Čūlas dziedē ar speciāliem pārsējiem, bet pret tūsku valkā kompresijas zeķes vai dažreiz izmanto arī aparātu limfodrenāžu.
Čūlas dziedē ar speciāliem pārsējiem, bet pret tūsku valkā kompresijas zeķes vai dažreiz izmanto arī aparātu limfodrenāžu.
Foto – Shutterstock

Katrai čūlai sava kopšana 3

Ar labu asinsriti brūce pati sadzīs, taču, ja ir kādas veselības problēmas, vislabāk konsultēties ar ārstu, jo – kas derēs vienam, citam var pat kaitēt. Piemēram, parasti brūces ieteicams skalot ar tīru ūdeni, bet ne arteriālo čūlu (kamēr nav atjaunota asinsrite), jo var sākties mitrošanās un infekcija. Kompresijas saišu vai zeķu valkāšana palīdz venozas čūlas slimniekiem, taču būtiski pasliktinās arteriālās čūlas stāvokli.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Lielākoties čūlas var kopt mājās, regulāri atrādoties dakterim, kurš, ņemot vērā dzīšanas fāzes un brūces tīrības pakāpi, mainīs dziedinošā pārsēja veidu. Katram no tiem ir savas priekšrocības un trūkumi, piemēram, stiprie antiseptiskie šķīdumi izteikti iedarbosies pret mikrobiem, taču nedaudz kavēs organisma šūnu 
vairošanos.

Tīra brūce labāk dzīst viegli mitrā vidē, kādu nodrošina modernie pārsēji. Pareizi koptai un nelielai (3 – 4 cm) čūlai vajadzētu sadzīt trīs mēnešos. Pīpmaņiem, kuri izkūpina paciņu cigarešu dienā, tātad daļu dienas sadzīvo ar traucētu asinsriti, brūces dzīst daudz sliktāk. Čūlas, kas jau izēdušās līdz kaulam vai arī ir ļoti lielas (vismaz 10 cm), cenšas ārstēt ķirurģiski.

Padoms

CITI ŠOBRĪD LASA

Traumatologs ortopēds, brūču ārsts Mārtiņš Malzubris: “Brūci nevajadzētu tīrīt ar kodīgiem līdzekļiem, piemēram, ūdeņraža pārskābi. Mikrobi savairosies jau pēc dažām stundām, taču būs cietušas arī veselās šūnas. Nepareizi čūlas ārstēšanai ilgi lietot ziedes ar spēcīgas iedarbības vielām, piemēram, steroīdiem un antibiotikām. Ilgstošā steroīdu ietekmē āda kļūst plāna un viegli ievainojama, bet antibiotikas veicina pret tām rezistentu mikrobu attīstību, kas var būt bīstami dzīvībai, piemēram, ja pēkšņi jāveic operācija.”

Aktuāli

Kur saņemt palīdzību

Neatliekamo palīdzību ilgi nedzīstošo čūlu slimnieki var saņemt lielāko, kā arī reģionālo slimnīcu ķirurģijas nodaļās. Valsts apmaksāta programma “Izgulējumu, tai skaitā komplicētu ar osteomielītu un ilgstoši nedzīstošu, hronisku mīksto audu čūlu (problēmbrūču) mikroķirurģiska ārstēšana” joprojām tiek realizēta Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), taču kopš šā gada janvāra plānveida specializēta ārstēšana, izmantojot mīkstos audus no citām slimības neskartajām ķermeņa daļām, vairs nenotiek Brūču klīnikā, kas atradās stacionāra “Linezers” telpās, bet gan stacionāros “Biķernieki” un “Gaiļezers”.

Kā pastāstīja RAKUS Ķirurģiskās infekcijas klīnikas vadītājs Arnolds Jezupovs, uz valsts apmaksātu ambulatoru ķirurģiskās infekcijas ķirurga konsultāciju jāgaida 2 – 3 nedēļas, bet mikroķirurģisku ārstēšanu slimnīcā – apmēram gadu. Veselības stāvoklim strauji pasliktinoties, slimnieku pēc ārstu konsilija lēmuma pieraksta paātrinātajā rindā, kas parasti ir 2 – 4 nedēļu garumā.

Programmā jau iekļautie slimnieki savu iespējamo ārstēšanās laiku var uzzināt, zvanot par tālruni 67038266 un 67038279 (darbdienās).

Brūču speciālista ambulatoru konsultāciju par maksu joprojām var saņemt arī Brūču klīnikā. Pirmreizējas vizītes cena ir 15 eiro, bet atkārtotas – 8 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.