Būs arī interaktīvas Purvīša gleznas 0
Valsts svētkos, 4. maijā, svinīgi atklāta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atjaunotā vēsturiskā galvenā ēka. Kas jauns sagaida muzeja apmeklētājus?
Katra muzeja sirds ir tā krājums, no kura apskatei ikdienā redzami apmēram tikai pieci procenti. Pēc Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) restaurācijas apmeklētāji caur milzu stikla caurspīdīgu sienu savām acīm varēs ielūkoties muzeja bagātību glabātavā.
Kā stāsta mākslas vēsturniece, izstāžu kuratore Ieva Kalnača, liels jauninājums ir tas, ka vēsturiskā bibliotēka, kurā saglabājušās pat kāpnītes no muzeja dibinātāja Neimaņa laikiem, turpmāk būs pieejama ne vien zinātniekiem kā līdz šim, bet trīs dienas nedēļā – otrdien, trešdien un ceturtdien no plkst. 12 līdz 17 – ikvienam apmeklētājam. Tagad muzejam ir vēl viena ieeja – no Esplanādes puses, kas būs pieejama arī cilvēkiem ratiņkrēslos un mammām ar mazuļiem ratiņos.
Tā kā muzejs ir gandrīz divreiz paplašinājies, tajā mainījusies navigācija, arī apmeklētāju ceļš vairs nebūs iepriekšējais, un līdz ar to pirmajos mēnešos darba netrūkst jaunajam “Info” punktam.
Jaunums ir arī kafejnīca, kas atrodas pirmā stāva līmenī labajā spārnā, ieejot no parka puses. Mazliet žēl, ka pietrūcis fantāzijas interesantākam kafejnīciņas nosaukumam, un tā sauksies bezpersoniski “Mākslas muzeja kafejnīca”. Muzejā būs bezvadu interneta pieslēgums, atpūtas zonas pastāvīgajās ekspozīcijās.
Biļešu cenas noapaļotas uz leju
Pārmaiņas ir arī muzeja darba laikos. Turpmāk darbdienās muzejs strādās ilgāk – otrdien, trešdien un ceturtdien no plkst. 10 līdz 18, pirmdienās būs slēgts, savukārt piektdienās būs vaļā no plkst. 10 līdz 20. Sestdienās un svētdienās muzejā varēs iegriezties no plkst. 10 līdz 17.
Kad Latvija atteicās no latiem, muzejs kā godīgs eiro ieviesējs cenas mainīja precīzi pēc kursa, kas apmeklētājiem kādu mirkli sagādāja neērtības ar centu skaitīšanu. Tagad cenas noapaļotas uz leju. Apmeklētājiem visa muzeja septiņu stāvu apskate (pastāvīgā ekspozīcija) maksās 6 eiro. Ģimenes biļete 5 līdz 7 eiro.
Tā kā jaunā ēkā vajag jaunas sejas, LNMM rīkoja konkursu uzraugiem, kuru vizuālais tēls un pienākumi atšķiras no padomju laika priekšstata par tantiņām ar adīkļiem rokās izstāžu zāļu stūros. “Meklējām motivētus cilvēkus, jo darbs ir psiholoģiski grūts un atbildīgs, uzraugi ir iesaistīti arī materiālajā atbildībā par eksponātiem, kuri ir ļoti dažādi – gan aiz stikla, gan brīvi pieejami, gan trīsdimensiāli, ir vērtīgāki, trauslāki, kā zīmējumi un pasteļdarbi, eļļas glezniecība,” saka muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Balandina. Būtiski bijis apzināties, ko apmeklētāji sagaida vai nesagaida no uzrauga. Par to viedokļi ir ļoti atšķirīgi. Vieniem patīk, ka uzraugs nāk pretim un sasveicinās, citiem šāds kontakts rada diskomfortu. 4. maijs muzeja darbiniekiem būs īstas ugunskristības, jo var paredzēt lielu ļaužu plūsmu. Uzraugiem mugurā būs īpašas formas – tumši zilas žaketes.
Interaktīvais gids Dažādos līmeņos jaunajā ekspozīcijā būs pieejama informācija gan anotācijās, gan skārienjutīgos ekrānos. Būs arī drukāti ceļveži, taču īpašs jaunums – mobilā aplikācija, kuru savos viedtālruņos jau iepriekš iespējams lejupielādēt. Tiem, kuri ikdienā neizmanto jaunākās paaudzes viedtālruņus, muzeja “Info” punktā šīs mobilās ierīces par 1,5 eiro varēs izīrēt muzeja apmeklējuma laikā.
Ļoti aizraujoša var izrādīties “Interaktīvā ekspozīcija”. Pavēršot viedtālruni pret mākslas darbu, to it kā skenējot, apmeklētājs tiek izvests cauri visam darba saturam un gleznā redzamajiem tēliem. Piemēram, šādi aplūkojot Maijas Tabakas darbu “Kāzas Rundālē”, varam padziļināt savas zināšanas par tajā uzgleznotajām personībām – Imantu Lancmani, viņa kundzi Ievu, gleznotāju Bruno Vasiļevski, kura darbs, starp citu, aplūkojams turpat blakus zālē.
Izmantojot interaktīvo mobilo aplikāciju, varēs iepazīties arī ar muzeja jaunieguvuma Vilhelma Purvīša gleznas “Ziemeļu nakts” restaurācijas procesu. Tāds pats atklājums saistās ar sienu gleznojumiem. Vairākās telpās tagad ir atsegts oriģinālais krāsojums no muzeja pirmsākumiem, un apmeklētāji varēs salīdzināt sienu pašreizējo izskatu ar to, kādas tās savulaik atklājās restauratoriem – nodrupušas, saplaisājušas…
Sadarbībā ar apgādu “Neputns” bērniem radīts ceļvedis “DetektīvKarte” ar karti un uzdevumiem par vairākiem darbiem no trešā, senākās ekspozīcijas stāva. Spēle ļoti saistoši izvedīs cauri ekspozīcijai ar dažādiem jautājumiem, ļaujot arī šur tur ielūkoties caur atslēgas caurumiņu.