Tradicionālā vāku aizgriešana
Tradicionālā vāku aizgriešana
Foto – Aija Geida

Burku aizvākotāji: izmēģinām dažādus! 0

Šoreiz mēģinām noskaidrot, vai var iegādāties kvalitatīvu aizvākotāju parastajām stikla burkām bez vītnes. Daudzi iebildīs, ka var jau nopirkt kvalitatīvus aizskrūvējamus vāciņus, tiem atbilstīgas burkas un ziemas krājumus likt šādos traukos. Bet tas nav lēti, jo īpaši tad, ja vajadzīgs lielāks daudzums trīslitru burku. Viena burka ar vītni maksā aptuveni 1,20 eiro. Ja pagrabā to ir desmitiem, tikai bez vītnes, nav motivācijas gādāt vēl. Izdevīgāk ir nopirkt labu vākotāju. Tomēr tas izrādās diezgan grūts uzdevums.

Reklāma
Reklāma

Tradicionālā vāku aizgriešana

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Uzgriežamais vākotājs sastāv no griešanas galvas, balsta diska, ko uzliek uz metāla vāciņa, pievalcēšanas rullīša un roktura ar skrūves vītnēm. Pieredzējušākas saimnieces lielākoties māk labi apieties ar šiem instrumentiem – ar vienu roku satver vākotāja galvu un balsta disku vienmērīgi un vidēji stipri piespiež pie metāla vāciņa. Būtiski, lai vāciņš tajā iegultos taisni. Ar otru roku lēnām griež rokturi, lai rullītis vairākas reizes apstaigātu burkas kakliņu. Rullīti pakāpeniski tuvina vāciņa malai, vākotāja galvu ik pa pāris centimetriem pagriežot pulksteņrādītāja virzienā. Ja tas griežas brīvi, nepieciešams pievilkt stingrāk. Griež tik ilgi, līdz vāciņš vienmērīgi piekļaujas burkas kakliņam. Svarīgi, lai rullīša augšējā daļa nepieskartos burkai, jo tad trauku var saplēst vai sabojāt burkas kakliņa augšējo malu.

Ir vēl otrs paņēmiens, kā aizvalcēt: vienu roku tur tāpat, bet ar otru roku vākotāja rokturi griež puspagriezienu pa labi un pa kreisi. Šādi spēka sadalījums ir vienmērīgāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šā paņēmiena plusi – bija mazāk sabojātu vāciņu, jo ir vieglāk noturēt vākotāju tā, lai vāciņš neizkustētos un nesašķiebtos. Mīnusi – var sabojāt burku, ja nav iemaņu šajā darbā. Ar griežamajiem aizvākotājiem aizvalcējot pārāk stipri, ieplaisās burkas kakliņš, bet, neaizvalcējot pietiekami hermētiski, konserviem piekļūs gaiss un tie bojāsies.

Instrumentu kvalitāte. Veikalos var nopirkt gan Krievijā, gan Baltkrievijā, gan Eiropā ražotus burku aizvākotājus. To darbības princips ir līdzīgs. Pērkot instrumentu, jāizpēta atsevišķu detaļu kvalitāte – kā griežas rullītis, vai piegriešanas process ir gluds un vākotāja galva neķeras. Bieži pat vienam ražotājam konkrētās partijas kvalitāte atšķiras. Ja detaļas slikti turas kopā, vākotājs jau veikala plauktā ir iešķībs un grūti iekustināms. Cenas svārstās no 4,50 līdz 9,50 eiro. Ir grūti ieteikt konkrētu ierīci, jo reti kuram vākotājam norādīts ražotājs, nemaz nerunājot par modeļa nosaukumu. Lētākiem variantiem ir ļoti plānas balsta diska malas (tikai 2–2,5 mm), kamēr kvalitatīviem tās ir pat 6 mm biezas. No tā atkarīgs, vai varēs taisni noturēt vāciņu, arī aizvalcēt būs vieglāk. Izmēģinot vairākus modeļus, jāatzīst, ka dārgākie bija kvalitatīvāki.

Aizspiežamie vākotāji

Foto – Aija Geida

Retāk veikalos var atrast vākotājus ar diviem rokturiem, kam ir atšķirīgs darbības princips. Viens rokturis atrodas paralēli balsta diskam, otrs jāpaceļ uz augšu un vienmērīgi jāspiež uz leju pretējā pusē. Vākotāja iekšpusē ap metāla riņķi ir savīta izturīga metāla spirāle. Rokturi 4–5 reizes virzot uz leju, vāciņš pa visu perimetru vienmērīgi tiek piespiests burkas kakliņam. Laika ziņā tas ir ekonomiskāk, un eksperimentā vienmēr uzvarēja spiedēji, nevis griezēji. Taču, apsekojot vairākus veikalus, šādu vākotāju izvēle bija niecīga. Pērkot jāskatās, lai spirālveida riņķis būtu bez defektiem un rokturi neķertos. Šādi mehāniskie vākotāji maksā 10–15 eiro.

Foto – Aija Geida

Mīnuss ir tas, ka balsta diskam ir plāna (2 cm) mala un, kamēr vāciņš pirmo reizi nav labi piespiests, tas ir nestabils – kustas uz augšu un uz leju. Ja vāciņš nav uzlikts perfekti taisni, malas tiek piespiestas šķībi, veidojos izciļņi. Tad vāks ir sabojāts, jānoņem un jāmēģina uzlikt citu.

Ja saimniecei ir stingrs tvēriens vai vīrs nāk palīgā, šis paņēmiens ir ātrāks un prasa mazāk iemaņu.

UZZIŅA
• Svarīga ir arī vāciņu kvalitāte. Nereti tie ilgi stāvējuši noliktavās – metālam nav ne vainas, bet gumijas gredzens deformējies un hermētiski nenoslēdz burku. Ja gumija vāciņam stingri nepiekļaujas, tādus nav ieteicams pirkt. Lētāk iegādāties vāciņu komplektus (50 gabalu maksā 3 eiro).
• Lai karstās burkas pēc pasterizācijas izņemtu no trauka, der izmantot metāla stangas. Tās maksā 1,94–3,88 eiro. Var pirkt lētākās, jo, lai gan cena atšķiras divas reizes, modelis un izmantotais materiāls ir vienāds.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.