Foto: SHUTTERSTOCK

Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas? 0

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Rasaskrēsliņš, raspodiņš, kroku lapas, rasaspuķe, rasule – tā šo augu dēvē Latvijā. Savukārt tā latīniskais nosaukums Alchemilla vulgaris tulkojumā latviešu valodā nozīmē “burvības jeb burvju zāle”, jo senāk ticējuši, ka augam piemīt maģiskas dziedināšanas spējas.

Vēl ne tik sen uzskatījuši: ja ārējo un iekšējo iekaisumu, audzēju nomocītie pašā slimības sākumā lietotu rasaskrēsliņa tēju, kompreses, apliekamos, slimība tālāk neattīstītos. “Kur rasas­krēsliņš laikā piekļūst slimībai, tur operācijas nav vajadzīgas, tāpat rimst sāpes,” rak­stīts kādā senā grāmatā par veselīgākajām zāļu tējām. Un, kas zina, varbūt spožās rasas lāses krokotajās lapās tiešām ir Radītāja no debesīm atsūtīts dzīvības eliksīrs, ko augs caur sevi atdod cilvēkam, jo rasas lāsi atradīsim pat bezrasas rītos…

CITI ŠOBRĪD LASA

Rasaskrēsliņš aug pļavās, atmatās, mežmalās. Zied divas reizes gadā – pirmo reizi jūnijā, tad septembrī. Augu var ievākt visu vasaru, bet visspēcīgākā ziedošo lakstu iedarbība ir līdz Jāņiem vāktajiem. Ieteicams ievākt jaunā mēnesī, dienas otrajā pusē, vislabāk vakarā pirms saulrieta. Lapas var vākt arī augusta beigās. Žāvē ēnainā, atklātā vietā vai nojumē, labi vēdināmā telpā. Ja savākti tikai ziedi, tos žāvē, izbērtus plānā kārtā uz papīra vai kokvilnas, lina drāniņas. Ja ievākti visi stublāji, tos var sasiet saišķīšos un pakarināt.

Rasaskrēsliņš satur miecvielas, glikozīdus, kumarīnus, flavonoīdus (kvercetīnu), rūgtvielas, C vitamīnu, dzelzi, magniju, boru, varu, cinku, niķeli, molibdēnu, salicilskābi un citas vērtīgas vielas.

Svaigas jaunās rasaskrēsliņa lapiņas droši var pievienot salātiem. Jau nobriedušākās lapās palielinās miecvielu koncentrācija – tās vairs nav tik garšīgas, jūtamāka rūgtenā, savelkošā garša. Taču no miecvielām arī savs labums – tās novērš rūgšanas un pūšanas procesus zarnās. Rasaskrēsliņu var pievienot zupām, sakņu sautējumiem, pīrāgu pildījumam. Arī skābēt. Izkaltētus, samaltus rasaskrēsliņus lieto kā veselīgu piedevu dažādiem ēdieniem visa gada garumā.

Rasaskrēsliņš tautas medicīnā

Foto: SHUTTERSTOCK

To lieto kā savelkošu, diurētisku un asinstīrītāju līdzekli, pret baltajiem ziediem, mazasinību, locītavu sāpēm, artēriju sklerozi, saaukstēšanās izraisītu drudzi. Ārīgi lieto deguna skalošanai iesnu gadījumā, acu iekaisumu dziedināšanai, atkrēpošanās veicināšanai. Auga tēja ārstē elpceļus, sirdi. Jau izsenis rasaskrēsliņš pazīstams kā sieviešu zāle – tas regulē menstruāciju ciklu, mazina asiņošanu un menstruālos krampjus, menopauzes simptomus vecākām sievietēm. Uzskata, ka rasaskrēsliņš pasargā sievieti no dažādām olnīcu un vaginas saslimšanām. Grūtniecēm tā preparātus iesaka lietot, lai paātrinātu un atvieglotu dzemdības, kā arī ja nepareizi novietota placenta. Pēc dzemdībām lieto, lai veicinātu laktāciju.

Reklāma
Reklāma

Tomēr ne jau tikai ar sievietēm rasaskrēsliņš draudzējas – tas noderīgs arī vīriešiem. Uzskata, ka auga tēja vairo vīriešu izturību pie lielas slodzes, palielina muskuļa masu un mazina tauku daudzumu. Dziednieki iesaka šo augu lietot arī prostatīta ārstēšanai, tikai tad augs pacietīgi jālieto gadu.

Rasaskrēsliņš līdz arī nieru un aknu slimību, kuņģa čūlas, tūskas, caurejas, zarnu iekaisuma, cukura diabēta gadījumā. Auga tēja ir organismu attīroša un stiprinoša. Rasaskrēsliņam piedēvē arī pretaudzēju ietekmi.

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

Organisma attīrīšanai un spēcināšanai ik pavasari un rudeni ieteicams dzert rasaskrēsliņa tēju: 2 ēdamkarotes drogas aplej ar 200 ml verdoša ūdens, ļauj ievilkties 10–20 minūtes.

