Pērn par paaugstinātu nodokļa likmi ēkām, kurām bijis pārsniegts būvdarbu ilgums, jau izlēmusi Liepājas pašvaldība. Par augstākas likmes piemērošanu ēkām, kuras līdz 30. septembrim nebūs nodotas ekspluatācijā, īpašniekus jau brīdinājusi Jelgavas pašvaldība, Carnikavas novada pašvaldība un citas.
Pērn par paaugstinātu nodokļa likmi ēkām, kurām bijis pārsniegts būvdarbu ilgums, jau izlēmusi Liepājas pašvaldība. Par augstākas likmes piemērošanu ēkām, kuras līdz 30. septembrim nebūs nodotas ekspluatācijā, īpašniekus jau brīdinājusi Jelgavas pašvaldība, Carnikavas novada pašvaldība un citas.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kaimiņam, kurš visu mūžu būvē māju paša spēkiem, tagad pašvaldība varēs uzlikt 15 reižu lielāku nodokli 138

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

No šī gada 1. oktobra pašvaldības var izlemt par nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanu tām ekspluatācijā nenodotajām dzīvojamām ēkām, kuru būvniecība bijusi uzsākta pirms 2014. gada 1. oktobra un kuras to īpašnieki izmanto.

Pašvaldības tā izmantotu likumā noteiktās tiesības aplikt ekspluatācijā nenodotās ēkas ar nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā no kadastrālās vērtības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn par 3% likmi ēkām, kurām bijis pārsniegts būvdarbu ilgums, jau izlēmusi Liepājas pašvaldība. Par paaugstinātās likmes piemērošanu ēkām, kuras līdz 30. septembrim nebūs nodotas ekspluatācijā, īpašniekus brīdinājusi arī Jelgavas pašvaldība, Carnikavas novada pašvaldība un citas.

Savulaik iedzīvotāji tīšām nenodeva ēkas ekspluatācijā, lai nebūtu jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Bet ar Saeimā pieņemtajiem likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2010. gadā, noteica, ka nodoklis jāmaksā arī par šīm ēkām. Bet 2014. gadā Būvniecības likumā noteica, ka ēku būvniecības termiņš ir astoņi gadi.

Par ēkām, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 56 915 eiro, nekustamā īpašuma nodokļa likme ir 0,2% no kadastrālās vērtības.

Bet ar likmi 3% apmērā par ekspluatācijā nenodotajām ēkām būs jāmaksā 15 reižu lielāks nekustamā īpašuma nodoklis.

Uz jautājumu, ko iesākt, ja līdz 30. septembrim īpašnieks nepaspēs nodot ēku ekspluatācijā, Ekonomikas ministrijā atbild, ka Ministru kabineta izdotie Ēku būvnoteikumi paredz būvatļaujas derīguma termiņa pagarināšanu. Tā kā ģimeņu privātmāju būvniecības termiņa pagarināšana esot vienkāršāka nekā tām ēkām, kurām vērtē ietekmi uz vidi, īpašniekam jāvēršas būvvaldē ar iesniegumu, norādot tajā sev vēlamo būvatļaujas pagarināšanas termiņu.

Iesniegumam jāpievieno ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta un ēkas novietojuma un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu mērījumu plāns, kā arī uz pieprasīto pagarinājuma termiņu izsniegtu būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.

Valsts zemes dienestā, kur jāpasūta ēku kadastrālā uzmērīšana, kas ir viens no noteikumiem to nodošanai ekspluatācijā, jau izveidojušās garas rindas. Kadastrālo uzmērīšanu vajag arī tad, ja ēka nav pabeigta un ja jāpagarina būvatļauja. Bet, tā kā ēkas nodošana ekspluatācijā parasti ilgst trīs līdz četrus mēnešus, visticamāk, līdz rudenim liela daļa ēku tā arī paliks nenodotas.

Valsts zemes dienests informē, ka neuzkrāj datus par ekspluatācijā nenodotajām ēkām, tāpat nav noteikts pienākums uzkrāt datus par būves būvniecības uzsākšanas laiku.

Arī Būvniecības valsts kontroles birojā saka, ka tam neesot datu, cik Latvijā pavisam varētu būt ekspluatācijā nenodotu ēku. Tas esot jāprasa vietējo pašvaldību būvvaldēm. Bet, kā izrādās, pēc pašvaldību teritoriju reformas un novadu apvienošanās arī būvvaldēs skaidri nezina, cik jaunveidoto novadu teritorijās ir šādu ekspluatācijā nenodotu ēku. Tā atbild, piemēram, Saulkrastu un Ogres novadu pašvaldību būvvaldēs. Tiek lēsts, ka Latvijā šādu ekspluatācijā nenodotu ēku ir vairāki tūkstoši. Īpaši daudz to ir bijušajās dārzkopības sabiedrībās Rīgas apkārtnē, Carnikavā, Saulkrastos, Plakanciemā un citur.

Reklāma
Reklāma

Rīgas pašvaldība atklāj, ka 1. oktobrī būvniecības termiņš būs beidzies aptuveni 6000 ēkām, to skaitā arī dzīvojamām.

Ādažu novada būvvaldē atzīst, ka tai varētu būt ap 1000 šādu ēku. Kuldīgas novadā to esot ap 500.

Nekāds nodokļa palielinājums, protams, nedraud nelegāli celtajām ēkām un būvēm, kuru skaits ir vēl mazāk zināms nekā to, kurām būvvaldēs izdotas būvatļaujas.

Uzziņa

Kad un kā var piemērot paaugstinātu īpašuma nodokļa likmi?

Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikts, ka pašvaldībai ir tiesības aplikt īpašumu ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā šādos gadījumos:

– par vidi degradējošām, sagruvušām vai cilvēku drošību apdraudošām būvēm, ja pašvaldība to ir noteikusi savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz 1. novembrim;

– pašvaldībai ir tiesības aplikt ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā būves, kurām pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais būvdarbu veikšanas ilgums, ja to pašvaldība ir noteikusi savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz 1. novembrim.

Nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā aprēķina no lielākās (būves vai būvei piekrītošās zemes) kadastrālās vērtības.

Pēc likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” un vietējo pašvaldību izdotajiem saistošajiem noteikumiem ekspluatācijā nenodotas ēkas īpašniekam jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis 3% apmērā līdz brīdim, kad ēka tiek nodota ekspluatācijā. Turklāt ar paaugstināto nodokli īpašums tiks aplikts jau no nākamā mēneša pēc būvniecības termiņa izbeigšanās.

Ja būvvaldes inspektors atklāj, ka īpašnieks izmanto ekspluatācijā nenodotu ēku, viņu var sodīt ar naudas sodu. Privātpersonām soda apmēri svārstās no 70 līdz 1400 eiro, bet juridiskām personām no 700 līdz 7100 eiro.

Būvniecības likumā, kas stājās spēkā 2014. gada 1. oktobrī, noteikts maksimālais individuālo dzīvojamo māju būvdarbu termiņš – astoņi gadi, skaitot no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu uzsākšanu. Likums skar ģimeņu privātmājas, saimniecības ēkas vai dārza mājas, kurām būvatļaujas bijušas izsniegtas pirms 2014. gada 1. oktobra un kurām nebija norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.