Brīvdiena pēc dziesmu un deju svētkiem būs tikai svētku dalībniekiem 0
Šogad brīvdiena pēc Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku noslēguma būs tikai svētku dalībniekiem, par to trešdien vienojās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti, strādājot pie Dziesmu un deju svētku likuma grozījumu otrā lasījuma redakcijas.
Deputāti bija vienisprātis, ka jāizstrādā regulējums, kā pēc dziesmu un deju svētku noslēguma nodrošināt brīvdienu ikvienam, lai visi varētu pilnvērtīgi piedalīties noslēguma koncertā, tādēļ vienojās uzdot Ministru kabinetam līdz 31. decembrim iesniegt Saeimā likumprojektu par brīvdienas piešķiršanu pēc dziesmu un deju svētkiem.
Komisija trešdien atbalstīja priekšlikumu, ka darba devējam dziesmu un deju svētku dalībniekam, pamatojoties uz viņa iesniegumu, diena pēc svētku noslēguma – 8. jūlijs – ir jānosaka par brīvdienu un darbiniekam līdz 15. jūlijam darba ņēmējam būs jāuzrāda Latvijas Nacionālā kultūras centra izsniegta svētku dalībnieka identifikācijas karte.
Savukārt darba devējs būs tiesīgs prasīt, lai darbinieks, kurš piedalījies dziesmu un deju svētkos un izmantojis šo apmaksāto brīvdienu, nenostrādātās darba stundas nostrādā citā laikā tajā pašā mēnesī, bet summētā darba laika nodarbinātais – pārskata perioda ietvaros. Šis darbs netiks uzskatīts par virsstundu darbu.
Paredzēts, ka likuma grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc likuma izsludināšanas.
Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvji norādīja, ka jau pašlaik vairāki darba devēji izmanto pārceltās darbdienas principu.
Iepriekš komisija atbalstīja variantu, lai šogad dienu pēc Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta – 8. jūliju – noteiktu par brīvdienu visiem un tā būtu jāatstrādā 23. novembrī. Saeimas Juridiskais birojs norādīja, ka šāda redakcija radītu dažādus sarežģījumus, piemēram, atsevišķi darbinieki jūlijā saņemtu mazāku mēnešalgu, tiktu ietekmēti jau piešķirtie atvaļinājumi un vajadzētu grozīt arī citus likumus, kā arī tiktu pārkāpts tiesiskās noteiktības princips un notiktu iejaukšanās jau nodibinātajās darba devēja un darbinieka tiesiskajās attiecībās.
Likumprojektam piešķirta steidzamība, un galīgajā lasījumā to paredzēts skatīt 13. jūnija Saeimas sēdē.
Dziesmu svētku izskaņā svētdien, 7. jūlijā, notiks galvenais pasākums – noslēguma koncerts Mežaparkā –, kas noslēgsies ar svētku dalībnieku un skatītāju plašu sadziedāšanos, kura tradicionāli varētu ilgt līdz pat rītam.
XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV deju svētki notiks no 30. jūnija līdz 7. jūlijam. Svētku programmu kopumā veido 51 pasākums ar vairāk nekā 62 norisēm. Svētkiem gatavojas 40 tūkstoši dalībnieku – kolektīvi no Latvijas, latviešu diasporas un ārvalstīm.