Burkānu lakstus skārusi brūnplankumainība.
Burkānu lakstus skārusi brūnplankumainība.
Burkānu lakstus skārusi brūnplankumainība.

Burkāniem melnē laksti. Kas pie tā vainīgs un kā pasargāt ražu? 0

Šogad esmu palikusi bez burkāniem. Agrais sējums auga labi, bet vēlākajam piemetās slimība vai kaitēklis – lapas sāka melnēt, čokuroties, līdz laksti iznīka pavisam. Varbūt vēl var glābt, lietojot kādu līdzekli? VIJA KALSNAVĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Šogad daudzi sūdzas par to, ka burkāni negrib augt. Vainojami laika apstākļi, kad sausuma periods mijās ar mitru vēsumu un siltu sutīgumu. Šādas pārmaiņas burkāniem jau kopš mazotnes radīja pamatīgu stresu, novājināja. Taču novājināti augi ir vairāk pakļauti gan slimībām, gan kaitēkļu uzbrukumiem. Arī šogad sarosījās lapu blusiņas, lapu brūnplankumainība.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse skaidro, ka, spriežot pēc attēla, burkānus pieveikusi kāda no lapu plankumainībām. Slimību kopīgā pazīme ir tā, ka lapas no malām melnē, čokurojas, līdz laksti atmirst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izplatītākā ir burkānu sausplankumainība (ierosina Alternaria ģints sēnes), kad pirmās inficējas vecākās lapas, bet stipras infekcijas gadījumā var aiziet bojā viss augs. Simptomi – tumši, gandrīz melni plankumi ar dzeltenīgu maliņu uz lapām.

Brūnplankumainība (Cercospora carotae) raksturīga ar to, ka gar lapu malām un kātiem veidojas mazāki un gaišāki (tāpat kā Alternaria izraisītajiem) brūnpelēki plankumi ar tumšu maliņu.

Taču iespējams, ka nopirkta jau inficēta sēkla. Veselām un pārbaudītām sēklām teorētiski jābūt arī amatieriem domātajās mazajās paciņās, bet gadās visādi, tāpēc ieteicams iegādāties profesionāļiem domātās sēklas.

Ja burkānu dobe rudens sākumā izskatās kā atsūtītajā fotogrāfijā, šā gada raža ir neglābjami zaudēta.

Līga Lepse uzskata, ka mazdārziņā vispār nekādu ķīmiju nevajadzētu lietot. Svarīgākais, ko var darīt profilaksei, – ievērot augu seku. Piemēram, nestādīt vienā vietā vienus un tos pašus augus vismaz trīs gadus. Izkombinēt šādu variantu var pat nelielā platībā mazdārziņā.

Ja slimo burkānu lakstus liek kompostā, tie var izplatīt slimības nākamajā gadā. Burkānu sējumus arī ieteicams cītīgi ravēt, jo slimība var nonākt arī no burkānu savvaļas radiniekiem. Tikpat svarīgi ir retināt, jo tad ir labāka ventilācija un uz nožuvuša auga slimībām grūtāk ieviesties.

Mierinājums – šī kaite dārzā bīstama tikai burkāniem, citus dārzeņus tā neskar.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.