Bruņutis uz sanpaulijām 0
“Man auga un ziedēja divas skaistas sanpaulijas. Jūlijā kolēģes uzdāvināja trešo, noliku blakus tām divām. Nesen visām trim sanpaulijām uz lapiņām un ziediem parādījās sīki, balti kukainīši. Tie it kā nepārvietojas, taču to paliek arvien vairāk. Ar kādiem tautas līdzekļiem šos kaitēkļus varētu dabūt nost? Vai nepieciešams izmantot kādu ķīmisku vielu? Daži iesaka augu lapas nopūst ar kokakolu – tā varot atbrīvoties no laputīm un citiem kaitēkļiem.” Zaiga Valmierā
Acīmredzot sanpaulijas bojā pūkainās bruņutis. Parasti tās barojas (sūc augu sulu un izdala medus rasu) grūti pieejamās vietās – lapu žāklēs, uz ziedpumpuriem, lapu apakšpusē. Pieaugušos kukaiņus klāj nevis bruņas, bet balti vaskveida pavedieni. Pūkaino bruņutu kolonijas atgādina vates piciņas.
Bruņutis var vienkārši nolasīt vai arī apstrādāt augus ar degvīnu – ieteic LU Botāniskā dārza Tropu un subtropu augu laboratorijas vadītāja Dace Grīviņa. Tievu kociņu aptin ar vati, iemērc degvīnā un ar to rūpīgi noņem visas pūkainās bruņutis. Vajadzīga vērīga acs un pacietība. Sevišķi cītīgi jāapstrādā lapu apakšpuse. Kaitēkļi mēdz paslēpties grūti pieejamās vietās (piemēram, lapu žāklēs), kur ar vienkāršu irbuli nepiekļūt. Tad degvīnā samitrina vates tamponu un izspiež grādīgo virs kaitēkļu paslēptuves. Augam tas nekaitēs, bet alkohola apdedzinātās bruņutis ies bojā. Vienā paņēmienā visus kaitēkļus iznīcināt neizdosies, tāpēc apstrāde obligāti jāatkārto vismaz vēl divas reizes – ik pēc 10 – 14 dienām.
Praksē pārbaudīts, ka kokakola, fanta un cukurūdens ir labi līdzekļi pret laputīm, kas vairojas uz saldajiem ķiršiem. Apsmidzinot augļu kokus ar kādu no šiem saldajiem, lipīgajiem šķidrumiem, kaitēkļi nosmok. Nav gan dzirdēts, ka kāds šos līdzekļus izmantotu pret bruņutīm. Ja sanpaulijas ir kā sētin nosētas ar bruņutīm, bet gribat augus atveseļot, droši vien vajadzēs lietot insekticīdu – aplaistīt augsni podā ar 0,2 % aktaru 25.
Reizēm vienkāršāk augus atjaunot ar lapu spraudeņiem. Tos griež slīpi ar asu nazi (tā mazāk sarausta audus), lapas kātiņam jābūt apmēram 2 cm garam. Spraudeņus var apsakņot ūdenī, sūnās, kūdrā. No lapas apsakņošanās līdz sanpaulijas uzziedēšanai paiet aptuveni 7 – 8 mēneši.