Briti varētu gribēt šeit meitu 1
Lielbritānijas investīcijas Latvijā pēdējos 10 gados ir četrkāršojušās, šā gada pirmajā ceturksnī sasniedzot 534,5 miljonus eiro, liecina Latvijas Bankas dati. Tie ir 4% no kopējām investīcijām Latvijā. Galvenie investīciju virzieni ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, operācijas ar nekustamo īpašumu, apstrādes rūpniecība, būvniecība un finanšu joma. Vienlaikus arī Latvijas uzņēmumi arvien vairāk ir investējuši Apvienotajā Karalistē. Protams, bāzes summas ir salīdzinoši nelielas, šā gada sākumā vietējo uzņēmumu investīcijas Lielbritānijā bija 31,4 miljoni eiro, tas ir gandrīz seškārtīgs pieaugums 10 gadu laikā. Tomēr pagaidām šīs investīcijas veido tikai 2,6% no kopējā Latvijas uzņēmumu investīciju apjoma. Līdz ar to atklāts ir jautājums, kā šo pozitīvo tendenci turpmāk ietekmēs britu lēmums referendumā izstāties no Eiropas Savienības.
“Brexit” gaisotnē
Ir skaidrs, ka “Brexit” noteikti mainīs valstu savstarpējās attiecības, taču joprojām atklāts jautājums ir – kā? Jāņem vērā, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES process vēl nemaz nav sācies. Tikko ir izvēlēta nākamā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, kas šobrīd veido savas valdības sastāvu. Par ārlietu ministru jau ir izvēlēts pretrunīgi vērtētais bijušais Londonas mērs un “Brexit” kampaņas seja Boriss Džonsons.
Lielbritānijas referenduma rezultāts ir radījis ļoti daudz jautājumu uzņēmējiem visā Eiropā par to, kādas būs Lielbritānijas turpmākās attiecības ar pārējo Eiropas Savienību, vai tiks saglabāta pieeja vienotajam tirgum un kā tas skars dažādu nozaru uzņēmumus, uz kuriem šobrīd nav iespējams konkrēti atbildēt. Nezinot atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem, uzņēmējiem ir ļoti grūti plānot savu darbību, tādēļ šāda nenoteiktība liks pārskatīt daudzus investīciju lēmumus ne tikai Lielbritānijā, bet arī citviet Eiropā. Visticamāk, kaut kādā mērā tas skars arī ārvalstu investīcijas Latvijā, un šajā gadījumā runa ir ne tikai par Lielbritānijas, bet arī par citu valstu uzņēmējiem, kuri pēc “Brexit” var izlemt “iepauzēt”.
Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš, atbildot uz jautājumu, cik būtiska ietekme tam būs uz ārvalstu investīcijām Latvijā, teic, ka ne pārāk liela. Maz ticams, ka esošie ārvalstu investori varētu pieņemt lēmumu pamest Latviju, pirms nav zināmas Lielbritānijas un ES turpmāko attiecību aprises. Tomēr jaunu investoru ienākšanu tas noteikti var kavēt un nevar izslēgt, ka “Brexit” rezultātā esošie investori varētu uz kādu laiku atlikt investīcijas esošās darbības paplašināšanā.