“Latvijā par to aktīvi diskutējam.” Kad zinās, vai pret Covid-19 būs arī trešā pote? 16
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pagaidām nevienā valstī, izņemot Izraēlu, nav pieņemts lēmums par revakcināciju pret Covid-19, saka Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.
Viņš skaidroja, ka Vācijā un Lielbritānijā ik pa laikam šajā jautājumā viedoklis tiekot mainīts.
Savukārt ASV prezidenta Džo Baidena paziņojumu par to, ka trešo “Pfizer/BioNTech” un “Moderna” devu no 20. septembra varēšot sākt saņemt visi, kas sasnieguši 18 gadu vecumu un kas saņēmuši otro devu ne agrāk kā pirms astoņiem mēnešiem, nav apstiprinājusi ASV Pārtikas un zāļu pārvalde, kā arī vakcinācijas komiteja.
Zviedrijā revakcinācija tiekot plānota novembrī vai decembrī.
“Latvijā par to aktīvi diskutējam, un domāju, ka līdz septembrim būs arī skaidrība,” pastāstīja Dumpis.
Zāļu valsts aģentūrā uzzināju, ka šobrīd ne Eiropas Zāļu aģentūra, ne Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs vēl neesot noteicis, vai un kad būs nepieciešama revakcinācija Covid-19 vakcīnām.
Eiropas institūcijas, tajā skaitā arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, pašlaik pārskatot un vērtējot jaunākos datus un informāciju saistībā ar revakcinācijas nepieciešamību.
Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna, kura ir arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) galvenā speciāliste infektoloģijā, pastāstīja, ka RAKUS ir uzsākts darbs pie diviem aspektiem: “Mēs kopā ar sociologiem noskaidrosim veselības aprūpē strādājošo viedokli par revakcināciju. Otrs aspekts ir tas, ka sekojam statistikai, kā slimo vakcinētie cilvēki.
Esam tikai sākumposmā, tāpēc nevaram pateikt, kas tā ir par potēto cilvēku grupu, kura tomēr inficējas ar SARS-CoV-2. Mēs gatavojamies, lai argumentēti varētu paskaidrot, vai un kāpēc ir nepieciešama revakcinācija un tieši pēc kurām pretkovida vakcīnām būtu nepieciešama trešā pote.
Droši vien Latvijā tiks pieņemts tāds pats lēmums kā citās valstīs, bet gan jau atklāsies arī kādas nianses. Patlaban esam datu vākšanas procesā. Es domāju, ka pēc mēneša būs lielāka skaidrība.
Pasaules veselības organizācija gatavo informatīvo materiālu, kur būs izskaidrots, kā var salīdzināt savā starpā antivielu datus.
Tagad ir tā, ka vienam cilvēkam antivielas ir tūkstošos, vienam simtos, bet citam līdz 10 vai 15 un nevar saprast, kuram ir un kuram nav pietiekams daudzums, lai neinficētos.
Tāpēc ir svarīgi noskaidrot, ko nozīmē pietiekams daudzums antivielu, lai nesaslimtu atkārtoti.”
Trešā pote Izraēlā
Izraēlā jau pirms mēneša ir sākta iedzīvotāju revakcinācija. Lai gan šī valsts vakcinācijā pret Covid-19 ierindojas pasaules valstu līderos, tomēr kovida saslimstības rādītājs atkal kāpj uz augšu.
Anesteziologs Leonīds Eidelmans, kurš strādā klīnikā netālu no Telavivas, pastāstīja, ka dienu pirms mūsu sarunas Izraēlā, veicot testus, konstatēti 10 tūkstoši cilvēku, kuri inficējušies ar koronavīrusu.
Kā galvenais iemesls tiekot minēts tas, ka tiem, kuri potējušies ar “Pfizer/BioNTech” vakcīnu (Izraēlā izmanto tikai šī ražotāja vakcīnu) līdz janvāra beigām, pakāpeniski samazinājusies aizsardzība pret Covid-19.
Izraēlas Veselības ministrija nesen izplatīja datus par vakcināciju no 2020. gada decembra līdz 2021. gada jūlijam. Ministrija aprēķinājusi, ka vakcīnas aizsardzība pret kovidu ir samazinājusies no 90% pirmajos gada mēnešos līdz aptuveni 40% jūnija beigās, kas varētu būt vīrusa mutācijas deltas sekas.
Lai rūpīgāk izvērtētu organisma aizsardzības samazināšanos, vairāki Izraēlas zinātnieki analizēja ap 1,3 miljonu cilvēku veselības datus, kuri tika vakcinēti no 2021. gada janvāra līdz aprīlim.
Secināts, ka janvārī un februāri potētajiem bijusi 53% lielāka iespējamība kļūt SARS -CoV-2 pozitīviem nekā martā un aprīlī.
L. Eidelmans: “Tiem cilvēkiem, kuri abas vakcīnas devas saņēma līdz janvāra beigām un ir sasnieguši 60 gadu vecumu, jau mēnesi ir iespēja saņemt trešo poti.
Patlaban revakcinācija tiek piedāvāta arī tiem cilvēkiem, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu, kā arī medicīnas personālam. Ja ir kādas hroniskas slimības, revakcinētas tiek arī jaunākas personas.
Cilvēki ir ļoti atsaucīgi – trešo poti jau saņēmuši miljons Izraēlas iedzīvotāju mēneša laikā.”
Oktobrī beigsies derīguma termiņš
Pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes veselības ministrs Daniels Pavļuts žurnālistiem sacīja, ka valdība drīzumā varētu lemt par vakcīnas trešās potes saņemšanas iespēju cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu.
Ministrs sacīja, ka jautājumu par varbūtību sākt trešās devas vakcinēšanu atbilstoši ekspertu atziņām drīzumā skatīs Imunizācijas valsts padome.
Vai Latvijā pietiek vakcīnu trešajai potei? Veselības ministra padomniece komunikācijas jautājumos Lāsma Bindere informēja, ka patlaban valstī esot tik daudz vakcīnu, lai pret kovidu sapotētu 95% iedzīvotāju un revakcinētu visus, kas ir pilnībā sapotēti. Turklāt vakcīnas pat paliekot pāri, lai tās varētu ziedot citām valstīm.
Ministru kabinets vakar atbalstīja Veselības ministrijas piedāvājumu pārdot vai ziedot “AstraZeneca” 560 000 vakcīnu devu un līdz 84 000 “Pfizer”/”BioNTech” devu, kuras ir derīgas līdz oktobra beigām, ziņo LETA.
Veselības ministrs D. Pavļuts žurnālistiem sacīja, ka valdība nosliekusies par labu pārdošanai. Bet gadījumā, ja partnerus neizdosies atrast, varētu apsvērt vakcīnu ziedošanu.
“Šo jautājumu Veselības ministrija risinās sadarbībā ar Ārlietu ministriju, kura nosaka ārpolitikas prioritātes šajā jautājumā,” skaidroja D. Pavļuts.
Jāatgādina, ka 6. jūlijā valdība nolēma ziedot 165 600 “AstraZeneca” vakcīnu devas Gruzijai, Moldovai, Melnkalnei, Kenijai un Albānijai.