“Palīdzība (vakcīna) ir ceļā,” paziņojis Britānijas veselības aprūpes ministrs Mets Henkoks, piebilstot, ka situācija varētu sākt uzlaboties pavasarī.
“Palīdzība (vakcīna) ir ceļā,” paziņojis Britānijas veselības aprūpes ministrs Mets Henkoks, piebilstot, ka situācija varētu sākt uzlaboties pavasarī.
Foto: Alberto Pezzali/PA/SCANPIX/LETA

Britānijā atļauj izmantot Covid-19 vakcīnu. Vakcinācija varētu sākties tuvākajās dienas 4

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Britānijas Zāļu un veselības aprūpes preču regulēšanas aģentūra ir atļāvusi valstī izmantot ASV firmas “Pfizer” un Vācijas kompānijas “BioNTech” izstrādāto vakcīnu BNT162b2 pret jauno koronavīrusu.

Britānija apsteidz ASV un ES

Tas dos Britānijai pieeju Covid-19 vakcīnai agrāk nekā Eiropas Savienībai un ASV. Kā vēsta “BioNTech”, jau sākta 800 000 vakcīnas devu sūtīšana uz Apvienoto Karalisti un tās izmantošana valstī sāksies tuvākajās dienās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Firmu “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas piegādi apgrūtina noteikums, ka tā jāuzglabā mīnus 70 grādu temperatūrā. Firmas ir apņēmušās piegādāt 40 miljonus vakcīnu devu 2020. un 2021. gadā.

Vakcīna tiek sūtīta no rūpnīcas Pūrā Beļģijā, kas stratēģiski izvietota Eiropas centrā. Farmakoloģijas firmas nodēvēja atļaujas saņemšanu par izšķirošu pagrieziena punktu cīņā ar pandēmiju. “Pfizer” un “BioNTech” Covid-19 vakcīna klīniskajos izmēģinājumos bijusi 95% efektīva.

Firmas “BioNTech” vadītājs Ugurs Sahins paziņojis, ka vakcinācijas sākšana dos iespēju mazināt augsta riska pacientu skaitu, kas ievietoti slimnīcās.

Britānijas Nacionālais veselības dienests informējis slimnīcas, lai tās būtu gatavas sākt vakcināciju no 7. decembra. Līdz tam Vakcinācijas un imunizācijas komitejai jāpieņem galīgais lēmums par iedzīvotāju grupu prioritāti potēšanā.

Kā pirmos paredzēts vakcinēt veselības aprūpes darbiniekus un augsta saslimšanas riska pacientus.

Britānijas regulatora enerģiskā rīcība ir sadusmojusi ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš 1. decembrī, dienu pirms Britānijas Zāļu un veselības aprūpes preču regulēšanas aģentūra (MHRA) izsniedza licenci vakcīnai BNT162b2, izsauca uz Balto namu ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) vadītāju, lai pieprasītu atbildi, kāpēc FDA nav rīkojusies ātrāk un Amerika nav bijusi pirmā.

Seko vakcinācijas ­programmas drošumam

Eksperti atzīmē, ka vakcīnas BNT162b2 ātrā apstiprināšana ir panākta, regulatoram negaidot uz ražotāju iesniegtajiem testu un drošības pārbaužu datiem, bet izvērtējot testu rezultātus, tikko tie kļuvuši pieejami.

Reklāma
Reklāma

Pirms nedēļas MHRA paziņoja, ka “neviena Covid-19 vakcīna netiks apstiprināta, kamēr netiks apliecināta tās drošība, kvalitāte un efektivitāte rūpīgā klīnisko testu pro­grammā”, atzīmē izdevums “The Economist”.

FDA un Eiropas Medicīnas aģentūra tuvākajās nedēļās plāno rīkot vairākas publiskas tikšanās, lai apspriestu Covid-19 vakcīnas pirms to licencēšanas. Firma “Moderna” paziņojusi par tās izstrādātās vakcīnas mRNA augsto efektivitāti, un tās pārstāve Melānija Ivarsone uzskata šādas tikšanās par ļoti svarīgām, jo tās dod iespēju neatkarīgiem ekspertiem izvērtēt vakcīnu drošību un pārbaudes gaitu, kā arī uzdot jautājumus.

“Mēs gribam, lai cilvēki vakcinējoties justos patiešām droši,” teica Ivarsone.

Britānijas veselības aprūpes iestādes ir izstrādājušas plānus, kā sekot vakcinācijas programmas drošumam, apzinot varbūtējās blaknes kādam pacientu skaitam.

Pēc regulatora ātrās rīcības, atļaujot lietot vakcīnu BNT162b2 Zāļu un veselības aprūpes preču regulēšanas aģentūra Apvienotajā Karalistē, MHRA un Britānijas valdībai nāksies papūlēties, lai pārliecinātu sabiedrību, ka regulators pieņēmis pareizu lēmumu, atzīmē “The Economist”.

Aptaujas liecina, ka 79% britu paredz vakcinēties pret Covid-19. Tas ir vairāk nekā vidēji pasaulē. Tikai 64% amerikāņu izteikušies par vakcinēšanos.

Kā vēsta britu mediji, valsts Zāļu un veselības aprūpes preču regulēšanas aģentūra izšķīrusies par ārkārtas licences izsniegšanu vakcīnai BNT162b2, jo katra nogaidīšanas diena nozīmētu zaudētas dzīvības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.