Simtgades mācības: plāno visā Latvijas teritorijā 14
Šovasar Latvijā plānotas divas liela mēroga militārās mācības – tuvākās no tām ir “Saber Strike 2018”, kuras notiks jūnijā un ārpus poligona norisināsies vairākos novados Dienvidkurzemē. Militāro mācību cikla kulminācija gaidāma augustā, kad NBS rīkos līdz šim plašākās nacionālā mēroga mācības “Namejs 2018”. Tāpat gaidāmas arī mazāka apjoma mācības.
Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins “LA” uzsvēra, ka “Saber Strike” gaidāma plaša ASV spēku līdzdalība. Tās ir sauszemes mācības, kurās kaujas atbalsts vienībām tiks sniegts arī no gaisa. Šogad nenotiks iepriekšējos gados rīkotās mācības “Summer Shield”, kuru elementi būs iekļauti gaidāmajā “Saber Strike”. Tāpat integrētas būs arī mācības “BALTOPS 2018”, kurās NATO valstu Jūras spēki mācīsies, kā atvairīt dažādus draudus jūrā, un tajās plānots izspēlēt asimetrisko karadarbību hibrīdkara apstākļos. Savukārt 50 Jūras spēku karavīri pašlaik Igaunijas teritoriālajos ūdeņos piedalās starptautiskajās mācībās “Open Spirit 2018”. To mērķis ir neitralizēt no Pirmā un Otrā pasaules kara laika palikušos sprādzienbīstamos priekšmetus.
Hibrīdkara scenārijs
Mācības “Namejs 2018” neformāli tiek sauktas par “simtgades mācībām”. Tās notiks no 20. augusta līdz 2. septembrim visā Latvijā. Mācībās tiks iesaistīti NBS karavīri, zemessargi un arī rezerves karavīri. Plānots, ka tajās piedalīsies arī sabiedroto spēki – NATO paplašinātās klātbūtnes bataljona karavīri un tehnika. Tajās tiks izspēlēts arī hibrīdkara scenārijs – konflikts ar “ienaidnieka nemiernieku” diversijām vēlāk pēc leģendas pāraugs konvencionālā Latvijas spēku un “ienaidnieka” konfrontācijā. Militārais eksperts NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš norāda: “Cerams, ka mācību leģendā tiks iekļauta arī karadarbība pilsētā un nemieri valsts iekšienē, tāpēc ka parasti ar šiem notikumiem sākas hibrīdkarš, ko daudzi uzskata par agresīvām darbībām avīzēs un internetā, tomēr beigās tās pāraug konvencionālā sadursmē. Tas ir nepieciešams, ja gribam izspēlēt situāciju, kāda bija Donbasā.” Viņš uzsver, ka lielmācībās “Namejs 2018” varēs redzēt, cik daudz NBS vienību, Zemessardzi un rezerves karavīrus, kā arī citas struktūras – policiju un robežsardzi – iespējams “pacelt” kaujas stāvoklī un kā tām veidojas sadarbība. “Zemessargi mācībās gaida jauno ekipējumu, ko šā gada laikā nodrošināt solījis NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. Zinu, ka zemessargi ļoti gaida solīto,” piebilda M. Vērdiņš.
Ko Igaunijā darīja ar “zaļajiem cilvēciņiem”?
Nule Igaunijā un Latvijas ziemeļaustrumu daļā notikušajās militārajās mācībās “Siil 2018” (“Ezis 2018”) apspēlēta Igaunijas aizsardzības spēku un sabiedroto reakcija uz iedomātā pretinieka lietotajām hibrīdkara metodēm un arī konvencionālo spēku iesaiste. Tieši ar šīm mācībām prokrieviskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko biedēja Latvijas krievus. Mācībās tika simulēti apstākļi, kuros, kā uzsver mācību mediju koordinators Veiko Spolītis, jābūt gataviem ne tikai konvencionāla kara apstākļiem, bet arī asimetriskām operācijām. Kopumā mācībās piedalījās ap 18 000 karavīru, no kuriem lielākā daļa bija Igaunijas bruņoto spēku, kā arī Igaunijas Drošības līgas (“Kaitseliit”), kā arī karavīri no Latvijas Sauszemes mehanizēto spēku brigādes un Zemessardzes Vidzemes brigādes un arī NATO paplašinātās klātbūtnes Kanādas un Lielbritānijas vadītajām kaujasgrupām, kā arī ASV karavīri. Tāpat mācībās piedalījās karavīri no Somijas, Zviedrijas, štāba virsnieki no Gruzijas un novērotāji no Ukrainas un Īrijas.
