Foto: Pixabay

Burbuļplēve tapešu vietā un citi izgudrojumi, kas netiek izmantoti to sākotnējam mērķim 1

Lūk, 5 lietas, kuras mēs šodien ļoti plaši izmantojam dažādās dzīves situācijās. Turklāt, visticamāk, tikai retajam zināms, ka to sākotnējais mērķis bija pilnīgi cits. Kas ir šie objekti, un kāpēc tos sāka izmantot pavisam neparedzētā veidā.

Reklāma
Reklāma

Viagra

Sinoptiķi vēro notiekošo virs Sibīrijas… Tas rada bažas par kritiskiem laikapstākļiem gaidāmajā ziemā 80
TV24
“Ir cilvēki, kuri nemaz nezina, ka ir jāmaksā šis nodoklis,” nodokļu konsultants atklāj baisu ekonomikas “bedri” Latvijā 60
Kokteilis
Šodien intuīcija pasargās tevi no kļūdām. Horoskopi 18. oktobrim
Lasīt citas ziņas

Šīs zāles sākotnēji tika radītas sirds un asinsvadu patoloģiju ārstēšanai – ar mērķi, uzlabot asinsriti sirdī. Zālēm vajadzēja paplašināt asinsvadus, uzlabot asins plūsmu un tādējādi kļūt par labu miokarda infarkta profilaksē. Taču zinātnieki, kas strādāja pie šī medikamenta izstrādes, bija vīlušies.

Pēc daudzu pētījumu un testu rezultātiem kļuva skaidrs, ka aktīvā viela sildenafils nepietiekami ietekmē sirdi. Lai iegūtu efektu, pacientam vajadzēja lietot zāles četras vai pat piecas reizes dienā. Turklāt bija izteiktas blakusparādības, kas izpaudās kā muskuļu sāpes un erekcija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā rezultātā blakusparādība ir kļuvusi par galveno. Pfizer reģistrēja zāles 1998. gadā. Gada ienākumi no to pārdošanas bija teju 2 miljardi ASV dolāru.

Augstpapēžu apavi

Gandrīz katras sievietes skapī ir kurpes ar augstiem papēžiem. Bet izrādās sākotnēji augsti papēži bija tikai vīriešu apaviem. Tie bija paredzēti, lai padarītu ērtāku jāšanu ar zirgu. Pateicoties papēžiem, kājas bija labi nostiprinātas jāšanas laikā.

Pirmo reizi kaut kas līdzīgs mūsdienu kurpju papēžiem parādījās seno grieķu laikos. Teātra aktieri veidoja korķa koka zoli, lai vizuāli kļūtu par dažiem centimetriem garāki. Lugas nozīmīgums bija atkarīgs no papēžu augstuma.

Vīriešu apaviem augsti papēži bija diezgan ilgu laika periodu. Pakāpeniski šo elementu sāka ieviest arī sieviešu apaviem.

Burbuļplēve

Vairāk nekā pusgadsimtu plaši pazīstamā burbuļplēve ir bijis lielisks līdzeklis dažādu priekšmetu iesaiņošanai. Bet tās sākotnējais mērķis bijis pilnīgi cits. Izrādās tai bija jāpilda tapešu loma.

1957.gadā Marks Švāns un Alfrēds Fīldings nolēma izgatavot kaut ko līdzīgu mazgājamajām tapetēm, bet ar neparastu dizainu. Jaunieši salīmējuši kopā dušas aizkarus, kas izgatavoti no polietilēna. Diemžēl šis izgudrojums tā arī nekļuva kāda iekārots.

Otrais savādā materiāla izmantošanas veids, ko ierosināja izgudrotāji, bija siltumnīcu celtniecības materiāls (tas labi saglabā siltumu). Diemžēl arī tas cieta neveiksmi.

Pagāja laiks un visbeidzot izgudrotajam materiālam tika atrasts pielietojums. Datoru kompānija IBM to izmantoja kā iepakojuma materiālu savu iekārtu pārvadāšanai.

Reklāma
Reklāma

Tas lieliski pasargāja no bojājumiem transportēšanas laikā. Kopš tā laika unikālā “burbuļplēve” tiek izmantota daudzviet pasaulē. Starp citu, daudziem to patīk vienkārši paspridzināt.

Aspartāms

Populārais saldinātājs tika atklāts absolūti nejauši. Džeimss Šlaters 1965. gadā strādāja pie hormona(gastrīna) sintēzes. To bija paredzēts izmantot, lai ārstētu gastrītu un kuņģa čūlu.

Kādā no sintēzes posmiem iegūtais starpprodukts izrādījās salds. To zinātnieks atklāja nejauši nolaizot pirkstus. Tā gluži netīši tika atklāt saldinātājs, ko mūsdienās cukura diabēta slimnieki bieži lieto cukura vietā.

Rokasspiediens

Šo sveiciena žestu gan īsti nevar saukt par izgudrojumu, taču tā sākotnējais mērķis bija atšķirīgs no tā, ko zinām mūsdienās. Bruņinieku laikos, kad kaujas notika ar asiem ieročiem – šķēpiem, zobeniem un nažiem, veids, kā bruņiniekiem demonstrēt draudzīgos nodomus, bija izstiept atvērtu plaukstu. Tā viņi parādīja, ka rokās nav ieroču.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.