Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Britānijā veidos “trīs vecāku bērnus” 1

Britānija ir kļuvusi par pirmo valsti, kur pieņemts likums, kas atļauj ārstiem izmantot citas sievietes ģenētisko materiālu, lai labotu bērniem iedzimtas mitohondriālās slimības, piemēram, muskuļu distrofiju.

Reklāma
Reklāma

Aizvietos defektīvu DNS

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Britu parlamentam pieņemot lēmumu atļaut trešās personas ģenētiskā materiāla izmantošanu defektīvas mitohondriālās dezoksiribonukleīnskābes (DNS) – visu dzīvo organismu ģenētiskās informācijas glabātājas – aizvietošanai, nākamgad pirmo reizi Britānijā varētu piedzimt mazuļi, kam būs trīs vecāki, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Lietojot īpašu mākslīgās apaugļošanas metodi, ASV 1997. un 2000. gadā piedzima divi šādi bērni, taču ASV Medicīnas un farmakoloģijas komisija 2001. gadā aizliedza praktizēt šo metodi medicīniskas nedrošības un ētisku apsvērumu dēļ. Britu zinātnieki apgalvo, ka kopš tā laika panākts ievērojams progress šīs metodes izmantošanā, taču daļa pētnieku, nemaz nerunājot par konservatīvajiem politiķiem un baznīcas aprindām, ir pret to. Jaunā metode paredz olšūnas defektīvās mitohondriālās DNS aizvietošanu ar veselīgu DNS no donores olšūnas. Tas nozīmē, ka mazulim būtu trīs cilvēku ģenētiskais materiāls – vīrieša un divu sieviešu.

Mitohondriālās slimības, kas nav viegli atklājamas un kā apzināšana sākta tikai pēdējos desmit gados, izraisa šūnu nespēja radīt organismam nepieciešamo enerģiju. Gandrīz visās organisma šūnās ir mitohondrijas elementi, ko var pielīdzināt miniatūrām spēkstacijām, kas ražo organismam nepieciešamo enerģiju. Tā kā daudz enerģijas prasa smadzenes un muskuļi, mitohondriālās slimības visbiežāk ietekmē šīs ķermeņa daļas. Mitohondriālajām slimībām, kas tiek pārmantotas iedzimtības ceļā, var būt dažādas izpausmes formas atkarībā no šūnu enerģijas traucējumu apjoma: palēnināta augšana, traucēta muskuļu koordinācija, redzes un dzirdes problēmas, garīga atpalicība, sirds, aknu un nieru darbības traucējumi, diabēts, paaugstināts infekciju risks, neiroloģiskas problēmas. Vairākumā gadījumu mitohondriālo slimību simptomi parādās jau tūlīt pēc dzimšanas, bet var izpausties arī jebkurā vecumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.