Dizaina radiatorus no standarta radiatoriem atšķir nestandarta forma un plašāka krāsojuma palete.
Dizaina radiatorus no standarta radiatoriem atšķir nestandarta forma un plašāka krāsojuma palete.
Foto: Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Broša istabai: radiatori vairs nav jāslēpj. Kas šobrīd modē? 0

Siltumu mājās ziemas laikā nodrošina apkures sistēmas. Tiešo siltuma pienesi telpā dod siltummainis jeb, pierastākā vārdā, radiators. Firmu piedāvājumos ir liels daudzums radiatoru, kas atšķiras pēc lietojuma, izmēriem un konstrukcijas.

Reklāma
Reklāma

Siltumatdeve svarīgāka par izskatu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pareiza siltummaiņa izvēle ir svarīga, lai nodrošinātu telpās nepieciešamo temperatūru. Tādēļ, izvēloties sev derīgāko, jābalstās uz kādu radiatoram visbūtiskāko lielumu, kas bieži vien netiek novērtēts. Tā ir radiatora jauda – siltum­atdeve, ko norāda vatos (W). Jo radiatora siltumnesējs (piemēram, ūdens) būs karstāks, jo tā jauda būs lielāka. Radiatoru izvēlas tādu, lai tā siltuma atdeve pārsniegtu vai vismaz būtu līdzīga telpas vajadzībai pēc pienākoša siltuma, tātad pārsniegtu telpas siltuma zudumus.

Daudzstāvu mājas siltuma zudumus aprēķina jau ēkas projektēšanas laikā. Tomēr individuālo māju projektiem tie netiek veikti. Radiatoru jaudu bieži izvēlas, vadoties tikai pēc telpas kvadratūras vai kubatūras. Šī metode var novest pie kļūdas, jo nepieciešamība telpā pēc siltuma var svārstīties 40 – 200 vatu robežās uz kvadrātmetru. Atšķirība ir atkarīga no daudziem apstākļiem, kas nosaka telpas siltumzudumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms jāmin klimatiskā zona, kurai nosaka vidējo ārējo gaisa temperatūru. Jo zemāka ārējā temperatūra, jo lielāki būs identisku ēku siltuma zudumi. Ēkām, kas atrodas atklātā vietā vai īpaši vējainos rajonos, vajadzība pēc siltuma būs lielāka nekā tādai pašai ēkai, kas novietota blīvi apbūvētā rajonā vai ir no vējiem pasargāta. Protams, svarīga ir vispārējā mājas sienas, griestu un grīdas siltumizolācija. Labi siltumizolētas mājas ar mazu norobežojošo konstrukciju siltuma atdevi prasa daudz mazāku apkures siltumu komforta temperatūras nodrošināšanai.

Logu hermētiskums un konstrukcijas siltuma taupība arī ietekmē mājas iekšējo temperatūru. Augstas kvalitātes logi ar zemu siltuma atdeves koeficientu palīdzēs ekonomēt apkures izdevumus, lieli, stikloti laukumi palielinās siltuma zudumus. Pat logu novietojums uz dienvidu pusi ļauj izvēlēties mazākas jaudas radiatorus. Savus noteikumus diktē telpas izmantojums. Jo augstāka temperatūra tur nepieciešama, jo lielākam radiatoram vai karstākam siltumnesējam jābūt. Parasti radiatora jaudu aprēķina, lai telpā varētu nodrošināt +20 ºC temperatūru. Tā kā radiatora atdevi var regulēt ar speciālu regulatoru, telpās droši var uzstādīt par 20% jaudīgāku radiatoru un tā jaudu samazināt ar regulatoru. Ja būs īpaša nepieciešamība, piemēram, siltumnesēja temperatūra būs zemāka, ventili varēs atskrūvēt un jaudu palielināt. Ja jauda būs par lielu, ar ventili to varēs samazināt. Jaudīgāks radiators vairāk izmaksā, tādēļ daži speciālisti iesaka netērēt līdzekļus lieliem radiatoriem, bet īpaši vēsā laikā telpu papildus piesildīt ar elektrisko sildītāju.

