Cerība izglābt Ziemassvētkus? Eiropas valstis pēta Slovākijas pieredzi ar Covid-19 12
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Britānija un vairākas citas Eiropas valstis uzmanīgi vēro situāciju Slovākijā, kur oktobra beigās dažās dienās tika veikti masveida Covid-19 testi 3,6 miljoniem iedzīvotāju.
Glābsim Ziemassvētkus!
Britānijā pieaugot sabiedrības neapmierinātībai ar valdības lēmumu ieviest karantīnu, valdības padomnieki izteikuši pieņēmumu, ka tiem iedzīvotājiem, kuriem koronavīrusa tests bijis negatīvs, varētu tikt izsniegti sertifikāti vai aproces kā apliecinājums, ka viņi nav inficēti un viņiem atļauts atgriezties ierastajā dzīvē.
Valdības padomnieki apgalvo, ka šāds priekšlikums veicinātu iedzīvotāju masveida testēšanu, piebilstot, ka britu karaliskās ģimenes pārstāvji varētu darboties kā “uzticami vēstneši” kampaņā, lai pārliecinātu ļaudis veikt pārbaudes.
Šos priekšlikumus izteikusi valdības padomdevēju grupa, dēvēta par “Uzvedības ieskatu komandu” (UIK), kas izmanto uzvedības psiholoģiju, lai izmainītu cilvēku rīcību un palīdzētu veidot valdības pandēmijas stratēģiju.
Savā jaunākajā pētījumā UIK iesaka Britānijas premjerministra Borisa Džonsona valdībai mācīties no Slovākijas pieredzes, kā ieviest koronavīrusa masu testēšanas programmu, kas Anglijā sākās pagājušajā nedēļā ar pilotprojektu valsts ziemeļrietumu pilsētā Liverpūlē.
Slovākijā, kur ir 5,5 miljoni iedzīvotāju, oktobra beigās vienā nedēļas nogalē tika veikta Covid-19 testēšana aptuveni 3,6 miljoniem cilvēku – 97% iedzīvotāju vecumā no 10 līdz 65 gadiem, lai atklātu inficētos.
UIK pārstāvji, tajā skaitā britu premjera padomnieks veselības jomā, apmeklēja Slovākiju, lai novērotu programmas īstenošanu. UIK ekspertu ieskatā, Slovākijas stratēģija bijusi ļoti veiksmīga, ļaujot divās dienās atklāt vairāk nekā 38 000 jaunu inficēšanās gadījumu.
UIK savā ziņojumā iesaka britu valdībai ņemt vērā Slovākijas eksperimenta mācības, piebilstot, ka iedzīvotājiem jādod “spēcīgs stimuls” veikt testus, piemēram, atļaujot viņiem atgūt plašāku darbošanās brīvību, ja tests ir negatīvs.
Tests Slovākijā nebija obligāts, bet visi to veikušie, kam bija negatīva atbilde, saņēma oficiāli apliecinātu dokumentu, kas ļauj izvairīties no stingras karantīnas un doties uz darbu, veikalu vai nodoties izklaidei brīvā dabā.
Darba devējiem, veikalu darbiniekiem, kā arī policistiem tika dotas pilnvaras pārbaudīt Covid-19 testa sertifikātu. Kā uzskata UIK eksperti, tas bija vērā ņemams pamudinājums veikt pārbaudes, ko varētu lietot arī Britānijā, izsniedzot oficiālu apliecinājumu tiem, kam tests bijis negatīvs.
Aicinājums “Glābsim Ziemassvētkus!” ir ieteikts kā nacionālās pretvīrusa kampaņas sauklis, britu medijiem atzīstot, ka loģistikas problēmas Britānijā ir lielākas nekā Slovākijā.
Lai testētu 40 000 cilvēku divās dienās, Slovākijā bija vajadzīgi 15 000 mediķu, 8000 militārpersonu un brīvprātīgo. Slovākijas pieredze liecina, ka sevi nav attaisnojuši testēšanas centri, kur var iebraukt ar auto, jo pie tiem veidojušās garas rindas.
Eksperti brīdina, ka pēc masveida testēšanas valdībai nevajadzētu atvieglot pulcēšanās ierobežojumus pārāk strauji, jo inficēšanās atkal var pieaugt.
ES vienojas par vakcīnu piegādi
Eiropas Komisija noslēgusi vienošanos ar ASV farmācijas gigantu “Pfizer” un Vācijas kompāniju “BioNTech” par līdz 300 miljoniem eksperimentālās Covid-19 vakcīnas devu piegādi.
“Ar šo līgumu mēs konsolidējam ļoti nopietnu potenciālo vakcīnu portfeli, no kurām vairums ir tālā izmēģinājumu fāzē. Pēc apstiprināšanas tās tiks ātri lietotas un pietuvinās mūs ilgtspējīgam pandēmijas risinājumam,” pavēstīja EK prezidente Urzula fon der Leiena.
“Droša un efektīva vakcīna ir vienīgā noturīgā izejas stratēģija no pandēmijas un ir mūsu Eiropas vakcīnas stratēģijas centrā. Noslēgtais līgums seko iedrošinošajām pirmajām pazīmēm no klīnisko izmēģinājumu rezultātiem. Tas ir spilgts piemērs tam, ko ES var sasniegt, kad strādā kopā,” sacīja ES veselības komisāre Stella Kirjakidu.
Eiropas Komisija ierosinājusi izveidot Eiropas Veselības aģentūru, lai stiprinātu ES dalībvalstu sadarbību cīņā pret jaunā koronavīrusa pandēmiju.
“Pfizer” un “BioNTech” pārstāvji paziņojuši, ka to kopīgi izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos ar Covid-19.
Abas kompānijas norādīja, ka nākamajā nedēļā varētu lūgt ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) atļauju vakcīnas ārkārtas izmantošanai.
27 ES dalībvalstis saņems devas atbilstoši to iedzīvotāju skaitam, lai arī Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns bija paziņojis, ka Vācijai būs pieejami 100 miljoni vakcīnas devu. Vācijā ir tikai 19% bloka iedzīvotāju.
ES jau ir noslēgusi vienošanos ar kompānijām “AstraZeneca”, “Sanofi-GSK” un “Janssen Pharmaceutica NV” par to eksperimentālo Covid-19 vakcīnu iegādi un risina sarunas ar kompānijām “Moderna” un “CureVac”.