Britu premjerministre Terēza Meja Apvienotās Karalistes parlamenta apakšpalātā
Britu premjerministre Terēza Meja Apvienotās Karalistes parlamenta apakšpalātā
Foto: Chine Nouvelle Sipa/SCANPIX/LETA

Briti sāk iepirkt pirmās nepieciešamības preces gadījumam, ja tiešām būs izstāšanās bez līguma 0

Otrdien britu parlaments beidzot vienojās, ka vēlas izstāšanās līgumu, kurā tiktu izmainīti Īrijas robežas nosacījumi, britu medijiem ziņojot, ka “Terēza Meja ir uzvarējusi”. Vēl gan priekšā smagas sarunas ar Briseli, kas jau iepriekš likusi noprast, ka nekādas līguma atvēršanas nebūs. Un arī britu parlaments nav vēl precizējis, kādu izstāšanās līgumu tieši atbalstītu, taču sperts vismaz pirmais solis risinājuma virzienā.

Reklāma
Reklāma

Uzvara tikai simboliska

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Otrdienas vakarā Meja uzvarēja ar 317 balsīm par, 301 – pret, taču arī zaudēja simboliskā balsojumā par to, ka parlaments nevēlas izstāties bez līguma, taču šis balsojums juridiski valdībai nav saistošs. Premjere tūlīt arī paziņoja, ka pieprasīs Briselei atvērt izstāšanās līgumu, garantējot juridiski saistošas izmaiņas Īrijas robežas jautājumā.

Taču pirms došanās uz Briseli vēl ir veicams nebūt ne tas vieglākais mājasdarbs – jāsaprot, kādas tieši izmaiņas britu parlaments varētu apstiprināt, tādēļ šonedēļ notiek intensīvas sarunas ar visām partijām, lai nākamnedēļ premjere varētu doties uz Briseli. Īpaša uzmanība pievērsta opozīcijas balsu iegūšanai, jo pārsvarā leiboristu pārstāvētā Ziemeļanglija referendumā pārliecinoši balsoja par breksitu, un tieši šo rajonu parlamentārieši varētu atbalstīt Meju arī galējā balsojumā. Aizkulisēs runā, ka šiem bijušo ogļraču un metālapstrādes rajoniem apmaiņā pret balsojumu tiks piedāvāts papildu finansējums, un iespējams, ka šis plāns varētu nostrādāt, jo izbijušie industriālie rajoni tā arī nekad nav spējuši atkopties no ražošanas likvidēšanas pagājušajā gadsimtā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galu galā leiboristu līderis Džeremijs Korbins, kurš vēlas pastāvīgu muitas savienību ar ES, tomēr ir piekritis runāt ar Meju, un trešdien notika pirmā abu vadošo partiju līderu tikšanās.

Briseles pirmā reakcija

Teorētiski šobrīd Terēzai Mejai parlaments devis jaunu mandātu uzsākt sarunas par izmaiņām Īrijas robežas jautājumā, un Dauningstrīta pieļauj, ka AK pozīcija sarunās varētu būt vai nu laika limits “backstop”, īpaši noteikumi tā izbeigšanai, vai arī nomainīšana ar brīvās tirdzniecības līgumu. Taču ES pozīcija pagaidām ir noraidoša. Pirmā reakcija no Donalda Tuska puses bija, ka pagājušajā novembrī panāktā “šķiršanās līguma” noteikumi ir galējais piedāvājums no ES puses. Taču “Sky News” ziņo, ka trešdien Mejas telefonsarunā ar Tusku nostāja bijusi ļoti skaidra – Meja var nākt runāt, ja viņai ir konkrēti piedāvājumi un skaidrs plāns, ko varētu apstiprināt britu parlaments.

Savukārt EK prezidents Žans Klods Junkers atgādina, ka “Īrijas robeža ir arī mūsu robeža”, apgalvojot, ka negrasās piekrist izmaiņām “backstop”, taču atzīstot, ka risks izstāties bez vienošanās pakāpeniski pieaug. Arī Īrijas premjers negrasās piekāpties: “Īrijas “backstop” breksita darījumā ir jāpaliek!”

Ja ES nevēlēsies atsākt sarunas, bet britu parlaments nespēs rast kompromisu, tad diemžēl tas nozīmē, ka izstāšanās 29. martā notiks bez līguma, tātad – “cietais” breksits.

Breksits – izglābts vai nogremdēts?

“Joprojām nezinām, vai premjerministre izglāba vai nogremdēja breksitu,” raksta ietekmīgās britu televīzijas ITV politiskais analītiķis Roberts Pestons. 27 ES valstu līderiem jāizlemj, vai viņi vēlas mainīt izstāšanās līgumu, ko iepriekš apstiprinājuši gan paši, gan Terēza Meja. Tāpat ES līderiem nāksies uzņemties risku, ka Īrijas robežas caurlaidība var mainīties, vai arī atstāt to atvērtu, bet tad dažas preču un pārtikas grupas, kas to šķērsos, neatbildīs ES standartiem. Balsojot par vienu no šīm iespējām, tiks vai nu “nodota” Īrijas Republika, vai arī tiks grauta ES kopējā tirgus vienotība.

Reklāma
Reklāma

Ja pēkšņi ES līderi vienotos par kompromisiem, tāpat joprojām pastāv risks, ka AK parlaments izmainīto līgumu varētu neratificēt. Galu galā var izrādīties, ka Mejas uzvara nozīmē virzīšanos uz izstāšanos bez līguma.

Veikalos sāk izpirkt pārtiku

Lielākās pārtikas veikalu ķēdes ziņo, ka briti sākuši iepirkt pirmās nepieciešamības preces un pārtiku gadījumam, ja tiešām būs izstāšanās bez līguma, jo nepārtraukti tiek stāstīts, ka jauno muitas pārbaužu un sastrēgumu uz robežas dēļ gaidāms pārtikas un medikamentu trūkums. Prognozē arī cenu celšanos.

Taču lielākoties britu prāti pašlaik aizņemti ar beidzot atnākušo ziemu, kas atnesusi ne tikai zemu temperatūru un sniegu, bet arī sastrēgumus un nebeidzamas problēmas ar sabiedrisko transportu, dažiem attapīgākajiem uz darbu dodoties nevis ar ierasto divriteni, bet ar slēpēm. Slēgtas daudzas skolas, slēgtas lidostas, iedzīvotāji žēlojas pat par aizsalušām miskastēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.