Bunkus ģimene tiek pie “elitāras” kapavietas 4
Tieslietu ministrijas (TM) vārdā parakstīta atbalsta vēstule palīdzējusi nogalinātā maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus ģimenei tikt pie kapavietas 1. Meža kapos iepretim Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piemineklim, vēsta žurnāls “Privātā dzīve”.
Savukārt šoruden nelaiķa māte, uzņēmēja Dace Bunkus arī parūpējusies, lai dēla piemiņai par godu tiek uzstādīts kapa piemineklis, kas atgādina Temīdas svarus, raksta “Vakara Ziņas”.
Ministrija tikai prasījusi “izskatīt iespēju”
Meža kapi Rīgā ir daļēji slēgta kapsēta, un galvaspilsētas domes noteikumi paredz – pie kapavietas tajos iespējams tikt gadījumā, ja tur jau iepriekš apbedīts radinieks, vai arī, ja ir sevišķi nopelni Latvijas vai Rīgas pilsētas labā.
Pērn noslepkavotajam advokātam M. Bunkum tur dzimtas kapu nav, tomēr pie četrvietīgas kapavietas Bunkus ģimene esot tikusi tāpēc, ka advokāta māte vairākkārt lūgusi Tieslietu ministrijai, lai tā uzraksta atbalsta vēstuli Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamenta Kapsētu pārvaldei.
Tās priekšnieks Gints Zēle “Privātai Dzīvei” teicis, ka no TM saņemts iesniegums ar lūgumu piešķirt Bunkum kapavietu 1. Meža kapos, “ņemot vērā viņa nopelnus valsts labā”. “Uz šā iesnieguma pamata kapavietu arī piešķīrām,” skaidrojis Zēle.
TM valsts sekretārs Raivis Kronbergs apstiprinājis, ka 2018. gada oktobrī viņš parakstījis vēstuli Kapsētu pārvaldei. Iniciatīva nākusi no nogalinātā advokāta mātes Daces Bunkus. Žurnāls raksta, ka minētajā vēstulē lūgts “izskatīt iespēju piešķirt kapavietu Rīgas 1. Meža kapsētā Mārtiņa Bunkus mirstīgo atlieku apbedīšanai”.
Tāpat vēstulē esot uzskaitīti zvērinātā advokāta un maksātnespējas administratora karjeras panākumi un minēta viņa loma tieslietu sistēmā, tomēr tajā nekas neesot bijis minēts par sevišķiem nopelniem valsts labā.
“Godīgi sakot, vēstule bija ļoti neitrāla. Tajā Bunku neslavinājām un neizcēlām, lai mums nevarētu “piesiet” lobēšanu vai vēl kaut ko. Jā, no TM viņam nav piešķirti ne apbalvojumi, ne pateicības, taču advokātu padome viņu novērtēja pozitīvi – viņš nebija slikts advokāts,” žurnālam komentējis R. Kronbergs.
Reaģējot uz “Privātās Dzīves” publikāciju, TM vakar ir izplatījusi paziņojumu, kurā tā atkārtoti pauž nostāju, ka tā neesot lūgusi piešķirt kapavietu nogalinātajam maksātnespējas administratoram Bunkum, taču aicinājusi RD Kapsētu pārvaldi izvērtēt šādu iespēju, un ministrija neuzņemoties atbildību par Kapsētu pārvaldes lēmumu.
Laikā, kad tapa minētā atbalsta vēstule, TM vēl vadīja Nacionālās apvienības pārstāvis Dzintars Rasnačs, taču viņš žurnālam notikušo tagad neesot vēlējies komentēt.
“Elitāra kapavieta”– palicēju ambīcijas
Kapsētu pārvaldes priekšnieks G. Zēle žurnālam “Privātā Dzīve” teicis, ka neesot tādas elitāras vai mazāk elitāras kapavietas, “brīvās vietas tiek piedāvātas visiem, kuriem tās pienākas – gan personām, kurām tur ir ģimenes kapavietas, gan gadījumos par īpašiem nopelniem”.
“Viss jau atkarīgs no cilvēka caursišanas spējas, ja viņš ir spējīgs aiziet un uzsist kulaku galdā un dabūt elitāru kapavietu, cepuri nost! Lai gan nedomāju, ka kapos ir elitāras kapavietas – mirušajiem, manuprāt, ir pilnīgi vienalga, kur gulēt, tās ir palicēju ambīcijas un prestiža jautājums,” žurnālam teicis TM valsts sekretārs R. Kronbergs.
Žurnāls, atsaucoties uz kapu strādnieku, raksta, ka nelaiķa advokāta mātei Dacei Bunkus kapracis esot piedāvājis “vairākas labas vietas, arī blakus Latvijas otrā prezidenta Gustava Zemgala mūža mājām, tomēr tās nederēja; par labu atzina tikai vietu iepretim Čakstes piemineklim”.
Tuvāk Čakstem
Jāatgādina, ka pirms pāris gadiem medijos arī plaši tika apspriests temats, ka bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes–Freibergas ģimene ieguvusi septiņvietīgu kapavietu Rīgas 1. Meža kapos. Arī toreiz tika minēts, ka šī kapavieta esot “blakus Jānis Čakstem”.
Taču skaidrības labad jāpiebilst, ka V. Vīķes–Freibergas ģimenes iegūtais laukums atrodas vismaz pārsimts metrus no Jāņa Čakstes memoriāla, toties Bunkus ģimenes iegūtā pēdējās atdusas vieta Čakstes piemineklim atrodas krietni tuvāk un ar īpatno pieminekli aleju krustojumā ir garāmgājējiem acīs krītoša.
Tāpat mediji vēstījuši, ka 2012. gadā daļēji slēgtajos Rīgas Meža kapos ir piešķirta trīsvietīga kapavieta toreizējā Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova tēva apbedīšanai. Toreiz Kapsētu pārvaldē ar iesniegumu bija vērsies partijas “Gods kalpot Rīgai” valdes priekšsēdētājs, Andris Ameriks, lai pārvalde “izvērtētu iespēju piešķirt V. Ušakovam un viņa ģimenei trīsvietīgu kapa vietu Meža kapos sakarā ar N.Ušakova kā Rīgas domes priekšsēdētāja nopelniem strādājot pašvaldībā”. Kā ziņo pietiek. com, Ušakovs par to toreiz samaksājis atbilstoši pašvaldības noteiktajam cenrādim – kopā 555 latus.
Piešķir bez maksas
Agrāk Rīgā par vienvietīgu kapavietu daļēji slēgtajās kapsētās bija jāmaksā vienreizēja piešķiršanas maksa 352,80 eiro, bet piemēram, par četrvietīgu – 1058,40 eiro. Taču no šā gada pavasara, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu kapsētu apsaimniekošana jomā, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Kapsētu pārvalde vairs nepiemēro maksu par kapa vietas piešķiršanu.