Foto – Leta/Reuters

Britu karaliskās ģimenes skaļākās kāzas: Elizabete II, Keita Midltone un princese Diāna 0

Kanādiešu aktrises Meganas Mārklas un britu prinča Harija kāzas notiks 19. maijā Vindzoras pilī. Jau zināms, ka kāzu kleita maksās apmēram 100 tūkstošus britu mārciņu un uz oficiālo laulību ceremonijas daļu lūgti 600 kāzu viesi. Kamēr pasaule ir lielā notikuma gaidās, atcerēsimies citas skaļas britu karaliskās ģimenes kāzas.

Reklāma
Reklāma

Elizabete II un Filips

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Lielbritānijas karaliene ar savu topošo vīru iepazinās, kad viņai bija … astoņi gadi. Pēc pieciem gadiem viņi sāka apmainīties ar vēstulēm. Filips Elizabeti bildināja jau krietni pirms tas tika oficiāli izziņots, jo publikai par šo faktu paziņoja tikai tad, kad topošajai karalienei apritēja 21 gads – uz to uzstāja viņas tēvs, karalis Georgs VI. Kāzas notika 1947. gada 20. novembrī Vestminsteras abatijā.
Uz laulību ceremoniju tika ielūgti apmēram 2000 kāzu viesi, bet paraudzīties uz kāzu kleitā tērpto princesi bija sanākusi visa Londona. Kāzu kleitu līgavai šuva galma šuvējs Normans Hartnels. Viņš atklāja, ka iedvesmojies no Botičelli darbiem un vienmēr šo satīna kleitu ziloņkaula krāsā ir uzskatījis par savu labāko veikumu.
Normans to rotāja ar aplikācijām un pērlēm, kuras tika atvestas no ASV, jo pēckara Britānijā to nebija. Kleita izdevās grezna: tā ideāli atbilda princeses figūrai un tai līdzi stiepās četrus metrus gara velce. Elizabetes galvu rotāja viņas mātes tiāra, bet laulību gredzenā bija iestrādāts Filipa mātes diadēmas akmens.
Medusmēnesi jaunlaulātie pavadīja Hempšīrā. Nesen pāris atzīmēja kopdzīves 70 jubileju. Savukārt pirms trīs gadiem izsolē tika pārdots gabaliņš no viņu kāzu tortes. Tieši tā, jo viens no viesiem to bija saglabājis un tagad nolēma pārdot. Deserts starp citu joprojām ir baudāms un var glabāties vēl daudzus gadus – kūkas impregnēšanai galma karaliskie konditori izmanto ļoti daudz alkohola. Tā ir karaliskās ģimenes savdabīga tradīcija un īpatnība: viņi nekad pilnībā neapēd kāzu tortes un glabā tās citām ceremonijām, piemēram, pirmdzimtā dzimšanas dienai. Prinča Džordža kristību deserts tika pagatavots no Keitas un Viljama kāzu tortes atlikumiem.

Diāna Spensere un princis Čārlzs

CITI ŠOBRĪD LASA
Publicitātes foto

Viņu kāzas tika nodēvētas par gadsimta kāzām un dauzu iemeslu dēļ tās patiešām tādas bija. Laulību ceremonija Lielbritānijai izmaksāja rekordlielu summu – 2,859 miljonus sterliņu mārciņu. Diāna un Čārlzs apprecējās karaliskajai ģimenei neierastā vietā, nevis Vestminsteras abatijā, bet Svētā Pāvila katedrālē, jo tikai tajā ietilpa visi saaicinātie kāzu viesi.
Visa laulību ceremonija tika orientēta uz presi, jo to Diāna vienmēr ir mīlējusi. Tika pārdotas ekskluzīvas tiesības uz laulību ceremonijas fotoreportāžu un sekojošiem notikumiem, miljardiem cilvēku lielajam notikumam sekoja ar televīzijas un radiostaciju starpniecību. Pat kāzu automašīnu maršruts tika nomainīts uz daudz garāku, lai tūkstošiem cilvēku Londonā varētu redzēt procesiju.
Princeses kleitu radīja modes dizaineri Elizabete un Deivids Emanueli un tā izmaksāja 25 tūkstošus sterliņu mārciņu. Kleitas velce bija divreiz garāka nekā Elizabete II kleitai – 8 metri un to palīdzēja nest trīs cilvēki. Visādam gadījumam tika radītas vēl divas precīzas kāzu kleitas kopijas, bet tās nebija vajadzīgas un šobrīd glabājas muzejos. Diāna pārrakstīja tradicionālos karaliskos zvērestus un neizteica frāzi par pakļaušanos vīram. Kāzu vajadzībām tika uzceptas 27 tortes un viens gabaliņš tika pat Velsas prinča rezidences apkopējai. Pēc 20 gadiem viņa to pārdeva izsolē un nodrošināja sev bezrūpīgu dzīvi vairāku gadu garumā.

Keita Midltone un princis Viljams

Keita un Viljams iepazinās Sntendrjūsas Universitātē un pēc deviņiem gadiem apprecējās. Tā kā princis Viljams nav tiešais pretendents uz troni (rindas kārtībā šobrīd pirmais ir viņa tēvs, princis Čārlzs), tad kāzu organizēšanā jaunajam pārim tika dotas dažas atlaides.
Piemēram, arī Keita nezvērēja itin visā pakļauties vīram, bet Viljams nolēma atteikties no laulību gredzena. Toties pats savai līgavai uzdāvināja savas mātes princeses Diānas gredzenu. Kāzas notika 2011. gada 29. aprīlī Vestminsteras abatijā – un šī diena valstī tika pasludināta par nacionālajiem svētkiem. Uz laulību ceremoniju tika ielūgta lielākā daļa karaliskās ģimenes, citu valstu monarhiju pārstāvji, diplomāti un pāra draugi.
Keita izvēlējās britu modes nama „Alexander McQueen” modes dizaineres Sāras Bērtones kleitu, kas maksāja 400 tūkstošus dolāru, bet Elizabete II viņai aizdeva savu tiāru. Lai tiāra ceremonijas laikā nenokristu no hercogienes galvas un presei nebūtu iemesla paņirgāties, uz Keitas galvas frizieri radīja īstu arhitektonisku konstrukciju no vilnas un bizītēm, kuru veiksmīgi piesedza ar plīvuru.
Cik zināms, nekādu negadījumu kāzās nebija. Daudzi valsts ierēdņi starp citu Keitai un Viljamam pārmeta valsts līdzekļu izšķērdēšanu (Lielbritānijas monarhijai visai bieži gadās saņemt rājienus no republikāņu partijas). Jaunlaulātie nolēma atteikties no kāzu dāvanām un saviem viesiem lūdza naudu pārskaitīt uz viņu labdarības fondiem. „10 medusmēneša dienas” viņi pavadīja privātā salā Seišelu salu arhipelāgā – ilgāk to nepieļāva Viljama grafiks, kurš pēc tam atgriezās pie saviem pienākumiem Lielbritānijas Karalisko Gaisa kara spēku glābšanas eskadriļā. Pāris ir kopā septiņus gadus un pavisam nesen viņu ģimenē piedzima trešais bērniņš – Luiss.

Reklāma
Reklāma

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.