Lai būrītī netiktu plēsīgie lidoņi, meistars iesaka veidot garāku jumtiņu un pielikt zem skrejas dēlīti kā laipiņu: lai starp to un jumta pārkari veidojas šaurāka vieta. Zīlītēm vislabāk patīk pusmēness formas atbalsta laipiņa.
Lai būrītī netiktu plēsīgie lidoņi, meistars iesaka veidot garāku jumtiņu un pielikt zem skrejas dēlīti kā laipiņu: lai starp to un jumta pārkari veidojas šaurāka vieta. Zīlītēm vislabāk patīk pusmēness formas atbalsta laipiņa.
Foto: Inita Šteinberga

Būrītis laimīgai dzīvei 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Izlikt dārzā putnu būrīti ir viens no tīkamākajiem darbiem pavasarī. Taču, lai tas tiešām būtu dabai draudzīgs veikums, lai putni būrī dzīvotu, lai kokam netiktu nodarīts pāri, ir jāievēro vairāki noteikumi.

“Pirmais likums – namiņus gatavo tikai pēc ornitologu ieteiktajiem izmēriem. Materiāls – neapstrādāts, raupjš dēlis, lai putnēni varētu izkļūt no būra. Dēlim jābūt sausam, lai žūstot namiņā nerastos spraugas,” iesaka Jānis Pauliņš, putnu būrīšu darinātājs ar 30 gadu stāžu no Salgales. Viņa paša un draugu dārzi jau ir būrīšu pilni, un tagad namiņi tiek nesti arī tiem lidoņiem, kas mīt mežā. Meistars sevišķi lepojas ar savu sasniegumu – ozolos izvietotiem apdzīvotiem pūču būriem. Šīm lidonēm izpatikt nav viegli.

Plāno apkopi drošībai

CITI ŠOBRĪD LASA

Dārzos populārākie ir strazdu un zīlīšu būri. Zīlīšu būros mitināsies arī citi sīkulīši, piemēram, muš­ķērāji vai sarkankrūtīši. Zīlītes pretēji strazdiem savas mājiņas apdzīvo visu gadu.

Strazdu būri nav jātīra, jo šie gudrinieki paši tiek galā ar mājas rūpēm. Savukārt zīlīšu būrus gan nepieciešams reizi gadā iztīrīt. Ja to nedara, ligzdas materiāls sakrājas lielos daudzumos un mazie putniņi atrodas bīstami tuvu skrejai. Nepieciešamās apkopes dēļ meistars zīlīšu būriem darina uzliekamus jumtiņus, kurus piefiksē ar skrūvi. Zīlīšu namiņus stiprina tā, lai cilvēks varētu viegli piekļūt sīkajai mājsaimniecībai.

Ja gribas ko košāku dārzā, tad jārēķinās, ka krāsotos būrus labi pieņem zīlītes, savukārt strazdiem gan māksla nepatīk. Būrīša krāsošanai jāizvēlas krāsa uz ūdens bāzes.

Iztop namsaimniekam

Lai putns būri atzītu par labu, skreju pagriež pret austrumiem vai dienvidaustrumiem. Būrīšu meistars novērojis, ka strazdiem patīk dzīvot baros. Piemēram, vienā kokā var izlikt pat divus būrus. Šādā kolektīvā vieglāk nosargāt mazuļus no nelūgtiem viesiem.

Ja būris vairākus gadus stāv tukšs, tam nomaina vietu, precizē skrejas virzienu.

Saudzē koku

Būrīti pie koka stiprina ar skrūvēm. Tās nekādu ļaunumu stumbram nenodara. Nereti izmanto stiep­li, taču tā rīkoties nevajag. Koks ir dzīvs, tas aug un resnē. Jau dažos gados stieple iežņaugsies mizā. Ja stieple no spiediena pārtrūks, atkal sliktums – putnu būris nokritīs.

Stiprinot būri pie koka, jārēķinās, ka augšpusē stumbrs ir tievāks. Lai būrītis stāvētu taisni un namiņā neiekļūtu ūdens, tā aizmugurē pie jumtiņa šķērsām pieliek dēlīti, kas kompensē koka slīpumu.

Sargā ģimeni

Izliekot putnu būrus, svarīgi neizveidot bezmaksas kopgaldu kaķiem, žagatām un citiem putnu ienaidniekiem.

Reklāma
Reklāma

Kaķis nespēs uzrāpties, ja būri piestiprinās pie ēkas sienas vai metāla caurules galā. Ja nu tomēr spārnaiņu namiņš ir kokā, tad ap stumbru visdrošāk ir aplikt skārda loksni (apmēram 1,5 m augstu). Derēs arī kāds cits slīdīgs materiāls, kurā laupītājs nevar iecirst nagus. Pretkaķu drošībai laba metode – būrīti iekārt zarā. Lai būrītī netiktu citi plēsīgie lidoņi, meistars iesaka veidot garāku jumtiņu un pielikt zem skrejas dēlīti kā laipiņu: lai starp to un jumta pārkari veidojas šaurāka vieta.

Zīlītēm vislabāk patīk pusmēness formas atbalsta laipiņa. Lai plēsējiem grūtāk piekļūt mazuļiem, strazdiem zem skrejas laipiņu neliek.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.