Būs jānodrošina dzīvesvieta pēc izrakstīšanas no sociālās aprūpes centra 0
Pēc Tiesībsarga biroja ierosinājuma pilnveidota kārtība, kā tiek nodrošināta dzīvesvieta personām, kurām vairs nav nepieciešami ilgstoši sociālās aprūpes iestādes pakalpojumi.
Turpmāk pašvaldībām būs jānodrošina iedzīvotājam izmitināšana, ja viņam nav iespēju iemitināties agrākajā dzīvojamajā telpā, paredz grozījumi sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, ko ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja Saeima.
Patlaban sociālās aprūpes centri var izrakstīt klientu tikai tad, ja pašvaldība rakstveidā apliecina, ka tā nodrošinās izmitināšanu, taču tas nav pašvaldības pienākums. Tādējādi tiek ierobežotas personas tiesības un faktiski bez tiesas lēmuma var tikt atņemta brīvība, paskaidroja ierosinājuma autori.
Likuma grozījumi arī paredz, ka turpmāk valsts apmaksāti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi darbspēju atjaunošanai būs pieejami visām nodarbinātām personām ar funkcionāliem traucējumiem. Līdz šim valsts nodrošināja sociālo rehabilitāciju personām ar funkcionāliem traucējumiem tikai darbspējīgā vecumā.
Vienlaicīgi deputātu vairākums atbalstīja ierosinājumu līdz 2015.gadam atlikt valsts apmaksātu rehabilitāciju no vardarbības cietušiem pieaugušajiem.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus no vardarbības cietušām pilngadīgām personām, kā arī vardarbību veikušām personām bija plānots sākt nākamgad, taču naudas trūkuma dēļ Labklājības ministrija to rosināja atlikt.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu piešķiršana tikai bērnam, kā to paredz pašreizējais likuma regulējums, nesniedzot rehabilitāciju cietušiem pieaugušajiem, tostarp vardarbībā cietušo bērnu mātēm, kā arī vardarbības veicējiem, piemēram, ģimenes ietvaros, neveicina vardarbības problēmas kompleksu risinājumu, atzīst ministrija. Tomēr ministrija uzskata, ka tas ir mazāk nelabvēlīgi ietekmējošs risinājums, nekā jau esošu un personām piešķirtu pakalpojumu atcelšana vai to apmēra vai kvalitātes samazināšana.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem tiek sniegts gan institūcijās – 30 un 60 dienu kursa veidā, gan to dzīvesvietā pašvaldībā – 10 psihologa konsultāciju. Pašreizējais regulējums paredz, ka kopā ar bērniem institūcijās var uzturēties pavadoņi, bieži tās ir mātes, kas arī cietušas vardarbībā ģimenē, tomēr patlaban tiek segti tikai pavadoņu izmitināšanai paredzētie izdevumi.