Brīnumainais pasaku dārzs 0
Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā līdz 6. septembrim skatāma bērnu grāmatu ilustratores Anitas Paegles darbu izstāde.
Izstāde mums atklāj to, kā top šie miniatūrie mākslas darbi. Māksliniece savu ilustratores talantu ir veltījusi tikai bērniem – vai tā būtu grāmata, pastkarte, pastmarka vai monēta. Latviešu mākslā tik vispusīgu mākslinieci, kura savu darbību veltījusi vienai tēmai – bērniem, nemaz nav tik daudz. Māksliniece strādā akvareļa tehnikā, klājot tos slāņiem, lai sasniegtu lielu krāsu piesātinājumu un mirdzumu. Zīmēt bērniem ir grūts un sarežģīts process, jo prasa iedziļināties bērnu psiholoģijā un domāšanā. Nolaisties līdz viņu līmenim – jo mazākiem bērniem domāta grāmata, jo darbs ir sarežģītāks. Mākslinieces mākslinieciskā valoda ir unikāla. Jāzīmē tā, lai bērni viņu saprastu, jo pavadošais teksts ir derīgs tikai jau lasītprotošiem bērniem. Bet kuri to neprot, tiem vajadzīgs zīmējums, kas visu izsaka bez teksta. Paegle ir vērotāja, no šiem vērojumiem rodas zīmējumi, kas priecē kā mazos, tā lielos. Visas mākslinieces ilustrācijas ir sirsnības un labestības apgarotas. Un šo īpašību tā caur saviem darbiem cenšas nodot grāmatu atvērējiem. Parasti izstādēs ir redzams tikai mākslinieku izdomu galarezultāts – ilustrācija. Bet Paegles izstādē redzam šo ilustrāciju radošās iedvesmas avotus – dažādas rotaļlietas un priekšmetus. Māksliniece ir ilustrējusi gandrīz četrdesmit bērnu grāmatu. Viņas radītie varoņi dzīvo savu dzīvi. Bērnu grāmatām piemīt īpašība, ka tās ātri nolietojas. Tāpēc mākslinieces bērnu grāmatu oriģinālajā izstādē ir iespējams iepazīties arī ar grāmatām, kuras iznākušas pirms daudziem gadiem, kā arī salīdzināt izmaiņas mākslinieciskajā rokrakstā senāk un tagad. Tā būs iespēja vienkopus redzēt mākslinieces daudzo gadu veikumu. Bez grāmatu ilustratores darba māksliniece ir pazīstama arī kā apsveikumu kartīšu zīmētāja, arī šai nozarē viņa ieņem vadošo lomu. Kur bez pavadošā teksta, tikai ar zīmējuma palīdzību izsaka notikumus, kuru dēļ šī pastkarte ir radīta. Māksliniecei nav svešs arī darbs pie pastmarku un suvenīru monētu dizaina radīšanas. Tematika, protams, ir bērni un viņu darbošanās.
Latviešu mākslā ir bijušas vairākas mākslinieces, kuras centušās iedziļināties bērnu psiholoģijā un domāšanā, radot atbilstošus darbus. Starp tām mazāk pazīstama mūsu laikos, bet starpkaru Latvijā populārā Margarita Kovaļevska. Vairākām paaudzēm iemīļotā bērnu grāmatu autore Margarita Stāraste. Paegle ieņem īpašu vietu, jo viņas redzesloks ir plašāks par iepriekšminētajām māksliniecēm.