Burkānus audzēt atmaksājas. Z/s “Galiņi” šogad padevusies laba raža 11
Z/s “Galiņi” saimnieks Juris Strazdiņš atzīst, ka burkāni ir viena no rentablākajām dārzeņu kultūrām. Saimniecība ir kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” biedrs un vēl divas kooperatīva saimniecības audzē burkānus, kopā nodrošinot ap 100 ha platību. Latvijas tirgum šāda platība ir pietiekama, lēš saimnieks. No kopējās “Galiņu” apsaimniekojamās platības 350 ha burkāni aizņem septīto daļu, lielāko apjomu aizņem vasaras kvieši – 130 ha, kam seko burkāni, kāposti, kartupeļi, bietes un citi lauka dārzeņi – kopā astoņas kultūras.
Uzglabāšanā – lielas izmaksas
Lielākās izmaksas burkānu audzēšanā veido vairākas pozīcijas. Viena no lielākajām izmaksām ir F1 hibrīdu sēklām – tās ir kvalitatīvākas un ražīgākas un to cena ir teju tūkstotis eiro uz vienu hektāru. J. Strazdiņš piebilst, ka var, protams, iegādāties šķirnes sēklas, taču tad, novācot ražu, jārēķinās ar dažāda izmēra un formas burkāniem – arī līkiem un šķībiem, kas patērētājam varētu nepatikt.
Augu aizsardzībai un mēslošanai izmaksas nav tik lielas, jo burkāni nav mēslojumu prasīga kultūra, toties liela izmaksu pozīcija ir uzglabāšana. “Lai burkāni saglabātos, tie jāuzglabā konteineros. Viena konteinera izmaksas ir ap 70 eiro, tā ietilpība ir viena tonna un tas nozīmē vismaz 2,5 tūkstošus eiro par konteineriem. Labi, ka tie kalpo teju 10 gadus. Vismaz 250 eiro ir jārēķina uz vienu ha par konteineriem. Noliktavā jānodrošina vienmērīga temperatūra – plus divi grādi un, lai to izdarītu, jādarbina aukstuma iekārtas. Līdz ar to nākamā lielākā izmaksu pozīcija ir elektrība. Šīs izmaksas rada lielu spiedienu uz ražotāju, jo tikai par Obligātā iepirkuma komponenti (OIK) “Galiņiem” mēnesī jāmaksā ap diviem tūkstošiem eiro, kas sadārdzina produkcijas pašizmaksu. Viena kilograma burkānu uzglabāšana mēnesī palielina tā izmaksas vismaz par trīs centiem. Respektīvi, pēc uzglabāšanas ziemas mēnešos burkānu cenai būtu jāpieaug par 20 centiem uz kilogramu, taču dzīvē tā nenotiek. Līdz martam, kad tirgū pieejami Latvijā audzētie burkāni, to cena no ražotāja viedokļa ir ļoti nepatīkama, bet no pircēju viedokļa – patīkama. Kad vietējie burkāni beidzas – aprīlī un maijā –, importa dārzeņu cena ir vairākkārt lielāka.
“Ja vietējos ražotājus pavisam iznīdēs, tad pircēji varēs rēķināties ar to, ka burkānus veikalā varēs nopirkt par eiro kilogramā visu gadu. Ir ļoti smaga situācija. Protams, ka pircējs vēlētos, lai veikalā viss būtu lētāks, taču, kad ekonomiskā svira pārceļas uz neloģisku ciparu un kad ražotājs vairs nav spējīgs iekļauties izmaksās, tad vai nu viņš pārstāj ražot, vai samazina ražošanu. Augustā, septembrī vēl nav uzglabāšanas izmaksu, bet rudenī un ziemā cenai būtu nedaudz jāpalielinās. Šobrīd burkāniem iepirkumu cenas ir ap 27 eirocentiem/kg – ja tāda saglabājas, ražotājs būtu apmierināts, bet realitātē ziemas periodā šī cena mēdz sarukt uz pusi, kas ražotājam ir ļoti neizdevīgi,” pamato Juris.
Jāņem vērā arī ļoti straujās cenu svārstības, jo atsevišķiem dārzeņiem tās var lēkāt pat par 100, 200 un pat 300%. To var skaidrot ar daudziem faktoriem, tostarp mazo tirgu, ko var ietekmēt straujš importa pieaugums. Jautāju – vai vēl pastāv iespēja samazināt izmaksas? J. Strazdiņš atzīst, ka “Galiņi” to intensīvi dara jau pēdējos piecus gadus. Saimniecībā burkānu audzēšana ir mehanizēta, līdz ar to roku darbs ir minimāls. Burkānus vislabāk audzēt smilšainā vai mālsmilts augsnē. Pirms burkāniem saimniecībā audzē graudaugus, pēc tiem vislabāk aug kāposti vai citi dārzeņi.