Britānija visu veidu bruņoto spēku modernizācijā tuvāko četru gadu laikā ieguldīs 80 miljardus marciņu 7
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Britānijas valdība paziņojusi par valsts bruņoto spēku modernizācijas plānu, kura finansēšanai nākamajos četros gados paredzēti 80 miljardi mārciņu, bet plāna kopīgās izmaksas desmit gados varētu sasniegt gandrīz 200 miljardus mārciņu.
Pārtrauks valsts kodolarsenāla samazināšanu
Britu armija saņems jaunus tankus, karakuģus un bezpilota lidaparātus. Vairāk nekā simts novecojušo tanku “Challenger 2” tiks aprīkoti ar jauniem dzinējiem un iekārtām, kas pavairos to efektivitāti kaujas laukā, atzīmē laikraksts “The Telegraph”.
Kodollādiņu skaits valsts kodolarsenālā tiks palielināts no aptuveni 180 kodolgalviņām, pārtraucot vairākus gadu desmitus ilgušo kodolarsenāla samazināšanu.
Paredzēts iepirkt munīciju ar aizkavētu detonēšanas laiku jeb tā dēvētos dronus pašnāvniekus, kas var lidināties ap mērķi pirms sprādziena.
Kā atzīmē britu mediji, vairākas naidīgas valstis, piemēram, Krievija un Irāna, ir lietojušas šādu munīciju, ko speciālisti uzskata par krustojumu starp spārnotajām raķetēm un militāriem droniem.
“Modernās militārās tehnoloģijas tagad ir daudzu valstu rīcībā, un tas rada bažas,” atzinis avots britu valdībā. “Gan teroristu, gan valstu armiju arsenālā ir modernas iekārtas un droni pašnāvnieki”.
Priekšplānā izvirza dronus pašnāvniekus
Bruņoto spēku tehniskā modernizācija ir daļa no Britānijas aizsardzības, ārējās politikas un drošības politikas pārskatīšanas, kas tiks formulēta divos valdības dokumentos. Koncepcija “Globālā Britānija” paredz plašāku skatījumu, ietverot noslieci uz Indijas un Klusā okeāna reģionu.
Otrajā dokumentā formulēta valsts bruņoto spēku modernizācija, kas, militāro ekspertu ieskatā, bija jāveic jau labu laiku iepriekš. Priekšlikumu vidū ir pagājušajā gadsimtā veidoto bruņoto spēku struktūru un personāla samazināšana.
Valdības amatpersonas atzīmē, ka šīs izmaiņas drīzāk jāuzskata par militārpersonu atvaļināšanu nekā samazināšanu, jo Aizsardzības ministrijas kopējais budžets tiek palielināts.
“Lai veiktu modernizāciju, no dažām lietām ir jāatsakās, citādi mūsu bruņojumā joprojām būs musketes,” izteicies avots valdības aprindās. Izmaiņas notiks visos bruņoto spēku veidos: armijā, flotē, aviācijā un stratēģiskajos spēkos, kas pārrauga kiberuzbrukumus.
Tā saucamo dronu pašnāvnieku izvirzīšana priekšplānā liecina, cik strauji tehnoloģijas maina cīņas ainu karalaukā, valstīm (ieskaitot pretinieces) ieguldot lielu naudu to izstrādē.
“Mēs paredzam arvien plašāku to (dronu) lietošanu. Kā pretoties to lietošanai un kā izmantot to spējas ir divas lietas, kas ļoti interesē militāros ekspertus,” izteicies avots Aizsardzības ministrijā.
Jālīdzsvaro ieguldījums armijas struktūrā
Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons raksturojis valsts ārējās, aizsardzības un drošības politikas integrēto pārskatīšanu kā visbūtiskāko nācijas stratēģiskās nostājas pārbaudi kopš aukstā kara beigām, kuras veikšanai nākamajos četros gados Aizsardzības ministrijai atvēlēti 16,5 miljardi mārciņu.
Aizsardzības ministram Benam Vollesam un bruņoto spēku komandieriem ir jāveic grūtais uzdevums, līdzsvaroti finansējot gan izmaiņas bruņoto spēku struktūrā, gan ieguldot bruņojuma tehnoloģiskajā modernizācijā.
Šobrīd Britānijas kodolarsenālā ir aptuveni 180 kodollādiņi, bet to skaitu paredzēts palielināt. Drošības eksperti atzīmē, ka tas saistīts ar bažām par Ķīnas kodolarsenāla pieaugumu.
Valdība apstiprinājusi, ka tiek aizvietotas kodolgalviņas, kas izmantotas raķetēs “Trident” britu kodolzemūdenēs. Raķetes izgatavotas ASV, bet kodolgalviņas ražotas Britānijā.
Paredzēts būvēt četras jaunas “Dreadnought” klases atomzemūdenes, lai aizvietotu šobrīd flotes sastāvā esošās “Vanguard” klases zemūdenes līdz nākamās desmitgades vidum.
Kā izteikušies avoti britu Aizsardzības ministrijā, jauno kodolzemūdeņu izstrādē ir sagaidāma sadarbība starp Britāniju un ASV, taču Londona apstiprinājusi, ka gan kodolgalviņas, gan zemūdenes paliks neatkarīgu un suverēnu programmu ietvaros, atzīmē laikraksts “The Telegraph”.
Visas 758 novecojušās kājnieku kaujasmašīnas “Warrior” paredzēts nodot lūžņos, bet tās aizvietot ar vairāk nekā 500 kaujasmašīnām “Boxer”. Paredzēts modernizēt arī lauka artilēriju un pretgaisa aizsardzības sistēmas.
Britānija līdz 2025. gadam par 9,1 miljardu mārciņu paredz pirkt 48 piektās paaudzes iznīcinātājus “F-35”, ko ražo ASV.
Ieguldījumi tiek veikti arī pašmāju programmā “Tempest”, lai izstrādātu sestās paaudzes bezpilota iznīcinātāju, ko lidojumā pavadītu droni. Bruņoto spēku personālu, kas šobrīd ir 76 348, paredzēts samazināt līdz aptuveni 73 000 militārpersonām.