Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Fotolia

Burgers bez liellopa: laboratorijā audzēta gaļa veikalos varētu nonākt jau šogad 3

Iespēja ēst gaļu, nenogalinot dzīvnieku, arvien pieaug – pazīstamais zinātnes portāls “Scientific American” vēsta, ka jau šogad veikalu plauktos varētu parādīties pirmā gaļa, kas izveidota laboratorijā, nevis nokaujot lopus. To sauc par “tīro gaļu” (angļu val. – “clean meat”), un to iegūst, vairākas reizes pavairojot no dzīva dzīvnieka muskuļaudiem iegūtās cilmes šūnas.

Reklāma
Reklāma

Kā uzraudzīt laboratorijas gaļu?

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Kopš Nīderlandes Māstrihtas universitātes profesors un zinātnieks Marks Posts 2013. gada augustā Londonā pasaulei izrādīja pirmo “tīrās gaļas” hamburgeru, šajā lauciņā notikusi strauja ne tikai tehnoloģiju, bet arī visas laboratorijā audzētas gaļas industrijas attīstība.

Pirmais hamburgers, kurš svēra 110 gramus, 2013. gadā maksāja 325 000 dolāru, un pētījumu finansēja “Google” līdzdibinātājs Sergejs Brins. Nīderlandes jaunuzņēmums “Mosa Meat”, kuru dibināja Posts, norāda, ka tuvā nākotnē burgera cena varētu nokristies jau līdz 11 dolāriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam nesen ASV Kalifornijas štatā notikušajā “Good food” konferencē zinātniece Liza Spehta norādīja, ka laboratorijā audzēta gaļa šūnu līmenī ir pilnīgi identiska dzīvnieku muskuļiem.

Tas ir svarīgi, jo pirms šādas gaļas lietošanas uzturā tai būs jāiegūst apstiprinājums, ka to ir droši ēst.

Tomēr pārtikas un veterinārie dienesti pasaulē tikai šobrīd sāk apzināt, pēc kādiem kritērijiem šādu gaļu uzraudzīt un klasificēt.

Nedrīkst aizmirst arī par šīs industrijas iespējamo devumu vides piesārņošanas mazināšanā, ņemot vērā, ka lopu uzturēšana šajā ziņā pret dabu nav pārāk saudzīga. Savukārt “tīrās gaļas” gadījumā resursi būtu nepieciešami tikai šūnu kultūras radīšanai un saglabāšanai, nevis dzīvnieka audzēšanai kopš dzimšanas.

Savukārt tradicionālās gaļas piekritēji uzskata, ka “tīro gaļu” nemaz nedrīkstētu saukt par gaļu un “gaļas” vārdu nedrīkstētu izmantot arī produkta pārdošanā. Tāpat “tīrās gaļas” ražotājiem jau jāsāk domāt par to, kā piesaistīt un pārliecināt potenciālos klientus par laboratoriskos apstākļos augušo gaļu. “Pew Research Center” aptaujas dati rāda, ka tikai 20% amerikāņu vēlētos uzturā lietot laboratorijā audzētu gaļu.

Pieprasījums pēc gaļas pieaugs

Kā notiek “tīrās gaļas” audzēšanas process? Gala produktam nepieciešamās šūnas sākumā iegūst no dzīviem dzīvniekiem, tālāk tās veiksmīgi audzējot īpašos bioreaktoros, kuros nodrošinātas dažādas vajadzīgās uzturvielas un arī liellopa augļa serums. Procesā šūnas vairojas un diferencējas citos šūnu tipos tādā pašā veidā, kā tas notiktu dabiski.

Reklāma
Reklāma

Jāuzsver, ka vairākas laboratorijā audzētas gaļas kompānijas šobrīd izstrādā sintētisku vai uz augu bāzes veidotu augšanas vidi, tādā veidā cenšoties izvairīties no dažādām ētiska rakstura problēmām, ar kurām asociē liellopa augļa seruma izmantošanu.

Dati rāda, ka līdz 2050. gadam pieprasījums pēc gaļas pasaulē palielināsies par vairāk nekā 70%, un skaidrs, ka dabiskā veidā diez vai šādu pieprasījumu pasaulē izdosies nodrošināt.

Jau šobrīd starp dažādiem “tīrās gaļas” jaunuzņēmumiem notiek sacensība par to, kurš tad pirmais spēs patērētājiem piedāvāt pieejamu produktu.

Šobrīd viens 25 000 litru bioreaktors varot saražot apmēram 400 kilogramu gaļas gadā – tik daudz gaļas vidēji gadā patērē apmēram 9500 cilvēku. Daudz vai maz? “Mosa Meat” norāda, ka no viena paņemtā govs muskuļaudu parauga varētu izaudzēt jaunus muskuļaudus apmēram 80 tūkstošiem 110 gramu hamburgeriem.

Paralēli “Mosa Meat” centieniem ražot visiem pieejamu laboratorijā audzētu gaļu Izraēlas tehnoloģiju kompānija “Aleph Farms” šobrīd cenšas novērst vēl vienu laboratorijā audzētas gaļas trūkumu – uzņēmums strādā pie gaļas garšas un tekstūras pilnveidošanas, variējot ar izmantoto tauku šūnu un muskuļšūnu daudzumu, arī krāsu un aromātu izmantošanu, lai gala rezultātā gaļa garšotu un izskatītos pēc tradicionālā produkta.

Vairāki jaunuzņēmumi ASV, piemēram, “Memphis Meats”, “Clara Foods”, “Perfect Day”, “Finless Foods” un “JUST” strādā pie cita veida liellopu, tunča un vistas gaļas audzēšanas laboratorijā.

Industrija šobrīd piesaistījusi daudzu bagātu cilvēku uzmanību, piemēram, 2017. gadā “Memphis Meats” saņēma 17 miljonu investīcijas no “Microsoft” dibinātāja un viena no pasaulē bagātākajiem cilvēkiem Bila Geitsa, kā arī lauksaimniecības kompānijas “Cargill”. Šobrīd “Memphis Meats” 110 gramu smagais burgers izmaksā apmēram 600 dolārus.

Nozarē norāda, ka, saglabājot šādu tempu, “tīrā gaļa” cenas ziņā sasniegs tradicionālās gaļas izmaksas dažu gadu laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.