Foto – Shutterstock

Iedodam brīvdienas gremošanas sistēmai 2

“Ja dzeram tīru ūdeni, ēdam veselīgu pārtiku un mums ir aktīvs dzīvesveids, nevajag veikt īpašus organismu attīrošus pasākumus. Tā vietā labāk izveidot pārdomātu, veselīgu ēdienkarti un reizi nedēļā ievērot atslodzes dienas,” iesaka diētas ārsts Atis Tupiņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ar to būs gana arī tad, ja svētkos grēkots, baudot kalorijām bagātu mielastu. Ārsts uzskata, ka, biežāk vai ilgāk badojoties, var iedzīvoties nespēkā, reiboņos un galvassāpēs, bet hroniski slimi cilvēki – arī slimības saasinājumā.

Nejaukt ar ārstniecisko badošanos

Diētas ārsts uzsver – nesaņemot uzturvielas, organisms sāk “ēst” pats sevi. Pirmajās 24 – 36 stundās tas tiek galā ar glikozes rezervēm, kuras uzkrātas aknu šūnās un muskuļos, lai būtu enerģija, tādēļ badošanās laikā jūtams vājums un nespēks. Turpinot neēst, organisms ķeras klāt taukaudiem, olbaltumvielām un muskuļu audiem, bet pēc tam – arī dažādiem hroniskiem iekaisuma perēkļiem, rētaudiem, saaugumiem. Tieši šī īpatnība tiek izmantota ārstnieciskās badošanās laikā, ko drīkst veikt tikai ārsta vadībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atis Tupiņš atslodzes dienu ievērošanu mudina nesaistīt ar cīņu pret liekajiem kilogramiem, jo, nesaņemot ierastās kalorijas, vielmaiņa ātri vien pielāgojas, kļūst ļoti ekonomiska un zaudētais svars atgriežas ar uzviju. Diētas ārstam pievilcīgas šķiet alternatīvās atslodzes dienas, kuru laikā cilvēks neatsakās no ēšanas pavisam, bet ierasto uzturu aizstāj ar svaigiem augļiem, dārzeņiem, svaigi spiestām sulām un vājpiena produktiem. Tomēr, ja tīkamākas šķiet bezkaloriju atslodzes dienas, to laikā vajag daudz dzert – vismaz divus trīs litrus ūdens, minerālūdens vai augu tējas dienā.

Arī Ogres slimnīcas uztura speciāliste Gita Ignace uzskata, ka atslodzes dienu praktizēšana neder visiem. Piemēram, bērniem, kā arī pieaugušajiem, kas slimo ar noteiktām gremošanas sistēmas slimībām, tās nav ieteicamas. Saviem pacientiem, arī tiem, kuri vēlas samazināt svaru, viņa neiesaka tādas atslodzes dienas, kuru laikā vispār netiek uzņemtas kalorijas. To vietā labāk vienu dienu nedēļā samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, lietojot tikai viena veida pārtikas produktu, piemēram, paniņas vai kefīru vasarā, dārzeņu zupu – ziemā.

Katram savs ieguvums

“Atslodzes dienas ir sava veida badošanās, kuru daudzi uzskata par ļoti veselīgu un nepieciešamu. Taču nav zinātnisku pierādījumu, ka tās uzlabotu zarnu veselību, samazinātu kancerogēno slimību risku, kā arī veicinātu svara kritumu ilgtermiņā. Cilvēka gremošanas trakts, plaušas, nieres un aknas efektīvi attīra organismu ik dienu. Tādēļ to nav nepieciešams vēl papildus attīrīt, ievērojot drastiskas atslodzes dienas,” spriež uztura speciāliste Lizete Māldere.

Savukārt uztura speciāliste Baiba Bērtiņa norāda – arī no gastroenterologa viedokļa atslodzes dienas nav nepieciešamas, jo kaloriju trūkums ir šoks organismam un var kaitēt gremošanas orgānu sistēmai. No otras puses, ja cilvēkam atslodzes dienas ir vajadzīgas un ļauj justies labāk, kāpēc ne? “Ieguvums ir individuāls. Vienam uzlabojas pašsajūta, cits jutīsies par pāris gramiem vieglāks, citam šķitīs, ka organisms attīrīts no kaitīgajām vielām, bet tiem, kas ikdienā ēd, kā pagadās, uzņem pārāk daudz tauku, bet pārāk maz šķiedrvielu un šķidruma, atslodzes diena ļauj atpūsties no neveselīgā dzīvesveida ietekmes uz organismu. Ja ikdienā ēd sabalansēti un organisms nav pārslogots, manuprāt, atslodzes dienai nav jēgas,” viņa saka.

Reklāma
Reklāma

Gita Ignace par galvenajiem atslodzes dienu ievērošanas ieguvumiem uzskata spēju sevi disciplinēt, mainīt attieksmi pret ēdienu un pārliecību, ka nav nemaz tik grūti no kaut kā atteikties un pateikt “nē” dažādiem nevajadzīgiem produktiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.