Bumbieris ar krokodila ādu – avokado! Kā izvēlēties, uzglabāt un kādos ēdienos gatavot? 0
Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Botāniķi teic, ka avokado ir oga. Auglis? Bet tomēr nav tik salds! Kulinārijā tas tomēr klasificējas pie dārzeņiem. Avokado koks ir mūžzaļš, ar spēcīgām saknēm, kas aug tropu un subtropu joslā. Tad nu uz mūsu veikaliem šie augļi pārsvarā atceļo no Spānijas, Portugāles, Izraēlas, arī Itālijas. Vispār to ir simtiem šķirņu, gluži kā ābelēm. Avokado nenogatavojas koka zaros, bet tikai pēc tam, kad ir novākts vai jau gatavs nokritis no koka.
Avokado nu reiz ir tas auglis, ko iesaka uztura speciālisti, jo tajā ir vērtīgas taukskābes. Tas der sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Avokado ir kālija avots, tajā ir A, E, B6, K vitamīns un daudz labu uzturvielu. Labā ziņa – ir maz ogļhidrātu. Veģetārieši ar to veiksmīgi aizstāj gaļu.
Kā izvēlēties
Ja avokado netiks uzreiz vakariņās notiesāts, tad veikalā jāmeklē smagāks un cietāks auglis ar vienmērīgi gludu, nebojātu mizu bez brūniem plankumiem un iespiedumiem. Istabas temperatūrā tas nogatavosies pāris dienās.
Gatavs avokado ir tikai mazliet mīksts, ar stingru struktūru. Ja, iespiežot miziņā ar pirkstu, paliek iedobīte, auglis jau ir par mīkstu, un sagriežot varēs redzēt brūnu putrveidīgu masu.
Kvalitatīvu, gatavu, kvalitatīvu avokado var glabāt ledusskapī piecas dienas, bet tad gan auglis sāk kļūt tumšāks un zaudēs aromātu.
Kā izmantot
• Gatava avokado mīkstumu saspaida ar dakšiņu, piespiež mazliet citrona sulu, sāli, melnos piparus, un smēriņš, ko likt uz maizītes, ir gatavs. Taču tikpat garšīga ir vienkārši avokado šķēle uz rupjmaizes.
• Avokado ēd svaigu. Termiski apstrādāts, tas var kļūt rūgts.
• Avokado sagriež mazos kubiņos un pievieno zupai, kas jau ielieta šķīvī. Ideāli sader ar melno pupiņu zupu.
• Tas bagātinās makaronus ar sieru. Kad rīvētais siers jau mazliet pakusis uz makaroniem, uzkaisa smalki sagrieztus avokado gabaliņus.
• Plānas avokado šķēlītes uzliek siltai picai.
• Avokado ir veselīga un garšu bagātinoša piedeva salātiem.
• Populāra ir avokado mērcīte – gvakamole. Variāciju ir daudz, bet tradicionālā – sablendē avokado, tomātus, sīpolus, koriandra zaļumus, pievieno laima sulu, čili, sāli, maltas ķimenes un melnos piparus.
• Ideāla ir avokado savienība ar garnelēm un vistas gaļu.
• Avokado saskarsmē ar gaisu ātri vien sāk melnēt, tāpēc ēdienam to pievieno īsi pirms pasniegšanas. Var sagrieztu avokado apslacīt ar citrona vai laima sulu. Ir metode, ka pagatavotajā smēriņā ieliek izņemto avokado kauliņu – tad masa tik ātri nemainīšot krāsu.