Bulgārija apsūdz Krievijas aģentus 1
Bulgārijas prokuratūra oficiāli apsūdzējusi Krievijas izlūkdienesta aģentu Denisu Sergejevu un divus viņa palīgus iepriekš izplānotā mēģinājumā nogalināt bulgāru uzņēmēju Emilianu Gebrevu, kurš darbojas ieroču tirdzniecības jomā un kuram pieder firma “Emco Odd”, viņa dēlu un firmas izpilddirektoru.
Pusdienas ar pesticīdiem
Šā gada janvārī Sofijas prokuratūra izvirzīja apsūdzības trim Krievijas pilsoņiem par slepkavības mēģinājumu, taču neminēja apsūdzēto vārdus. Prokuratūra izdeva trīs aresta orderus, lai aizturēšanas gadījumā apsūdzētie tiktu izdoti Bulgārijai.
Pētnieciskās žurnālistikas grupa “Bellingcat” kopā ar izdevumiem “The Insider” un “Der Spiegel” atklāja, ka vismaz septiņi GRU aģenti, tajā skaitā Deniss Sergejevs, varētu būt piedalījušies bulgāru uzņēmēja Emiliana Gebreva indēšanas mēģinājumā.
Šie cilvēki ieradās Bulgārijā vairākās grupās 2015. gada februārī, martā un aprīlī. Sergejevs un viņa kolēģis Georgijs Gorškovs 2015. gada aprīļa beigās ieradās Burgasas pilsētā Melnās jūras piekrastē. Tajā pašā dienā cits spiegu grupas dalībnieks Sergejs Pavlovs ieradās Sofijā.
Grupa pameta Bulgāriju 28. aprīlī – dienā, kad Gebrevam, viņa dēlam un firmas izpilddirektoram pēkšņi kļuva slikti pēc pusdienām ar Polijas partneriem viesnīcas “Kempinski” restorānā. Visi trīs ar smagas saindēšanās simptomiem tika ievietoti slimnīcā, kur pavadīja gandrīz mēnesi.
Sofijas prokuratūras izmeklētājiem radās aizdomas par Sergejeva līdzdalību Gebrevu indēšanas mēģinājumā, kad viņi izpētīja drošības kameru videoierakstus viesnīcas pazemes autostāvvietā, kur viņš redzams darbojamies ar cimdiem rokās pie uzņēmēja automobiļa. Sergejevs un Gorškovs pameta Bulgāriju dienu pēc slepkavības mēģinājuma un izlidoja uz Stambulu un tālāk uz Maskavu.
Lai gan viņa firma “Emco Odd” pārdeva ieročus Gruzijai tās militārajā konfliktā ar Krieviju 2008. gadā, Gebrevs intervijā “Bellingcat” izteicies, ka, viņaprāt, tas nepadarīja viņu par Krievijas izlūkdienesta mērķi.
Pēc viņa datiem, viņa firma pārdeva Gruzijai mazāk nekā 10% no visa bruņojuma, ko Gruzijai piegādāja Bulgārijas ieroču ražotāji. Daži analītiķi uzskata, ka Gebreva indēšanas mēģinājums varētu būt saistīts ar cīņu par ietekmes sfēru sadali starp Bulgārijas oligarhiem. Kā apgalvo Gebrevs, viņa firma nav piegādājusi ieročus Ukrainai, kas ierauta militārā konfliktā ar Krieviju kopš 2014. gada.
GRU pēdas Katalonijā un Berlīnē
Kā ziņo Spānijas laikraksts “El Pais”, Sergejevu meklē policija vēl vismaz divās Eiropas valstīs, kur agrāk novērota viņa klātbūtne. Spānijā sākta izmeklēšana par Krievijas militārā izlūkdienesta (GRU) iejaukšanos Katalonijas lietās. Deniss Sergejevs, kuru uzskata par trešo GRU aģentu, kas pārraudzīja bijušā Krievijas drošībnieka Sergeja Skripaļa indēšanas operāciju britu pilsētā Solsberijā 2018. gadā, gadu iepriekš vismaz divreiz apmeklējis Spāniju.
Toreiz ar vārdu Sergejs Fedotovs viņš vairākkārt pabijis Barselonā, tajā skaitā 2017. gada 29. septembrī, divas dienas pirms tur notikušā neatkarības referenduma. Spānijas prokuratūra uzskata, ka Sergejevs ir saistīts ar GRU slepeno izlūkošanas grupu “Vienība 29155”, kuras aģenti darbojušies vairākās Eiropas valstīs.
GRU aģents Deniss Sergejevs, viņš arī Sergejs Fedotovs, bijis saistīts ar desmitiem destabilizācijas operāciju Eiropā un Āzijā. Kā ziņo raidsabiedrība BBC, Deniss Sergejevs kurš dienestu armijā sācis gaisa desanta spēkos, GRU uzdienējis līdz ģenerālmajora pakāpei.
Rietumu izlūkdienesti saista Krievijas aģentus no “Grupas 29155” ar čečenu izcelsmes Gruzijas pilsoņa Hangošvili slepkavību Berlīnē 2019. gada augustā. Grupas kaujinieki bija iejaukti apvērsuma mēģinājumā Melnkalnē 2016. gadā un destabilizācijas kampaņā Moldovā. Kā raksta avīze “The New York Times”, “Grupa 29155” ir Krievijas izvērstā hibrīdkara vienība, kas apvieno bruņotu uzbrukumu ar propagandu, kiberuzbrukumus ar dezinformāciju.