Briselē lemj par labu intervencei 5
ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes ārkārtas sēdē Briselē piektdien panākta vienošanās par atbalsta pasākumiem pēc Krievijas ieviestajām sankcijām.
Lauksaimniecības ministri bija vienisprātis, ka atbalsta pasākumi un to apjoms ir jāsaista ar to, cik stipri attiecīgā nozare un konkrētās valsts ekonomika ir cietusi no Krievijas sankcijām, informē Zemkopības ministrija. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs diskusijās norādījis, ka ES lauksaimniecības budžets nevar būt vienīgais finansējuma avots atbalsta pasākumiem un tie ir jāparedz to valstu lauksaimniekiem, kuri visvairāk ir cietuši no Krievijas ekonomiskajām sankcijām.
Pēc Baltijas valstu, Polijas un Somijas uzstājīgām prasībām ir iedarbināti papildu instrumenti intervencē, pagarinot intervences periodu līdz 2014. gada beigām. Savukārt privātās uzglabāšanas periods tiks pagarināts līdz 2014. gada beigām, un papildus tiks atvērta iespēja saņemt atbalstu par siera un biezpiena uzglabāšanu. Tādējādi vairāk nekā pusi no privātās uzglabāšanas izdevumiem varēs kompensēt no ES līdzekļiem. ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs sēdē uzsvēris, ka eksporta veicināšanas pasākumiem 2014. gada finansējums tiks dubultots.
Tikmēr pašmāju lauksaimnieki norūpējušies par piena cenas lejupslīdi. Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) Piena grupas vadītāja, z/s “Dimanti” saimniece Sandra Stricka novērojusi, ka piena iepirkuma cena aizvien samazinās. To gan nevarot teikt par piena produktu cenām veikalos. “Par cietajiem sieriem tas ir saprotami, jo tie ir ilgi jānogatavina, bet nav skaidrs, kāpēc svaigajiem sieriem un biezpienam cenas nerūk. Tas ir mistiski un nozīmē, ka kāds dzīvo uz zemnieku rēķina,” domā Sandra Stricka. Par to, kādu ietekmi notiekošais atstās uz piensaimniekiem, šonedēļ notiks diskusijas LOSP valdes sēdē.
Skarbi par notiekošo izsakās vairāki lielsaimnieki, prognozējot neskaitāmus atlaistus darbiniekus, kārtējo masveida aizbraukšana no valsts, dzīvnieku rindas uz kautuvēm un piena lopkopības fermu likvidēšanu. Latvijas pienīgāko govju saimniecībā “Kalna Dambrāni” saimniece Iveta Tīrumniece ir nobažījusies par notiekošo: “Ja piena iepirkuma cena samazināsies zem pašizmaksas, esam nolēmuši visu ģenētiski augstvērtīgo ganāmpulku pārdot, norēķināties ar bankām un pilnībā likvidēt piena lopkopības saimniecību.” “Kalna Dambrānos” nodarbināti 29 darbinieki un šobrīd valdot liela neskaidrība, kas notiks rīt, parīt vai pēc mēneša.