Brīvprātīgo darbā aug pašapziņa 1
“Kad sākās runas par to, ka divām projekta dalībniecēm būs iespēja doties brīvprātīgo darbā uz Itāliju, bet vēl divām – uz Angliju, pati pirmā saucu, ka braucu un piedalos. Tā man ir kolosāla iespēja satikt savu dēlu ar ģimeni, kurus neesmu redzējusi jau divus gadus. Zinu tikai to, ka tur man būs jāpalīdz veciem ļaudīm, tādēļ jau vairākas nedēļas sēžu ar vārdnīcu rokās un kaļu angļu valodas vārdiņus. Valodas barjera drusciņ baida, bet ceru, ka viss būs labi. Mana mamma gan iebilda, sak, kas pa šo laiku būs ar gurķiem, tomātiem, bet es teicu: ”Štrunts ar visiem gurķiem, man jābrauc!” stāsta Velga Maksteniece (54) no Stāmerienes pagasta. 7. jūlijā viņa kopā ar vēl vienu projekta “Senior Pass” dalībnieci dosies veikt brīvprātīgo darba pienākumus Anglijā, kamēr trīs seniori no Itālijas savas prasmes liek lietā Gulbenes novadā.
Veido e-portfolio
Starptautiskā mūžizglītības projekta “Senior Pass”, kurā kopā ar partneriem no Francijas, Vācijas, Anglijas, Spānijas un Itālijas iesaistījies arī Gulbenes novads, mērķis ir veidot atbalsta sistēmu pirmspensijas vecuma senioriem, lai celtu viņu pašapziņu, papildinātu datorprasmes un motivētu meklēt jaunus ceļus darba tirgū. “Senioriem, kuri palikuši bez darba, cenšamies atrast neformālas, interaktīvas pilnveidošanās un pašapliecināšanās formas, kas ļautu apzināties savas prasmes, spējas un pieredzi un darīt to zināmu arī potenciālajiem darba devējiem,” stāsta projekta koordinatore, Gulbenes novada domes izglītības darba speciāliste Anita Birzniece. Viņa atzīst, ka vislielākā problēma pirmspensijas vecuma bezdarbniekiem ir sociālā izolētība, mazvērtības sajūta, bailes uzsākt kaut ko jaunu, ko pārvarēt palīdz kopīgie pasākumi un ekskursijas.
Apmācību programma sastāv no divām daļām. Pirmajā daļā projekta dalībnieki meklē un mācās izcelt savas stiprās puses, atjauno bezdarbnieku statusa iedragāto pašapziņu, kā arī apzinās jomas, kurās noderētu papildu zināšanas vai treniņš. Kad dalībnieki ir sevi izpētījuši, sākas darbs pie otrās daļas – elektroniskā portfeļa jeb e-portfolio veidošana. Tā kā šis ir starptautisks projekts, mācību programmu veido visas valstis kopā, salīdzinot un vērtējot dažādas metodes.
Projekta aktivitātēs tika aicināti piedalīties seniori bezdarbnieki no 50 gadu līdz pensijas vecumam. Lai gan sākumā bija plānots apmācīt vismaz 20 Rankas un Stāmerienes seniorus, lielās atsaucības dēļ projektā iesaistījušies divreiz vairāk.
“Esmu bez darba jau otro gadu. Pirms tam strādāju vietējā Latvijas Sarkanā Krusta nodaļā, tad par sargu vienā objektā, bet uzņēmums tika likvidēts. Projekta laikā iemācījos strādāt ar datoru, apmeklēju pašizziņas programmas. Esmu jau savākusi bildes un dokumentus savam CV, kuru veidoju elektroniskajā vidē,” savu ieguvumu no projekta vērtē Rasma Nicmane (58) no Rankas pagasta.
“Ļoti vērtīga un aizraujoša ir arī sevis izzināšana. Sēžu un ar pavērtu muti klausos, ko pasniedzējas man stāsta. Tā, kopā būdamas un atklāti runādamās, daudz jauna esam par sevi uzzinājušas,” domā Velga Maksteniece. Viņa pārdevējas darbu “Plus Punkta” kioskā zaudējusi pirms sešiem mēnešiem. Ļoti patikusi arī datorapmācība. Lai gan meita jau bija ierādījusi apieties ar datoru, gribējies apgūt ko vairāk, piemēram, ielādēt bildes no fotoaparāta datorā un pēc tam sociālajos tīklos vai nosūtīt arī e-pasta vēstules ar bilžu un teksta pielikumiem.
Saprasties palīdzēja dziesma
“Viena no projekta aktivitātēm ir brīvprātīgo darbs jeb prakse, kuras laikā seniori savas prasmes var izmantot sabiedrības labā gan vietējā kopienā, gan kādā no partnervalstīm. Piemēram, kāda projekta dalībniece no Rankas pagasta ļoti labi fotografē, tādēļ viņa veidos savu fotoizstādi, bet kāda cita seniore darbojas kultūrvēsturiskā mantojuma centrā. Šobrīd pie mums viesojas trīs seniori no Itālijas. Izrādās, ka viens no viņiem ir senlaicīgu pulksteņu meistars. Tā kā Gulbenes muzejā un muižā ir ļoti daudz šādu laikrāžu, darbinieki par viņa ierašanos ir ļoti priecīgi. Savukārt cita seniore māca gulbeniešiem itāļu valodu,” stāsta Anita Birzniece. Jūnijā Gulbenes novada bibliotēkā uz pirmo intensīvo itāļu valodas kursu nodarbību pulcējās vairāk nekā 20 mācīties gribētāji.
Rancēniete Rasma Nicmane maija beigās atgriezās no Itālijas, kur trīs nedēļas nostrādāja rehabilitācijas centrā “Casa Santa Rossa”, kas domāts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. “Strādāju centra siltumnīcā, kur kaplēju un ravēju dārzeņus un ļoti aromātiskus garšaugus. Pacienti bieži nāca ar mums runāties. Kad nevarējām saprasties ar vārdiem un žestiem, talkā nāca dziedāšana. Es dziedāju latviski, viņi – itāliski,” viņa saka.
Jūlijā divas seniores no Stāmerienes strādās brīvprātīgo darbu kādā Anglijas pilsētā, visticamāk, veco ļaužu dienas centrā, kur tiem iespējas socializēties – spēlēt galda spēles, vingrot un izmantot citus senioriem nepieciešamus pakalpojumus. Starp citu, Anglijā brīvprātīgo darbs ir ļoti plaši izplatīts un populārs, ik gadu to veic ap 47% iedzīvotāju.
Uzziņa
* Projekts “Senior Pass” notiek no 2013. gada janvāra līdz 2015. gada martam.
* Projektam var sekot līdzi interneta portālā www.senior-pass.com, kur ir visu dalībvalstu, arī Latvijas raksturojums.
* Projekts tiek finansēts ES Mūžizglītības programmas “Grundtvig” daudzpusējās partnerības ietvaros. Tā kopējais finansējums ir 399 962 eiro, no kuriem Latvijas projekta daļa ir 25 689. Gulbenes novada pašvaldība piedalās projektā ar līdzfinansējumu 8563 eiro apmērā.