Mācību leģenda: OCCASUS Federācija un tajā ietilpstošās valstis – “Murinus”, “Griseus”, “Plumbeus”, “Cinereus”, kuras realitātē pārklājas ar Krievijas rietumu daļu un Baltkrieviju, ir jāattur no agresijas pret Latviju un Igauniju. Agresīvākā federācijas locekle ir “Murinus”, kura sāk uzbrukumu Igaunijai. Pēc mācību leģendas dažādās Igaunijas pilsētās tā saucamie zaļie cilvēciņi veic sabotāžas, diversiju uzbrukumus, propagandas akcijas masu medijos, kā arī ķīlnieku sagrābšanu, piemēram, nolaupot Pērnavas mēru. “Atbilde seko, balstoties uz Igaunijas NBS un policijas plāniem un taktiskajiem apsvērumiem. Piemēram, “zaļie cilvēciņi” ielauzās Igaunijas Aizsardzības ministrijā, bet pirmo atbildes triecienu viņiem deva ministrijas “Kaitseliit” nodaļa ar pašas ministrijas darbiniekiem, vēlāk pieslēdzās policijas specvienība, kura neitralizēja “zaļos cilvēciņus”,” mācību norisi atstāsta V. Spolītis.
Galvenais aizsardzības spēks konfliktā ir Igaunijas sauszemes spēku mehanizētā kājnieku brigāde, kā arī Lielbritānijas vadītā NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa. Latvijas pusē aizsardzību īstenoja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes zemessargi, kuri bija izvietoti pie Valkas un Pleskavas šosejas. Nosacīto ienaidnieku Igaunijas un Latvijas pusē izspēlē NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu karavīri, kā arī Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes zemessargi kopā ar Igaunijas drošības līgas (“Kaitseliit”) sadarbības bataljoniem.
“Igaunijas un Latvijas pilsoņiem un bruņotajiem spēkiem jāpārliecinās par vēlmi aizstāvēt savu valsti pret jebkuru izaicinājumu. Mūs neinteresē Krievijas provokators, kuru Drošības policija likumā noteiktā kārtībā par pretlikumīgu darbību aizturējusi. Krievijai mēs atkārtoti signalizējam mūsu gatavību aizstāvēt savu valsti,” – tā V. Spolītis komentēja A. Gapoņenko izplatītos briesmu stāstus, ka mācību ēnā plānota izrēķināšanās ar Baltijas krieviem.
Lielākās militārās mācības šogad Latvijā
* “Saber Strike 2018”
No 3. līdz 15. jūnijam notiks ikgadējās ASV spēku Eiropā rīkotās mācības trijās Baltijas valstīs un Polijā. Mācības Latvijā notiks Skrundā, tiks trenēta vienību pārvietošanās savā valstī, sniegts uzņemošās valsts atbalsts, kā arī tiks uzņemti ASV gaisa kuģi Gaisa spēku bāzē Lielvārdē.
* “Namejs 2018”
No 20. augusta līdz 2. septembrim visā Latvijas teritorijā notiks līdz šim lielākās militārās mācības “Namejs 2018”, kurās piedalīsies ne tikai Latvijas un sabiedroto spēku karavīri un zemessargi, bet arī rezerves karavīri un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls. Mācību norise tiek plānota ne tikai militārajos poligonos, bet arī ārpus tiem – pilsētās, pagastu centros vai infrastruktūras objektu tuvumā.