Migranti ierodas Doveras ostā pēc bīstama ceļojuma gumijas laivā pār Lamanšu, kur viņus izglāba britu robežsardzes kuģis.
Migranti ierodas Doveras ostā pēc bīstama ceļojuma gumijas laivā pār Lamanšu, kur viņus izglāba britu robežsardzes kuģis.
Foto: Henry Nicholls/REUTERS/SCANPIX

Britu premjers vēršas pret nelegālo migrāciju 18

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Apvienotās Karalistes premjerministrs Riši Sunaks paziņojis par jaunu stratēģiju, lai tiktu galā ar nelegālās migrācijas uzplūdiem pār Lamanša kanālu no Francijas.

Jāiznīcina cilvēku kontrabandistu bizness

CITI ŠOBRĪD LASA

Vakar Lamanšā apgāžoties laivai ar migrantiem, četri cilvēki gājuši bojā, bet desmitiem citu migrantu tika izglābti operācijā, kurā piedalījās Britānijas un Francijas ārkārtas situāciju dienesti. Francijas iekšlietu ministrs Žeralds Darmanēns un Britānijas iekšlietu ministre Suella Breivermena kopīgā paziņojumā atzina, ka šis incidents un 27 migrantu bojāeja 2021. gada novembrī ir “skarbs atgādinājums par steidzamo nepieciešamību iznīcināt cilvēku kontrabandistu biznesa modeli”.

Breivermena apliecināja, ka tiek veidota ciešāka sadarbība ar Francijas varas iestādēm. Labdarības organizācija “Refugee Action” pavēstīja, ka šie nāves gadījumi bija “paredzami un novēršami”. Britānijas valdības pārstāvis nosauca šo kritiku par “neatbilstošu”. Viņš piebilda, ka ministri rīkojas, lai izbeigtu “neaizsargātu cilvēku ekspluatāciju”, un ka Apvienotā Karaliste gadu gaitā ir uzņēmusi simtiem tūkstošu cilvēku pa drošiem migrācijas maršrutiem.

Nelegālos migrantus paredzēts izraidīt

Pēdējos divos gados nelegālo migrantu skaits, kas ieradušies Britānijā, gumijas laivās šķērsojot Lamanšu, ir vairāk nekā dubultojies, sasniedzot gandrīz simt tūkstošus cilvēku. Lielākā daļa migrantu šajā maršrutā ir etniskie albāņi, kas pieprasa patvērumu, lai gan tam nav juridiska pamata. “Ja jūs esat nonācis Apvienotajā Karalistē nelegāli, jums nav pamata šeit uzturēties,” parlamenta sēdē paziņoja premjers Sunaks. “Jūs tiksiet aizturēts un ātri nosūtīts uz jūsu izcelsmes valsti vai uz kādu drošu valsti, kur tiks izskatīts jūsu patvēruma lūgums,” viņš piebilda.

Valdības plāns paredz ieviest pasākumus, lai ātri izraidītu patvēruma pieprasītājus no Albānijas, kas neatbilst starptautiskās bēgļu konvencijas noteikumiem. Britu Imigrācijas dienesta grāmatvedībā jau iegūluši aptuveni 150 000 patvēruma pieprasītāju lietu. Lai tās ātrāk izskatītu, paredzēts dubultot dienesta darbinieku skaitu, atzīmē aģentūra “Reuters”.

Migrantus paredzēts izvietot nevis viesnīcās, bet atpūtas parkos, bijušajās studentu kopmītnēs un militārajās apmetnēs, kas netiek izmantotas.

Reklāma
Reklāma

Britānijas iekšlietu ministre Suella Breivermena nodēvējusi migrantu pieplūdumu par “invāziju” un raksturojusi daudzus no viņiem kā “noziedzniekus”, izraisot Albānijas premjerministra Edi Ramas dusmīgu atbildi. Kā atzīmē britu mediji, statistika apliecina, ka starp albāņu migrantiem daudzi ir bijuši saistīti ar organizēto noziedzību savā dzimtenē un turpina šo nodarbi jaunajā mītnes zemē.

Britānija grib atgūt kontroli pār savām robežām

Kā atzīmē britu mediji, 2016. gadā notikušajā referendumā viens no galvenajiem jautājumiem bija nelegālās imigrācijas ierobežošana, breksita atbalstītājiem aicinot Britāniju “atgūt kontroli pār savām robežām”.

Premjerministrs Sunaks atzinis, ka sabiedrībai ir pamats dusmoties par pašreizējo situāciju un ka tā ir netaisnīga pret tiem, kam ir pamatots iemesls lūgt patvērumu. “Tā nav nežēlība vai nepamatota rīcība, ja mēs gribam lauzt noziedzīgo grupējumu žņaugus, kas tirgojas ar cilvēku nelaimi,” viņš teica. Premjera nostāju stingri atbalsta vairākums valdošās Konservatīvo partijas deputātu, kas bažījas, ka nākamajās vēlēšanās viņu partija varētu zaudēt, ja valdībai neizdosies atrisināt migrācijas jautājumu.

Daži konservatīvo likumdevēji iesaka valdībai iet vēl tālāk un apsvērt izstāšanos no Eiropas Cilvēktiesību konvencijas, lai atvieglotu politisko lēmumu pieņemšanu, ja arī jaunā stratēģija nemazinās migrantu plūsmu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.