Bruka mīlulim – vai bīstama? 0
“Sunim uz vēdera ievēroju mīkstu, apaļu veidojumu. Šķiet, tā ir bruka. Vai tā ir bīstama mājas mīluļa dzīvībai?” BENITA LIELVĀRDĒ
– Trūce jeb tautā sauktā bruka kaķiem un suņiem var būt gan iedzimta, gan radusies pēc traumas. Visbiežāk dzīvniekiem vērojamas iedzimtas nabas trūces, kad suņiem vai kaķiem veidojas apaļš nesāpīgs mīksto audu veidojums. To masējot, trūce uz īsu laiku var pazust vēdera dobumā. Būtiskākais, cik plaši ir trūces vārti – atvere, pa kuru zemādas slānī nokļūst iekšējie orgāni. Jo vārti plašāki, jo lielāka varbūtība, ka tajos ieslīdēs zarnas cilpa, kas var iestrēgt un tikt nospiesta. Ja trūces vārti ir ļoti plaši, tos var likvidēt tikai ķirurģiski. Ja tie ir nelieli, tad, dzīvniekam augot, vārti var aizvērties paši, – skaidro Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts Artis Krūmiņš. Vecākiem dzīvniekiem trūce cirkšņa apvidū var rasties pēc traumas. Taču saimnieki, redzot, ka kaķim nokarājas vēders, bieži vien maldīgi domā, ka tā ir trūce. Ķirurgs, dzīvnieku apskatot, secina, ka tie ir tikai tauku uzkrājumi.
Trūces gadījumā jāsatausta tās vārti. Ja dakteris konstatē lielu trūces atveri, pastāv risks, ka jebkurā brīdī tās vārtos var iestrēgt iekšējie orgāni, apdraudot suņa vai kaķa dzīvību. Turklāt kucītēm dzemdību laikā trūce var palielināties, tāpēc nevajag riskēt un vilcināties, bet konsultēties ar veterinārārstu par turpmāko rīcību. Savukārt maziem suņukiem, kam atveres vārti nav lieli, trūci var mēģināt izmasēt.