Pritlevelā uzietais anglosakšu augstmaņa apbedījums internetā ieguvis apzīmējumu “Lielbritānijas atbilde Tutanhamona kapenēm”.
Pritlevelā uzietais anglosakšu augstmaņa apbedījums internetā ieguvis apzīmējumu “Lielbritānijas atbilde Tutanhamona kapenēm”.
Foto: EPA / Scanpix / LETA

FOTO. Britu atbilde Tutanhamona kapenēm: atrasts senākais kristīga karaļa apbedījums 0

Karalisks apbedījums, ko strādnieki nejauši uzgāja Pritlevelā netālu no Sautendas starp krogu un Aldi lielveikalu, internetā jau ieguvis apzīmējumu “Lielbritānijas atbilde Tutahhamona kapenēm”, raksta BBC.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Apbedījumā uzgāja dučiem retu priekšmetu. Vienīgais, kas liecināja par cilvēka klātbūtni, bija zobu emalja, un eksperti varēja vienīgi minēt, kam apbedījums veidots. Pieņēmums ir, ka Pritlevelā apbedīts 6. gadsimtā dzīvojis anglosakšu karalis Seberts – pirmais zināmais sakšu karalis, kurš pievērsās kristietībai.

Tas tiek uzskatīts par senāko anglosakšu karalisko apbedījumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad, pēc 15 gadus ilgušām ekspertu analīzēm, daļa artefaktu atgriežas Sautendā, kur tos varēs aplūkot Centrālajā muzejā.

Londonas Arheoloģijas muzeja speciālisti atzina, ka viņus pārsteidzis tas, ka apbedījums bijis neskarts.

Kapenēs atrasti divi no zelta lapiņām izgatavoti krusti, kuri, ticams, bija uzlikti mirušā acīm. Savukārt vietā, kur, spriežot pēc zārka paliekām, būtu bijis jāatrodas mirušā plaukstām, atrastas divas zelta monētas.

Mirušā augumu pēc zārka atliekām lēš ap 1,73 metriem.

Vairāki no apbedījumā uzietajiem 1400 gadus senajiem priekšmetiem ir vienīgie šī laika meistaru darbu paraugi Lielbritānijā.

Īpaši augstu eksperti novērtējuši liras atliekas – tās koka daļas gan diemžēl lielākoties bija satrūdējušas, taču pēc iespiedumiem zemē un detaļām pie labojumiem no sudraba un apzeltītā vara izdevies konstatēt tā formu un noteikt, ka instruments bija darināts no kļavas koka.

Apbedījumā atrasti arī dzeramie ragi, krūzes, vara sakausējuma blašķe ar 4. gadsimta svētā Sergija ģīmetni, sudraba karote – šie priekšmeti, kā domā eksperti, nākuši no Vidusjūras zemēm.

Karalisks apbedījums Sautendā.

Apbedījumā bija saglabājušies arī krāšņi krāsaina stikla biķeri un no Indijas atvesti granāti. Savukārt zobens ādas un koka makstī apliecināja mirušā dzimumu un statusu – turīgs vīrietis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.