Burovs: “Ratniekam nav tiesību runāt, ka mošejai nav vietas. Vajadzētu būt nedaudz diplomātiskākam vai gudrākam” 0
Aizvadītā gada nogalē Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks sociālajā tīklā “X” dalījās ar kādu ierakstu, rakstot: “Latvijā un Rīgā mošejām nav vietas! Esmu pret šādu būvju būvniecību vai šādas reliģijas nostiprināšanu Latvijā. Mums ir savas vērtības un savas konfesijas. Mums par sevi jāiestājas pašiem, neviens cits to nedarīs!” Šāds Ratnieka ieraksts ir izraisījis plašākas diskusijas par to, vai Rīgā un Latvijā ir nepieciešams būvēt islāma reliģiskajam kultam paredzētu celtni jeb mošeju.
TV24 raidījumā “Preses klubs” diskutējot par mošejas nepieciešamību Rīgā, Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa norāda, ka jautājums par mošejas nepieciešamību būtu jāizvērtē sabiedrības līmenī, veicot aptauju vai referendumu, lai noskaidrotu, vai šāda mošeja ir nepieciešama konkrētajā apkaimē: ” Es domāju, ka tur būtu vērts runāt ar sabiedrību. Valsts iedzīvotāji vai konkrētās apkaimes iedzīvotāji var lemt par šādu jautājumu, tas būtu tikai normāli, ka būtu vai nu kāda aptauja vai referendums.”
Liepiņa norāda, ka viņai islamticība nav tuva, uzskatot sevi par protestanti, tomēr uzskata, ka šajā jautājumā ir svarīgi ievērot Satversmē noteiktos principus, kas garantē reliģisko brīvību un aizliedz jebkādu diskrimināciju.
Savukārt 14. Saeimas deputāts (pie frakcijām nepiederošs), Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs, partijas “Gods kalpot Rīgai” valdes priekšsēdētājs Oļegs Burovs kritizējot Rīgas vicemēra Edvarda Ratnieka izteikumu, ka Latvijā un Rīgā mošejām nav vieta, norādīja: “Es domāju, ka esošajam Rīgas vicemēram nav tiesības runāt, ka mošejai nav vieta. Vajadzētu būt nedaudz diplomātiskākam vai gudrākam.”
Burovs norāda, ka jautājums par mošeju būvniecību būtu jārisina nevis televīzijas studijā, bet gan tas būtu jārisina tiesībsargājošajām institūcijām: “Šo jautājumu vajadzētu izvērtēt nevis šeit studijā, bet to vajadzētu izvērtēt tiesībsargājošajām institūcijām.”
Burovs kā piemēru min investorus no Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE), kas izrādījuši interesi par lielām investīcijām Andrejsalas uzlabošanā, atzīmējot, ka arī šī projekta attīstība, visticamāk, rosina pieprasījumu pēc mošejas: “Ir zināms investors no emirātiem, kas runā šeit par lielām investīcijām Andrejsalā un, protams, brauc cilvēki no tā reģiona un pieprasījums mošejai ir.
Burovs uzsvēra, ka jautājums par mošejas nepieciešamību ir jāizvērtē arī no drošības viedokļa.
Tāpat, arī Burovs norāda, ka pirms vairākiem gadiem, laikā kad viņš vadījis Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteju, pie viņa vērsās divu valstu vēstnieki ar lūgumu atrast piemērotu vietu mošejas būvniecībai, Tomēr Burovs atzina, ka tajā laikā viņam neizdevās atrast piemērotu teritoriju mošejas būvniecībai.
Plastikas ķirurgs Jānis Zaržeckis savukārt pauda, ka viņam personīgi mošeja netraucētu, taču radies jautājums, kāpēc šāds mošejas pieprasījums ir kļuvis aktuāls tieši šobrīd: ” Es uzskatu, ka katram ir sava reliģiskā pārliecība, katrs meklē savu ceļu. Citi to atrod caur mošeju. Te jau ir cits jautājums. Jāmeklē ir tie iemesli, kāpēc agrāk to nevajadzēja, bet tagad vajag?”