Busulis debitē dejas izrādē par sievieti kā kaktusu 0
22. un 23. septembrī Rīgā skatāma starptautiski atzītu mākslinieku komandas veidotā laikmetīgās dejas izrāde “Bez piecām minūtēm decembris”. Tajā uz skatuves apvienojies neparasts mākslinieku trio – mūziķis Intars Busulis un horeogrāfe Karīna Lapšina, kā arī horeogrāfs un dejotājs Cairans Rencins (Cai Rang Ren Qing) no Ķīnas.
“Bez piecām minūtēm decembris” simboliski risinās jautājumu par to, vai vīrietis var rūpēties par sievieti kā dzīvu augu jeb, īsāk sakot, tā būs īsa pamācība vīrieša rūpēs par sievieti kā kaktusu. Izrādes veidotāji to raksturo kā “trijstūri dialogā pa divi” – tajā no trim atšķirīgiem skatpunktiem tiks izspēlētas dažādas dzīves situācijas, sievieti pielīdzinot kaktusam, kuram ir vajadzīga uzmanība, rūpes un pareiza kopšana. “Bez piecām minūtēm decembris” ir personīgā pieredzē balstīts pētījums par saikni starp diviem pretējiem dzimumiem.
Izrādes idejas autore – horeogrāfe Karīna Lapšina plašākai publikai sevi pierādījusi pagājušajā gadā, veidojot laikmetīgās dejas izrādi “Viņš Viņu – Viņa Viņu” kopā ar mūziķi Ralfu Eilandu un grupu “The Coco’n’uts”.
“Vai ir zināma tā sajūta, kad gribas paslēpties aiz sienām, durvīm un mugurām, kur Tevi neredz tādu – viegli ievainojumu?” jautā K. Lapšina. Un atbild: “Katram ir savi aizsargmehānismi. Es brīžiem esmu asa, ar ātri nobēdzināmiem smaidiem, lai neviens neprasa būt aptieciņai sev tīkamā diennakts stundā. Bet brīžiem gribu skatīties spoguļos, kur katra grumba redzama kā apliecinājums smiekliem un priekiem, kas dzīvē ir bijuši. Šī izrāde ir par vēlēšanos piedzīvot vēl nepiedzīvoto, pieredzēt vēl nepieredzēto. Un kaktuss ir kā metafora aizsargmehānismiem, kas ļauj nebalansēt starp divām pasaulēm, kad abas šķiet kā bezizeja.”
Izrādē tiks savienoti divi elementi – laikmetīgā deja un dzīvā mūzika, kurā sava loma būs arī populārajam dziedātājam Intaram Busulim, kuram šī būs debija laikmetīgās dejas izrādē. Izrādē kā scenārija autore piedalās vēl kāda ar latviešu populārās mūzikas jomu netieši saistīta autore – dziedātājas Olgas Rajeckas meita Marija Migliniece, kura līdz šim sevi ir pierādījusi, režisējot dažādas īsfilmas un mūzikas video.
Izrādes veidošanā piedalīsies spāņu izcelsmes horeogrāfs un mentors Horhe Kresiss, kurš līdz šim sadarbojies ar virkni pasaulē pazīstamu mākslinieku, tostarp Polu Makartniju un grupu “Bat for Lashes”. Viņa radītās dejas izrādes vērojamas prestižākajos teātros Ņujorkā, Pekinā, Londonā un citur.
Līdzās K. Lapšinai par horeogrāfiju rūpēsies arī Alise Madara Bokaldere, kuras bakalaura laikmetīgās dejas izrāde “Manu acu tulkojums” ir atzinīgi novērtēta dejas profesionāļu vidū, un ķīnietis C. Rencins, kurš jau iepriekš sadarbojies ar Olgas Žitluhinas dejas kompāniju “ĀRĀ” un ir bijis līdzautors dejas izrādei “Turku kafija”, kas nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai “Gada sasniegums laikmetīgajā dejā”. Horeogrāfi reizē būs arī dejotāji.
Izrādes veidotāji atklāj, ka vēlas skatītājam nodot līdz šim nepieredzētas emocijas, piedāvājot uz ikdienišķiem pavērsieniem palūkoties no malas – atsvešināti, bet pietiekami personīgi, lai jebkurš spētu atpazīt izrādē kaut nedaudz no savas rutinētās ikdienas.
Kad un kur?
- 22., 23. septembrī plkst. 18.00, nams Lāčplēša ielā 108/108 k-1
- Biļetes: “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv
- Cena: EUR 19 – 45