Labāk uzstādīt zem loga

Radiatoru vēlams uzstādīt pie ārējās sienas, vislabāk zem loga. Šajā gadījumā no loga plūstošais aukstais gaiss tiek uzsildīts un nonāk telpā jau augstākā temperatūrā. Radiatoram jāatrodas vismaz 10 cm virs grīdas un 10 cm zem palodzes. Cits radiatora novietojums jau rada nepieciešamību palielināt tā jaudu par 20%. Vēl viens aspekts – vai radiators būs atklāts vai aizsegts. Ja tas ir aizsegts, radiatoram atkal jāpalielina jauda.

Tirdzniecībā plašā izvēlē ir paneļu radiatori, dekoratīvie radiatori un vannas istabām domātie dvieļu žāvētāji. Telpās, kurās ir paaugstināts gaisa mitrums, kā pirtīs un vannas­istabās, neizmanto tipveida paneļu un dekoratīvos radiatorus. Tomēr speciālie jaunās paaudzes dvieļu žāvētāji ir pietiekami izskatīgi, lai rotātu katru vannas istabu. Ja radiatoru ievieto sienas nišā, to pieslēdz no sāniem, ja sistēma atrodas grīdā – no apakšas.

Dizaina radiatori ļauj iekļauties dažādos interjera stilos.
Foto: Feedbackstudio/Shutterstock

Broša istabai

Kamēr krāsns vai kamīns bija dominējošā telpas interjera dizaina sastāvdaļa, radiators bija palicis pabērna lomā. Tagad to dizainam tiek pievērsta lielāka vērība. Grubuļainie un pagalam necilie padomjlaiku čuguna izstrādājumi, kas joprojām silda lielu daļu sērijveida māju dzīvokļu, tiek piesegti ar vairogiem vai neitrāli nokrāsoti. Cara laika radiatori ir ļoti elegantas, ziediem rotātas metāla konstrukcijas, kurām joprojām ir liela vērtība. Ar šo konstrukciju iztīrīšanu un atjaunošanu nodarbojas specializētas firmas.

Doma, ka radiators ir tikai necila čuguna baterija, kas jāslēpj pēc iespējas tālāk no acīm, ir pagātnē. Interjeros arvien vairāk parādās mūsdienīga dizaina radiatori. Izvēloties šādu radiatoru, jānoskaidro tā stiprināšanas sistēmu savietojamība ar jau esošajām apkures caurulēm. Tomēr tas ir atrisināms uzdevums. Dizaina radiatori ir ar labu siltuma atdevi, to daudzveidība ļauj iekļauties dažādos interjera stilos, un vispusīgā montāžas sistēma ļauj ievietot ne tikai jaunajos dzīvokļos, bet piemērot arī vecajiem. Piedevām šāds radiators ir izteiksmīgs telpas akcents, kas telpā dominē un palīdz notušēt ne vienu vien remonta laikā nenodarītu sīkumiņu.

Reklāma
Reklāma

Dizaina radiatorus no standarta radiatoriem atšķir nestandarta forma un plašāka krāsojuma palete. Tos bieži novieto vertikāli, un tie sasniedz vairāk nekā divu metru augstumu. Radiatori var veikt nestandarta funkcijas. Piemēram, beļģu “Jaga Iguana Visio” ir vertikālais radiators ar iebūvētu spoguli. Nepieciešamības gadījumā uz tā var uzstādīt plauktiņus un drēbju pakaramos, kas piešķir vēl lielāku funkcionalitāti. Somu “Purmo” ražotais “Delta Column Bench V” domāts kā radiatora un sola kombinācija.

Ir radiatori, kuros īpaši akcentēts ārējais izskats. Piemēram, beļģu dizaina radiators “Jaga Heatwave” pēc izskata atgādina ažūru metāla skulptūru baroka stilā. Pēc izskata trauslais akanta lapu vijums iztur desmit atmosfēru spiedienu. Modelim ir vairāki izmēri un krāsas. Rumāņu “Radox Nova Glass” siltummaiņa caurules ir noslēptas aiz mākslas darba, ko izvēlas klients. Darbs tiek uzkrāsots uz stikla paneļa un aprīkots ar 6 mm drošības stikla pamatni. Fonā var izmantot spoguli. Ja klients vēlas, pazīstamas gleznas attēlu var sadalīt trīs blakusesošās joslās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.