Brūkleņu ievārījums. Saimnieces Dzintras Tilkas recepte 1
Visbiežāk brūklenes vāra kopā ar āboliem, retāk ar ķirbjiem, bumbieriem, burkāniem vai tomātiem, bet var vārīt tikai brūklenes.
No brūklenēm izlasa lapas un visas negatavās un bojātās ogas, noskalo un aplej ar verdošu ūdeni. Verdošā ūdenī brūklenes daļēji zaudē savu īpatnēji rūgteno garšu.
Tā kā brūklenes satur benzoskābi, cukuru tām nevajag.
Cukuru pievieno tikai brūkleņu garšas uzlabošanai: uz 1 kg ogu ņem 0,5 kg cukura.
Uz 10 kg brūkleņu vajag sīrupu, kurā izšķīdina 5 kg cukura. Šajā sīrupā ieber brūklenes un lēni karsē līdz vārīšanās temperatūrai. Karsējot pievieno kanēļa mizas, apelsīnu mizas un arī nedaudz krustnagliņu.
Masu, pastāvīgi maisot, lēni vāra 10–15 minūtes.
Brūkleņu un citu ogu un augļu biezus ievārījumus nevar vārīt strauji, jo tad tvaiks ļoti strauji izlaužas no ievārījuma un izmet no katla arī ievārījuma pikas.
Rudenī ābolus nomizo, izņem serdes un sagriež šķēlēs. Iepriekš izvārītās brūklenes liek katlā un karsē līdz vārīšanās temperatūrai. Uz katru kilogramu brūkleņu ievārījuma pievieno 0,5–0,8 kg sagatavotu ābolu, bet uz katru kg pievienoto ābolu – 0,8 kg cukura.
Brūkleņu ievārījumu ar āboliem un cukuru vāra 8–10 minūtes. Šajā laikā āboli kļūst mīkstāki, bet vēl nav izšķīduši. Ja vēlas, lai ievārījumā āboli būtu izšķīduši, jāvāra 15–20 minūtes.
Sagatavots pēc tematiskā izdevuma “Mājas labumi”