Vēnu mazspējas, hemoroīdu gadījumā raspodiņa tēju lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi – apmazgāšanai, sēdvannām.

Rasaspodiņu un meža zemeņu uzlējums pazemina asinsspiedienu, nomierina, palīdz izvadīt no organisma šlakvielas, brīvos radikāļus, indes, uzlabo miegu.

Menstruālo sāpju gadījumā rasaskrēsliņa tēju ieteicams dzert 3–4 dienas pirms mēnešreižu sākšanās. Ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj 1 stundu ievilkties. Glāzi izdzer 3–4 reizēs dienas laikā. Vislabāk tēju pagatavot jau vakarā, drogu aplejot termosā. No rīta izkāš.

Pie sāpīgām mēnešreizēm 1,5 desertkarotes auga drogas aplej ar verdošu ūdeni un nostādina 2 stundas, izkāš. Dzer pa 100 ml vairākas reizes dienā.

Menstruālā cikla uzlabošanai un nostabilizēšanai 2 tējkarotes sausas drogas aplej ar 250 ml verdoša ūdens, ļauj ievilkties 7–10 minūtes. Dzer kā tēju 2–3 reizes dienā.

Pie neauglības sagatavo sausas drogas maisījumu no rasaskrēsliņa (1 daļa), piparmētras (2 daļas) un raudenes (1 daļa). Tēju pagatavo, 1 ēdamkaroti maisījuma aplejot ar glāzi verdoša ūdens. Dzer vairākas reizes dienā.

Lai novērstu sāpīgas mēnešreizes un vieglāk pārvarētu klimaksu, 4 tējkarotes drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 4 stundas. Izkāš. Lieto 2–4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Uzlējumu var izmantot arī skalošanai.

Pret caureju 2–3 ēdamkarotes rasaskrēsliņa drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens. Vai arī no jaunām auga lapiņām izspiež sulu un lieto pa 1 tējkarotei ik pēc 2 stundām.

Tuberkulozes gadījumā 100 g rasaskrēsliņa drogas aplej ar litru sarkanvīna, noliek tumšā vietā ievilkties 3 nedēļas. Izkāš. Lieto 3 reizes dienā pa 50 ml.

Pie bronhīta 30 g sausas rasaskrēsliņa drogas termosā aplej ar litru karsta sarkanvīna. Atstāj ievilkties vismaz 12 stundas. Lieto 3 reizes dienā pa 50 ml. Šis dzēriens palīdz arī pie sāpēm sirdī, cukura diabēta, menopauzes problēmām, tuberkulozes, reimatisma, uzlabo miegu, saglabā jaunību.

Lai labāk dzītu čūlas, brūces, savāc rasaskrēsliņa lapas, rūpīgi nomazgā, sasmalcina, pārlej ar nelielu daudzumu ūdens un sutina 2–3 minūtes. Kad koncentrētais virums atdzisis, apliekamo veidā liek uz problemātiskajām vietām.

Pie ādas iekaisumiem, celulīta mazināšanai 40 g drogas aplej ar 1 l verdoša ūdens, ļauj ievilkties 10 minūtes. Izkāš, biezumus izspiež. Uzlējumu var izmantot arī vanniņām balto ziedu gadījumā. Var pievienot vannas ūdenim.

Lai iegūtu jaunavīgu, starojošu sejas ādu, katru rītu saullēktā iet pļavā un nomazgā seju ar rasaskrēsliņa lapās sakrājušos rasu.

Interesanti fakti

Foto: SHUTTERSTOCK

Alķīmiķi rasaskrēsliņos sakrājušos rasu mēģinājuši izmantot filozofu akmens un dzīvības eliksīra iegūšanai.

Agrākos laikos sievietes rasaskrēsliņa saknes izmantojušas vīriešu pieburšanai.

Sibīrijas šamaņi un burvji uzskata, ka rasas­krēsliņam piemīt īpašība glabāt un nodot informāciju. Īpaši ar to jārēķinās, augu ievācot – labāk neievākt slimnīcu, kapsētu tuvumā, ceļmalās un pilsētas robežās augošu.

Altaja šamaņi uzskata, ka ļoti svarīgi rasas­krēsliņu dzert strikti noteiktos laikos: saulei lecot, tieši dienas vidū un saulei rietot. Lai arī šamaņi atzīst rasaskrēsliņa ārstnieciskās īpašības, tomēr uzskata, ka noteicošā ir šā auga spēja iedarboties uz slimību informatīvo lauku.

Lai nerādītos murgi, mazinātos nervozitāte, vienu nedēļu zem spilvena jātur tūtiņa/maisiņš ar rasaskrēsliņa lakstiem. Pēc tam tas jāsadedzina dzīvā ugunī.

Uzskata, ka no rasaskrēsliņa lapām savāktā rasa darbojas kā dzīvais ūdens.

SAISTĪTIE RAKSTI