Skaistuma un matu kopšanai 0
Māli ir viens no vissenākajiem kosmētikas līdzekļiem – jau tālā senatnē tos izmantoja pūdera, lūpu krāsas, grima un dezodoranta vietā.
Taukainas un problemātiskas ādas kopšanai var izmantot mālūdeni. Māli samazina tauku dziedzeru sekrēciju un sašaurina poras, novērš alerģisku reakciju un kairinājumu, bagātina ādu ar organismam nepieciešamajām vielām.
Uz sausas sejas ādas mālus uzklāj emulsijai līdzīgā konsistencē. Mālus var atšķaidīt ne tikai ar ūdeni, bet arī ar burkānu vai greipfrūtu sulu, medu, olīveļļu, ēteriskajām eļļām. Ja sejas āda ir taukaina, mālus sajauc ar skābo krējumu, sūkalām, kefīru vai greipfrūtu sulu. Masku uz sejas tur 20 minūtes. Pēc šādas procedūras āda kļūs maiga.
Māli pastiprina asiņu pieplūdi ādas virskārtai, baro un tonizē ādu, padara to gludu un vingru. Ja mālu sastāvā ir minerāls kaolinīts, uzlabojas ādas virskārtas asinsvadu izturība, tiek stimulēta kolagēna veidošanās, āda kļūst elastīgāka. Māli iedarbojas arī kā antiseptisks līdzeklis. Tie veicina asinsriti, mazina iekaisumus. Minerālsāļi un mikroelementi bagātina epidermu, veicina vielapmaiņas procesus šūnās un skābekļa piegādi audiem. Maskas novērš ādas izsitumus, pinnes, nogludina ādu, samazina grumbas, palīdz atjaunot ādas vingrumu un likvidēt celulītu.
Maska īpaši ieteicama ādas attīrīšanas procedūras beigās. Mālus biezā slānī uzklāj uz sejas, uzliek mitru salveti un notur 10–15 minūtes. Var droši likt arī uz ādas ap acīm un uz lūpām. Pēc tam seju nomazgā ar siltu ūdeni, ieziež ar ārstniecības augu novārījumu vai losjonu. Masku uz sejas ieteicams likt 1–2 reizes nedēļā. Āda iegūs veselīgu izskatu, kļūs elastīgāka, samazināsies mazās grumbiņas.
Vīriešiem pēc skūšanās sejas ādu ieteicams ierīvēt ar māliem un uzreiz noskalot. Mālu antiseptisko īpašību dēļ āda tiks mazāk kairināta, kā arī rimsies asiņošana iegriezuma vietās.
Mālu maskas noder ne tikai sejas, bet arī galvas ādas attīrīšanai. Nereti tās izmanto taukainās seborejas ārstēšanai. Matu skalošanai 2–3 litriem ūdens pievieno ēdamkaroti mālu pulvera, matus izskalo ar šo ūdeni un pēc tam ar tīru, tekošu ūdeni. Mati kļūst zīdaini un mīksti, elastīgāki, viegli izķemmējami.
Vienkāršākais veids – visu ķermeni ieziest ar mīkstas konsistences māliem un pēc brīža dušā nomazgāt, negaidot, līdz tie sakalst. Pat dažas procedūras aktivizēs tauku apmaiņas procesus šūnās. Mālu iedarbību pastiprinās ķermeņa masāžas.
(Iekļauta informācija no www.latvijaspirts.lv)
Mūsu eksperte Inga Jurgelāne, Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece