Foto no arhīva

Brūklenes vai miltenes? – kā atšķirt? 1

“Kā atšķirt brūklenes un miltenes, ja to ogas nav līdzās? Un kas notiek, ja brūkleņu vietā lieto miltenes un otrādi? Abām ir ārstnieciskas īpašības, bet atšķirīgām vainām…”
 Silvija Rudzīte Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Gan brūklenes, gan miltenes ir daudzgadīgi, mūžzaļi augi, ko izmanto ārstniecībā, turklāt lietojums ir gandrīz vienāds.

Brūklenes galvenokārt aug sausos priežu mežos, izcirtumos un purvos uz ciņiem, miltenes – sausos priežu mežos, atklātos un smilšainos pauguros, īpaši piejūrā, tām patīk arī ugunsgrēkā izdeguši meži. Parastā miltene ir izteikti ložņājošs augs, kas klājeniski un blīvi nosedz lielu platību, tai ir tumšākas un smailākas lapiņas nekā brūklenei. Savukārt brūklene ir ar strupām lapiņām un nedaudz stāvāku stublāju.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Dabas muzeja vecākā botāniķe Inita Dāniele uzsver, ka no botānikas viedokļa brūklenes auglis ir apaļa, sarkana, sulīga oga, kas nogatavojas jūlija beigās vai augustā, bet miltenes auglis ir ieapaļi saplacināts, miltains, sarkans ogveida kaulenis, kurā ir piecas sēkliņas. Brūkleni no miltenes nekļūdīgi var atšķirt, tās pagaršojot.

 

Jau nosaukums pasaka priekšā, ka garšas ziņā miltene nevar ar brūkleni sacensties!

Brūklene ir nozīmīgs pārtikas augs, ogas izmanto gan ievārījumos, gan vitamīnu tējās. Savukārt lapas lieto kā diurētisku līdzekli nieru un urīnpūšļa slimību (cistīta, pielīta, nierakmeņu slimības) gadījumā un kā caurejas un sviedrēšanas līdzekli. Tautas medicīnā izmanto arī podagras ārstēšanai, pret locītavu un tā sauktajām kaulu sāpēm. Lapas un žāvētas, saberztas ogas varot mazināt asiņošanu, līdzot pret nervozitāti, tās var lietot pret klepu un ēstgribas vairošanai. Novērots pozitīvs efekts arī dažu ādas slimību ārstēšanā. Svaigas ogas noder hipovitaminozes ārstēšanai, maisījumā ar citām vit­amīnu drogām – organisma aizsargspēju stiprināšanai, drudža mazināšanai, pazemināta asinsspiediena normalizēšanai. Tiesa, lietojot ilgstoši un lielās devās, brūkleņu lapās esošais hidrohinons var radīt aknu kairinājumu, anēmiju un nespēku.

Miltenes augļus sliktās garšas dēļ ēd tikai retais. Parastā miltene ir ārstniecības augs. Lapas satur vielas ar baktericīdu iedarbību, tāpēc ir labs līdzeklis nieru un urīnceļu slimību ārstēšanai. Tautas medicīnā milteni tāpat kā brūkleni lieto arī vielmaiņas darbības traucējumu novēršanai, nervu sistēmas spēcināšanai, pret reimatismu, podagru, tūsku, kā savelkošu līdzekli pret caureju, rūgšanas un pūšanas procesiem zarnu traktā. Miltenes nedrīkst lietot, ja ir akūts nieru iekaisums vai mazspēja, jo kairina nieru audus. Labāk izmantot jauktajās tējās, kur miltene ir viena no sastāvdaļām. Lietojot lielās devās, var būt šķebināšana, vemšana, caureja un citas blaknes.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.