“Mums nāksies iemācīties sadzīvot ar šo vīrusu,” Boriss Džonsons pamato ierobežojumu atvieglošanu 13
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons apstiprinājis, ka viņa valdība no 19. jūlija plāno atcelt masku lietošanu un sociālās distancēšanās noteikumus, lai gan valstī nemitas saslimstība ar Covid-19.
Juridisko kontroli aizvietos ar personisko atbildību
Īpaši sarīkotā preses konferencē Džonsons paziņoja, ka “juridiskā kontrole tiks aizvietota ar personisko atbildību, kad valsts pāries uz pēdējo posmu ceļā uz karantīnas atcelšanu”.
Tas plānots 19. jūlijā, taču premjers piebilda, ka galīgais lēmums varētu tikt pieņemts 12. jūlijā. Tad cilvēki varēs nevalkāt maskas, lai gan tās joprojām tiks ieteiktas lietošanai ierobežotās telpās, piemēram, sabiedriskajā transportā.
Paredzēts, ka pēc 16 mēnešu aizlieguma tiks atvērti naktsklubi un krogā klienti varēs pasūtīt dzērienus pie letes. Valdība vairs neuzstās, ka cilvēkiem būtu jāturpina strādāt no mājas, ja tas ir iespējams, atstājot to darba devēju ziņā.
Premjerministra ieskatā, “cilvēkiem tiks dota iespēja pašiem pieņemt apzinātus lēmumus, kā tikt galā ar vīrusu”.
“Pandēmija nav beigusies, un vīruss joprojām ir ar mums,” parlamenta sēdē atzinis veselības ministrs Sadžids Džavids, “taču mēs nevaram apturēt mūsu dzīves mūžīgi”.
Viņš paziņoja par valdības plānu, samazinot intervālu starp potēm no 12 nedēļām līdz astoņām, pabeigt visu pieaugušo iedzīvotāju vakcinēšanu līdz septembra vidum.
Premjera Džonsona izziņotie pasākumi attiecas uz Angliju. Pārējās Apvienotās Karalistes daļas – Skotija, Velsa un Ziemeļīrija – veido savus ierobežojumu atcelšanas plānus, kas pamatā ir līdzīgi.
Vairākums pieaugušo iedzīvotāju ir vakcinēti
Britānijā reģistrēti vairāk nekā 128 000 koronavīrusa upuru. Tas ir otrais augstākais rādītājs Eiropā pēc Krievijas, un saslimušo skaits turpina pieaugt augsti transmisīvā “Deltas” varianta dēļ.
Taču smagi saslimušo un mirušo skaits ir samazinājies, jo divas trešdaļas valsts pieaugušo iedzīvotāju ir vakcinēti, bet vairāk nekā pusei veikta arī otrā pote. Valdības plāns paredz, ka līdz septembra vidum būs pilnībā vakcinēti visi iedzīvotāji, kas vecāki par 18 gadiem.
“Mums nāksies iemācīties sadzīvot ar šo vīrusu,” paziņojis premjerministrs Džonsons, mainot savu agrāko nostāju, ka Covid-19 ir “ienaidnieks, kas jāuzvar”.
“Es gribu uzsvērt, ka šī pandēmija vēl ir tālu no beigām,” viņš teica, pieļaujot, ka saslimušo skaits jūlija vidū varētu sasniegt 50 000 cilvēku dienā un diemžēl būs arī nāves gadījumi.
Mēģinot pamatot savu lēmumu par ierobežojumu atcelšanu, premjers uzdeva jautājumu: “Ja mēs nevaram atvērt sabiedrību nākamajās dažās nedēļās, kad mums palīdzēs vasaras iestāšanās un skolu brīvdienas, tad mums jājautā sev pašiem, kad mēs būsim spējīgi atgriezties normālā dzīvē?”
Premjera nostāju atbalstīja tie valdošās Konservatīvo partijas likumdevēji, kas uzskata, ka ieilgušo koronavīrusa ierobežojumu nodarītais ekonomiskais un sociālais kaitējums ir pārliecinošāks par sabiedrības veselības ieguvumiem.
Opozīcijā esošās Leiboristu partijas līderis Keirs Stārmers, cenšoties pavairot savu popularitāti, paziņojis, ka valdības plāns ir neapdomīgs.
Viņaprāt, ir vajadzīga līdzsvarota pieeja, saglabājot galvenos aizsardzības pasākumus, tajā skaitā masku lietošanu telpās un sabiedriskajā transportā.
Aptaujas liecina, ka septiņi no desmit britiem uzskata, ka būtu jāturpina lietot maskas sabiedriskajā transportā arī pēc tam, kad šī prasība būs atcelta.
Aicina ieklausīties ekspertu ieteikumos
Daļa britu mediju jau nodēvējuši 19. jūliju par “brīvības dienu”, taču daži ir piesardzīgāki, aicinot ieklausīties ekspertu ieteikumos.
Koncertu jomas un viesmīlības biznesa pārstāvji apsveikuši premjera paziņojumu, taču veselības eksperti un zinātnieki brīdina, ka pilnīga atteikšanās no maskām un sociālas distancēšanās var būt bīstama.
Psihologs Stīvens Reihers, kurš darbojas valdības zinātnisko padomnieku komitejā, paziņojis, ka “atbilstošiem pasākumiem pret vīrusa izplatību, piemēram, maskām ļaužu pilnās telpās, vajadzētu palikt”.
Premjers Džonsons izteicies, ka viņš “protams, lietotu masku ļaužu pilnās telpās… vienkārši kā personīgas pieklājības apliecinājumu”.
Austrumanglijas universitātes medicīnas profesors Pols Hanters uzskata, ka plāns atvieglot ierobežojumus vasarā, kad skolas ir slēgtas, cilvēki pavada vairāk laika dabā un saaukstēšanās slimības ir zemā līmenī, ir pamatots.
Viņam iebilst Londonas Impēriskās koledžas virusologs Ričards Teders, kurš uzskata, ka, atvieglojot ierobežojumus brīdī, kad saslimstība vēl ir augsta, ir nopietns risks veicināt vīrusa variantus, kas ir vēl noturīgāki pret vakcīnām.
Kā atzīmē britu mediji, premjera Džonsona padomnieki veselības jomā ir brīdinājuši premjeru, ka neuzņemsies atbildību, ja premjera lēmums atcelt pandēmijas ierobežojumus izrādīsies pārsteidzīgs.