identitāti. Ja, kas tāds tiks atļauts, tad arī Latvijas sporta sabiedrībai būs jārēķinās, ka būs gadījumi, kad ar sieviešu dzimuma personām konkurēs transpersonas.